Motivácia na založenie pretekov môže byť rôzna. Pre Sport Club 1896 Štrbské Pleso, ktorý organizuje aj klasické preteky, sú virtuálne preteky doplnkom k jeho hlavným aktivitám. „Chceli sme rozšíriť ponuku športových aktivít a dať návštevníkom regiónu Vysokých Tatier možnosť zapojiť sa do pretekov nezávisle na čase, v ktorom prídu,“ vysvetľuje Viera Halásová.
Trochu iný zámer mal Ján Piroščák, ktorý je dušou podujatia Kamzík 1000+. Podľa vlastných slov ho viedli tri motivácie: „Chcel som vytvoriť trasu s celkovým prevýšením viac ako tisíc metrov, ktorá bude len na Kamzíku a nepôjde sa počas nej dvakrát po tom istom chodníku. Ďalším cieľom bolo vytvoriť tréningovú trať, ktorú môžu behať aj iní bežci a zároveň spoznajú nové chodníky, ktorými by pravdepodobne inak nešli.“ No a tou poslednou motiváciou bolo to, čo je podstatou virtuálnych pretekov – aby sa každý mohol zúčastniť v deň a hodinu, keď mu to najviac vyhovuje.
Každý má na výber
Koncept virtuálnych pretekov vychádza v ústrety rôznym typom bežcov. Niekto rád beháva ráno, iný večer, niekto v slnečnom počasí, niekto, keď je zamračené, niekto osamote, iný v skupine. Pri virtuálnych pretekoch si môžete vybrať podmienky podľa vlastných predstáv.
Výhodou je, že väčšina virtuálnych pretekov umožňuje účastníkom absolvovať toľko behov, koľko sa im zachce. Ak nemáte svoj deň, nemusíte vešať hlavu. Zajtra alebo pozajtra si môžete svoj čas vylepšiť. Môže to byť aj celkom zaujímavá hra – vyskúšať si tú istú trať v rôznych podmienkach a porovnať svoje výkony. Napríklad tatranská séria trvá od polovice júla do konca roka, takže od letných horúčav po zimný sneh vás môže postretnúť naozaj čokoľvek.
Tatranci dávajú bežcom na výber z ôsmich rôznych trás. Vzdialenosti sa pohybujú od 3,7 do 34 kilometrov. Na svoje si teda prídu rýchlostné typy aj skutoční vytrvalci. A k vzdialenosti máte samozrejme ako bonus aj prevýšenie. „Medzi účastníkmi sa najväčšej popularite tešia kratšie trasy. Obľúbená je hlavne trať Memoriálu Pavla Antala zo Štrbského na Popradské pleso, pri ktorej je potrebné absolvovať okruhy okolo oboch jazier a potom smokovecký okruh cez Kalváriu,“ hovorí Viera Halásová.
Na Kamzíku majú síce bežci k dispozícii len jednu pevne danú trať, ale zato sa musia vyrovnať s jednou špecialitou – o poradí totiž nerozhoduje priamo zabehnutý čas. „Bežecké časy sú prepočítavané na výkony pomocou koeficientov veku (tabuľky WMA) a koeficientu pohlavia. Mladší bežci alebo muži teda nemajú automaticky zabezpečené, že vyhrajú, ale keď sú dobrí, tak vyhrajú aj s týmito hendikepmi,“ ozrejmuje systém hodnotenia Ján Piroščák a dodáva, že v doterajších štyroch súťažných kolách trikrát vyhral muž z hlavnej vekovej kategórie a raz žena z vekovej kategórie nad 40 rokov.
Dôležité je aj spestrenie
Samotné súťažné kolá Kamzíku 1000+ sa konajú dva razy ročne – v máji a novembri, pričom bežci majú deväť dní na odbehnutie trate. Vždy od soboty do nasledujúcej nedele, takže majú na to dva víkendy a päť pracovných dní.
Okrem nich Ján Piroščák zaradil aj súťaž o najlepší výkon (momentálne ho na trati dlhej 21,45 km drží Andrej Foltín časom 1:39:05), ako aj o najväčší počet behov za jeden rok. Do štatistiky sa počítajú nielen súťažné, ale aj tréningové behy. Vďaka tejto novej súťaži sa zvýšil celkový počet behov. V polovici novembra už dvaja bežci prekročili hranicu 40 behov. „Od začiatku evidencie behov, čiže od marca 2015, je najvyšší počet behov absolvovaných jedným bežcom 56,“ vyťahuje Ján Piroščák zaujímavú štatistiku.
Aby toho nebolo málo, na jar sa uskutočnila takzvaná Kamzícka trilógia, čiže kombinácia behov Kamzík 1000+, Liga lanovka a Liga vlek. Aj tu organizátori potvrdili, že majú tvorivého ducha. V prvom kole sa totiž hodnotil súčet výkonov z jednotlivých podujatí, v druhom však išlo o to, ako rýchlo dokáže bežec absolvovať všetky tri podujatia vrátane presunov medzi nimi. Len tak pre zaujímavosť, Miroslav Ďuračka to zvládol za 3:57:31.
Okrem základnej motivácie – behať bez ohľadu na obmedzenie konkrétnym časom – si ľudia nachádzajú aj ďalšie dôvody, prečo sa zúčastniť na virtuálnych pretekoch. „Nás prekvapilo, že účastníci majú veľký záujem o rozšírenú registráciu, aj so štartovacím balíčkom, ktorého súčasťou sú medaily. Zrejme to súvisí s tým, že chcú mať čo najkompletnejšiu sériu medailí z podujatí Tatry v pohybe, aj keď sa na niektorých z nich nemohli zúčastniť,“ myslí si Viera Halásová.
Ján Piroščák vo virtuálnych pretekoch vidí aj príležitosť, ako sa vyhnúť prílišnej súťaživosti alebo stresu: „Účastníkom asi vyhovuje aj to, že sa cez nich po štarte ,nepreženie‘ skupina rýchlych bežcov, ale idú svojim tempom, bez pocitu, že sú pomalí.“
Aj keď organizátori virtuálnych pretekov kladú dôraz na to, že výsledky zďaleka nie sú prvoradé, spôsob nahlasovania výsledkov vytvára priestor na podvádzanie. V Tatrách zatiaľ takúto negatívnu skúsenosť nemajú. „Nám nejde o vrcholné výkony, ale skôr o to, aby sa ľudia hýbali a mali z toho dobrý pocit. Preto ani nedávame ceny za umiestnenie, ale každý zaslaný záznam z absolvovanej trasy bude zaradený do záverečného žrebovania,“ vysvetľuje Viera Halásová.
Zato Kamzík 1000+ sa takémuto problému nevyhol. Ján Piroščák priznáva, že pokus o podvádzanie zaznamenal. Sprísnenie pravidiel však napriek tomu nepripravuje: „Rýchli bežci sa medzi sebou poznajú a väčšinu z nich poznám aj ja a viem odhadnúť, či taký výkon dokážu podať. A ak ide o pomalších bežcov, ktorí ako ,svoj‘ beh pošlú záznam od niekoho iného, tak keď na to neprídem a oni majú radosť z toho, že sa chvália výkonom, ktorý nepodali, je to ich problém a hanba. Oni vedia, že podvádzali a že sa chvália nezaslúžene.“
Organizátori slovenských virtuálnych pretekov sa zhodujú, že koncept si nájde svojich priaznivcov ako vítaný doplnok k tradičným pretekom. Môžu si prebehnúť zaujímavé trate v peknom prostredí a poňať ich aj ako spoločné tréningy. „Súťažné kolá sú hlavne ako podpora tejto myšlienky a zároveň motivácia, keďže v mnohých z nás je viac či menej súťažný duch a radi sa porovnávame s inými,“ myslí si Ján Piroščák.
V tejto chvíli niektoré z nám známych virtuálnych pretekov na Slovensku nevyberajú žiadne štartovné, ale zaujímavým doplnením sa črtá možnosť, že aj slovenské virtuálne preteky budú nasledovať trend silný najmä v Spojených štátoch a Veľkej Británii, kde vyberajú štartovné a časť z neho – alebo v niektorých prípadoch aj celé – ide na charitu.
Už teraz však o tomto koncepte, či už u nás alebo v zahraničí, platí, čo napísal britský denník Guardian: dôraz na dosiahnutie vlastných cieľov, a nie na súťaživosť, je dokonalým protikladom k predštartovnej nervozite, prenosným toaletám a výzvam, aby ste uhli, keď vás niekto predbieha o kolo. „Narastajúca obľuba virtuálnych pretekov naznačuje, že mnohí z nás milujú túto pomalšiu, pokojnejšiu alternatívu,“ uzatvára redaktorka Guardianu.
Virtuálne preteky na Slovensku (výber)
Tatry v pohybe:
tatryvpohybe.tatry.sk/sk/podujatia/virtualnepreteky2016
Kamzík 1000+: www.facebook.com/Kamzik1000plus
Liga lanovka/Liga vlek: www.ligalanovka.sk