Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

TEST: X-TALON 225 prináša potešenie aj v hlbokom blate

TEST: X-TALON 225 prináša potešenie aj v hlbokom blate
Nadviazať na bezmála 10-ročnú históriu bestselleru X-TALON 212, ktorý získal aj titul "krosová obuv roka v ČR", nebude ľahké. Aj preto stále zostáva legendárna 212 v úzkom prevedení a novej farbe stále v ponuke. Ja som ju síce už vyradil, ale určite si aj v budúcnosti nájde veľký rad priaznivcov.
Rovnako ako pri tréningovej variante X-CLAW 275, bola na nových X-TALON 225 kompletne prerobená podošva. Nemení sa počet štupľov ani ich rozmiestnenie, mení sa zmes podošvy. Obvodová časť podošvy má stredne tvrdú kontaktnú gumu a pri behu v bahne drží tvar a zaisťuje dokonalý záber. Vnútorná časť podošvy má mäkšiu kontaktnú zmes pre dobrý grip na trenie pri behu v kamenistom prostredí alebo na skalách. Štuple sú vysoké 8mm a v kombinácii s nižšou medzipodošvou ponúknu famózny záber. Subjektívne si myslím, že bude vyššia životnosť podošvy, zmes podošvy nie je tak "lepivá" ako pri X-TALON 212. Ak bude niekto v tejto obuvi behať asfalt, zmizne mu vzorka doslova pred očami. Využitie podošvy vidím na 80% kros a 20% cesty.

Vstrekovaná EVA medzipodrážka má drop 4mm a rovnakú zmes, ako predchádzajúca generácia 212. Výškové parametre sú: päta 19,5mm (212 mali 22mm) a špička 15,5mm (212 mali 16mm). Naviac je tu oproti 212 výstuha DFB, ktorá kopíruje pohyb plantárnej fascie, ochraňuje chodidlo proti prerazeniu a ľahko napomáha k efektívnejšiemu odrazu.

Musím povedať, že beh v tejto obuvi je zážitok. Úplne ovládate situáciu, podošva parádne zaberá aj v hlbokom blate, perfektne sa osvedčila aj pri orienťáku. Vnímavosť medzipodošvy v kombinácii s úzkym a veľmi pevným zvrškom priamo nabáda k výkonu, ale to zásadné je úplná kontrola nad terénom. Zrazu máte pocit, že do tej prírody patríte, splývate s divočinou, prebiehate terénom suverénne ako srnky a búrate všetky limity, ktoré ste kedy pri behu mali.

Zvršok z balistického nylonu je bezšvový a je napnutý na úzkom kopyte (P). Topánka sa len ľahko natvaruje na chodidlá a nepovolí. Úzky zvršok predurčuje túto topánku k výkonu - pretekom. Výkonnostná krosovka by mala maximálne splynúť s chodidlami aby nedochádzalo v ťažkých pasážach k posuvom chodidiel vo vnútri topánky. Ak nie sú chodidlá dobre zachytené v topánke pri technickom krose, orienťáku alebo prekážkovom behu, chodidlá sa v topánke pohybujú, môžu vznikať pľuzgiere, strácate kontrolu nad behom a tým tiež radosť z behu. Tento parameter bol splnený. Špička topánky je opäť trojnásobne vystužená, mäkký opätok je citlivý k achilovkám a dá sa tepelne aktivovať. Pri X-TALON 225 mi nechýba pútko k rýchlejšiemu obutiu a vyzutiu, vďaka väčšej flexibilite celej topánky sú tieto procesy oveľa jednoduchšie.

Horšie je to opäť s priedušnosťou. Proste pevnosť a odolnosť zvršku nie je v súlade s priedušnosťou, tieto parametre sa pri vývoji úplne vylučujú. Vkladacia stielka má výšku 3mm a odporúčam s ňou individuálne pracovať.

Z môjho pohľadu posunul INOV-8 latku o veľký kus vyššie. Nie je tu značka, ktorá by mala väčšiu krosovú ponuku, chýba už len doplniť nulový drop. Čo je ale zásadné, že táto obuv jednoducho prináša potešenie a to je pre mňa osobne zásadné. Tak nech vám behanie prináša tiež radosť.17.9.2016 / Testy / Autor: Martin Marek