Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Duševné zdravie Slovákov sa zhoršuje, počet psychiatrických hospitalizácií stúpol o desatinu

Duševné zdravie Slovákov sa zhoršuje, počet psychiatrických hospitalizácií stúpol o desatinu
Počet pacientov psychiatrických ambulancií v minulom roku medziročne stúpol o viac ako 10 percent. 
BRATISLAVA 2. novembra - Najviac hospitalizácií si vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Psychiatrické ambulancie na Slovensku v roku 2022 vykázali 1 milión 982-tisíc návštev pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o 4,5 %. Celkovo lekári vyšetrili 417,5 tisíca osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to nárast o 40,3 tisíca vyšetrených osôb, čo je medziročne viac o 10,7 %.
Medziročný nárast počtu novodiagnostikovaných pacientov nastal najmä pri poruchách psychického vývinu, a to o 11,6 %, pri poruchách psychiky a správania zapríčinených užívaním psychoaktívnych látok o 10,7 % a pri schizofrénii, schizotypových poruchách a poruchách s bludmi o 10,6 %.
Psychiatrické oddelenia posteľových zdravotníckych zariadení v roku 2022 zaznamenali takmer 40-tisíc hospitalizácií pacientov s duševnými poruchami a poruchami správania, čo je o 2 462 hospitalizácií viac ako v roku 2021. Najviac hospitalizácií si, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu s počtom 10,6 tisíca hospitalizovaných osôb. Druhou najčastejšou skupinou diagnóz bola schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi s počtom 7 930 hospitalizovaných.

Po prepočte hospitalizácií na počet obyvateľov podľa pohlavia boli viac hospitalizovaní muži ako ženy. Z pohľadu sociálno-ekonomických ukazovateľov boli najčastejšie s psychiatrickou diagnózou hospitalizovaní slobodní muži a slobodné ženy. Najviac hospitalizácií pacientov s duševnými poruchami bolo v Košickom, Trenčianskom a Prešovskom kraji.
2.11.2023 / Zdravie / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock