Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Lekári na Slovensku sledujú 350-tisíc pacientov s cukrovkou, mnohí o nej hovoria ako o pandémii tretieho tisícročia

Lekári na Slovensku sledujú 350-tisíc pacientov s cukrovkou, mnohí o nej hovoria ako o pandémii tretieho tisícročia
Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácie dolných končatín. 
BRATISLAVA 14. novembra - Podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na Slovensku minulý rok pribudlo najmä diabetikov 1. typu v strednom veku, ako aj detí odkázaných na inzulín.

„Diabetes mellitus je v súčasnosti jedným z najčastejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Mnohí o ňom hovoria ako o pandémii tretieho tisícročia," uviedlo NCZI. Najnovšie údaje NCZI ukazujú, že počet pacientov sledovaných v diabetologických ambulanciách má dlhodobo stúpajúci trend, hoci krátkodobo pacientov ubudlo. Najviac pacientov lekári vlani sledovali pre diabetes mellitus 2. typu. Išlo o 319-tisíc pacientov. Na diabetes mellitus 1. typu sa liečilo 25,5 tisíca osôb, gestačný diabetes mellitus postihoval 2,7 tisíca žien a iné typy diabetu malo 2,3 tisíca pacientov.
 „V prípade cukrovky 1. typu sme zaznamenali medziročný nárast v počte sledovaných pacientov," informovalo NCZI. Ku koncu minulého roka ich bolo spomínaných 25,5 tisíca oproti 25-tisíc v roku 2021. Z celkového počtu 1 327 novodiagnostikovaných pacientov s diabetes mellitus 1. typu ich najviac pribudlo vo vekovej kategórii 30 rokov až 34 rokov.

Pokiaľ ide o liečbu cukrovky, pacienti do 19 rokov sú dlhodobo najčastejšie liečení inzulínom. V minulom roku inzulín dostávalo až 95 % z nich, teda 2,3 tisíca pacientov. Aj v tomto prípade badať stúpajúci trend počtu detských pacientov odkázaných na inzulín.

Kým v roku 1980 na Slovensku lekári sledovali 122,2 tisíca diabetikov, vlani to už bolo takmer 350-tisíc diabetikov, čo je nárast o takmer 230-tisíc osôb. Príznaky bývajú mierne a nešpecifické, ako pocit smädu, potreba častejšieho močenia, rozmazané videnie či únava. „Trvá aj roky, kým im človek začne pripisovať význam. V dôsledku toho býva choroba diagnostikovaná aj roky po nástupe. Neliečená alebo nedostatočne liečená cukrovka môže viesť k poškodeniu tkanív, predovšetkým očí, obličiek, periférnych nervov a ciev. Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácie dolných končatín," uzavrelo NCZI.
14.11.2023 / Zdravie / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock