Pri obuvi výrobcovia zaspali. Nič sa na nich roky nezmenilo. Ak by ste dnešné ukázali ľuďom pred tridsiatimi rokmi, asi by ich nič prekvapilo. Mechanika obuvi je rovnaká. Podrážka, zvršok, šnúrky. Menia sa len materiály.
Miesto šnúriek len zips
Keď som dostal na testovanie Nike Pegasus Turbo Shield, vravel som si: konečne. Pretože si predstavoval, že takto bude vyzerať obuv v budúcnosti. Žiadne šnúrky, len hladké línie okolo celej nohy.
Vzhľadom príjemne prekvapili. Lenže čo dokážu?
Turbo Shield je cestný model určený do najhoršieho počasia. Do počasia, kedy si hovoríte: Dnes to nedám. Fuj. Blé. To je lejak. Veď zmrznem, ani náhodou.
To najhoršie počasie prežijú vaše nohy v úplnej pohode. Pri behu v teplotách okolo nula stupňov, vám bude na nohy doslova teplo. Je to zvláštny pocit, pretože pri behu v zimných mesiacoch sa mi vôbec nestáva, aby som cítil najväčší komfort a teplo na chodidlách. Kým telo cíti vrtochy počasia.
Pritom doteraz mali bežci na výber predovšetkým v oblasti oblečenia. Keď mrzne alebo leje, mali ste na výber bundy, mikiny, termoprádlo, nepremokavé rukavice. Desiatky materiálov, strihov, vrstiev. Pri topánkach až taký veľký výber nebol.
Turbo Shield sú v tejto úzkej skupine úplná špička. Taký tepelný a bežecký komfort ako s touto obuvou som doteraz ešte nezažil.
Obúvanie je operácia
Keď neprší, môže byť aj voľnejšie utiahnutý, ale keď je mokro, radšej si ho poriadne dotiahnite.
Okrem zapínania okolo členka je na vrchnej časti už len zips s pogumovaným rebrovaním, takže cez zips nepretečie ani kvapka. Pod nepremokavým zvrškom je ukrytá neoprénová ponožka, ktorá je pripevnená priamo k podrážke.
Obúvanie je trochu zaujímavá operácia. Na vnútornej ponožke sú však dve pútka, aby ste si ju mohli pridržať. Vnútorný materiál má vytvárať tepelný štít. Na druhej strane keďže je vnútri len malý suchý zips na lepšie upevnenie ponožky na nohe, mal som obavy, aby pri behu noha nelietala.
Pri klasickej obuvi držia nohu šnúrky. Keď meníte smer, alebo urobíte nečakaný pohyb, obuv by mala byť s nohou pevne spojená. Pri Turbo Shield je však vnútorná ponožka elastická. Zvršok tiež nie je z materiálu, ktorý by mal vytvárať nejakú oporu. Mal som teda pochybnosti, ako sa bude obuv pri behu správať.
No aj keď som sa pokúšal kľučkovať, meniť smer. Nič sa nestalo. Je pravda, že noha má viac miesta a viac voľnosti ako pri bežnej obuvi. Priehlavok nič nesťahuje. Aj na to si treba zvyknúť, no beh je prekvapivo pohodlný a presný. Aj päta drží na svojom mieste, čo pri tejto konštrukcii nie je vôbec samozrejmé.
Vybavenie len na chladné dni
Podrážka je z Pegasus Turbo 2 je z dvoch materiálov, ktoré momentálne Nike používa, z peny Zoom X a peny React. Jedna je viac pružná, druhá mäkšia. Už pri prvom cestnom modeli Pegasus Turbo 35 sa táto kombinácia skvele osvedčila. Je to absolútna topka. Mäkká a veľmi komfortná na rýchlu päťku ale aj na maratón. A na tento podvozok pribudla neuveriteľná karoséria.
Miernym mínusom je, že suchý zips vás môže okolo členka omínať. Predsalen zips je pevnejší ako látka a pri behu sa okolo členka posúva, pretože noha pracuje a hýbe sa rôznymi smermi. Dá sa na to zvyknúť, no na začiatku si na to treba dať pozor a treba použiť vysoké ponožky. Prípadne si vrchnú časť zapínať aj cez bežecké legíny.
Druhým mínusom je, že je to obuv najmä do chladného počasia. Už pri plus 5 stupňoch sa vám môže noha potiť. Ak sa vám vlhkosť dostane dnu, či už stečie po nohe alebo sa vám budú potiť nohy, už sa jej počas behu nezbavíte. Preto využijete Turbo Shield len v zime a v sychravom počasí.
Má obmedzené použitie, ale inak má všetky plusy, ktoré si viete predstaviť. Je pohodlná, mäkká a rýchla. Po krátkom behu presne viete, čo od nej môžete čakať. Zvládnete v nej aj dlhšie behy, tempá alebo rýchle úseky.
Pre mňa je Turbo Shield najväčším prekvapením tohto roka.