Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

TEST: Gél AGAVE#9 pomôže v pretekoch i pred nimi

TEST: Gél AGAVE#9 pomôže v pretekoch i pred nimi
Vo výbave nutričných doplnkov bežcov sa v posledných rokoch čoraz viac udomácňujú rozličné športové gély. Medzi prémiové sa určite radí aj bio energetický športový gél Agave#9 maqui berry. Čo sa skrýva za týmto trochu tajuplne znejúcim názvom?
Už názov nám napovedá, že od svojej konkurencie sa líši najmä zložením. Podľa etikety by mal byť tento gél vyrobený len z dvoch zložiek – bio agávový sirup a bio maqui berry prášok. Od svojho firemného bračeka Agave#9 chocolate sa odlišuje práve v druhej zložke. Maqui berry sú tmavofialové bobule, ktoré rastú na zelených kríkoch, pôvodom z dažďových pralesov v Čile a z priľahlých území, ktorým sa pripisuje celý rad zdraviu prospešných a liečivých vlastností. Medzi inými výrobca uvádza najmä: posilnenie imunitného systému, optimalizáciu metabolizmu, zlepšenie hladiny inzulínu v tele, účinnú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, zlepšenie využitia vlastných tukov a má tiež najvyššiu hladinu antioxidantov (ORAC: 27600) a protizápalové účinky. Pre viac informácií k tejto téme (a zvýšenie placebo efektu), môžete navštíviť web stránku http://www.agave9.com/sk/maquiberry.html#Referencie.

Jeho druhým hlavným pozitívom, ktorý však vyplýva zo zloženia, je nízky glykemický index (46), takže sa hodí aj do nízko-glykemickej diéty. Dva podstatné efekty nízkeho GI pre bežcov sú: žiadne zažívacie ťažkosti po konzumácii gélu a nemalo by dochádzať k rýchlemu, no krátkodobému nárastu energie, ale k jej postupnému uvoľňovaniu a udržiavaniu rovnomernej hladiny krvného cukru (nedostaví sa intenzívny pocit hladu). Samozrejme, tieto prejavy súvisia s individuálnymi podmienkami vášho metabolizmu, no nikto z tých, ktorým som gél ponúkol, mi následne nehlásil problémy s trávením. Na druhej strane to môže súvisieť aj s relatívne menším obsahom (30g, 23g sacharidov/ 96kcal) oproti iným gélom. Ja sám som vyskúšal dva gély v rozmedzí 40 minút intenzívnej fyzickej aktivity bez akýchkoľvek problémov. Ostatne, takéto dávkovanie odporúča bežcom aj predajca – jedno balenie 1-5 minút pred štartom a druhé po 35 minútach behu. To nás privádza k pozitívu malého balenia oproti väčším tubám s otáčavým uzáverom. Tí, ktorí sa zúčastňujú nanajvýš na 10 kilometrových komerčných behoch s masovými štartmi, z praxe poznajú problém „čo s balením“, ktoré konzumujete tesne pred štartom, no nezvládate ho dať celé naraz. Ešte väčšiemu problému musia čeliť ľudia, ktorí si chcú počas behu nosiť viac takýchto gélov. S Agave#9 maqui berry je tento problém vyriešení vzhľadom na jeho minimalistické balenie.

Chuť gélu je prirodzene veľmi sladká, ale to je vlastnosť asi všetkých športových gélov už z princípu, že ide o sacharidové bomby. Výhodou maqui berry je, že oproti syntetickým príchutiam ako „citrus mix“ a podobne, vás nebude dráždiť pretrvávajúca pachuť. Významnejšou výhodou však je fakt, že sladkosť gélu nie je zapríčinená pridanými sladidlami, keďže agávový sirup z modrej agávy je sám o sebe prírodným sladidlom. Ak by som to mal zhrnúť, Agave#9 maqui berry je určený najmä ako „záchranný pohotovostný balíček“ vo veľmi praktickom balení bežcom, ktorí počujú na heslá ako „BIO“, „bez umelých sladidiel, konzervantov, kofeínu či taurínu“ na bežné užívanie či už pred tréningami, aj keď ich hlavnou parketou by malo byť užitie pred pretekmi.

Ak by som mal vyjadriť čisto z vlastnej skúsenosti, tak osobne nepatrím do vyššie spomenutej kategórie športovcov, keďže v dnešnej dobe, keď konzumujem kilá mäsa prepchatého antibiotikami a kukuričný škrob sponzorovaný GMO kukuricou od Monsanta, mi príde naozaj úsmevné, aby mi záležalo či do seba dám 30 gramov géliku v bio kvalite. Na neprítomnosť kofeínu či taurínu si nepotrpím, keďže pred každým tréningom či pretekom skonzumujem úmyselne hraničné množstvá týchto a ešte aj o mnoho efektívnejších chemických látok. Napriek všetkým týmto faktorom, Agave#9 maqui berry som ocenil a určite pribudne medzi moje „staples“ (anglický termín pre výživové doplnky, ktoré užívate pravidelne). Môj predtréningový rituál zahŕňa 80g ovsených vločiek s bielym jogurtom a lyžičkou medu, ktoré zapijem s 30g srvátkového proteínu 45-60 minút pred tréningom, a predtréningový nápoj zložený obvykle z kofeínu, taurínu, citrulín malátu, tyrosínu a nejakých BCAA 30 minút pred tréningom. Behom jedného týždňa sa mi však pre neodkladné povinnosti stalo, že som v práci musel ostať dlhšie a k samotnému behu som sa dostal pomaly 2,5 – 3 hodiny po celom rituáli. V najnevhodnejšiu chvíľu sa dostavil pocit hladu a práve tento kľúčový moment mi vyriešil Agave#9 maqui berry, ktorý nespôsobil môjmu už aj tak ťažko skúšanému tráviacemu traktu žiadne problémy a dodal mi energiu na absolvovanie plnohodnotného tréningu. Ešte väčší význam prisudzujem tomuto gélu v čase pretekov, keď aj z psychických dôvodov nemáte moc chuť jesť a tohto gélu zvládnem skonzumovať vyššie množstvo ako iných gélov, ktoré navyše musím splachovať tekutinami, čo sa pred pretekmi na krátke vzdialenosti rozhodne nehodí.

2.12.2014 / Testy / Autor: AK