Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Odporúčania, ako si chrániť zdravie počas mrazov

Odporúčania, ako si chrániť zdravie počas mrazov
 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR priniesol odporúčania, ako si chrániť zdravie počas mrazov. 
BRATISLAVA 9. januára – Ako úrad vysvetlil, reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela, pričom už teploty nižšie ako 15 stupňov Celzia môžu mať nepriaznivé dopady na zdravie. ÚVZ SR radí chrániť si pokožku pred omrzlinami či inými poškodeniami, a to najmä keď teplota klesne pod -10 stupňov Celzia. Keď je takýto mráz, nie je vhodné dotýkať sa chladných predmetov holými rukami. Aktivity je potrebné si plánovať v závislosti od počasia a prispôsobiť ich podmienkam. „Udržiavajte telesnú teplotu fyzickou aktivitou a dostatočným prísunom jedla. Pravidelne dopĺňajte tekutiny, aj keď v chlade nepociťujete smäd. Pri fyzickej aktivite pite aspoň dva litre tekutín denne a viac," odporučil ÚVZ SR a dodal, že pitie alkoholu a kofeínových nápojov zvyšujú riziko podchladenie a vzniku omrzlín.
Základom je vhodné oblečenie. Úrad odporúča sledovať predpovede počasie a prispôsobiť oblečenie najmä pri dlhšom pobyte vonku. Odporúča sa používať viac vrstiev oblečenie, pričom vrchné oblečenie by malo byť odolné proti vetru, dažďu a snehu. V prípade premočenia je potrebné urýchlene vymeniť mokré oblečenie za suché. Pozornosť je potrebné venovať aj ochrane nôh rúk a hlavy, a teda treba nosiť teplé rukavice, ponožky a zimné nepremokavé topánky. „Starší ľudia potrebujú teplejšie oblečenie, nakoľko si sami produkujú menej telesného tepla," upozornil ÚVZ SR s tým, že pred chladom je potrebné chrániť aj deti. „Všímajte si svoje okolie a zvážte, kto z vašej rodiny, susedov či priateľov by mohol byť ohrozený vplyvom mrazivého počasia a pomôžte mu chrániť sa v zimnom období," apeluje úrad.

ÚVZ SR ďalej vysvetlil, že malé deti ešte nemajú plne vyvinutú termoreguláciu a majú pokožku citlivú na nízke teploty a mráz. Detskú pokožku je preto potrebné chrániť pred omrznutím krémami, ktoré neobsahujú vodu a nanášať ich aspoň pol hodinu pred odchodom z domu. Vrstvenie oblečenia platí rovnako aj u detí. „Vhodné je priamo na telo obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, ako druhá vrstva je vhodný hrejivý flís a najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu. Nezabudnúť na čiapku primeranej hrúbky a teplé nepremokavé rukavice," spresnil úrad a upozornil na to, že v prípade detí do troch rokov nie je vhodný v prípade, že je teplota nižšia ako -10 stupňov Celzia. V prípade dojčiat je teplotná hranica -3 stupne Celzia pri holomraze a -5 stupňov Celzia, ak je nasnežené, pričom úrad neodporúča zostať vonku dlhšie ako hodinu.

Úrad upozorňuje na varovné signály tela akými sú ochladenie tela, studené prsty na rukách a nohách, ochladzujúce sa končatiny, svalový tras, bolesť v prstoch na rukách a nohách a necitlivosť. Zahreje cvičenie alebo vyhľadanie vhodného úkrytu. „Svetlé škvrny na tvári a na pokožke na rôznych častiach tela sú znakom poškodenia vplyvom mrazu. Zároveň môže dôjsť k podchladeniu organizmu či iným ochoreniam z prechladnutia. Okamžite zahrejte poškodené miesto napríklad teplými rukami a chráňte holú pokožku pred ďalším chladom," uviedol ÚVZ SR s tým, že ak sa objavia aj príznaky arytmie, bolesti na hrudníku, kašeľ alebo dýchavičnosť, cieľom je dostať sa do tepla čo najskôr. Častými sú teda podchladenie, omrzliny, ale aj hypotermia, ku ktorej dochádza, keď telo stráca teplo rýchlejšie, ako ho dokáže vyprodukovať. „Tento pokles telesnej teploty bráni srdcu, nervovému systému a iným orgánom v normálnej činnosti," upozornil úrad.

9.1.2024 / Zdravie / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. / Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock