Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Králové silnice: Najlepšia kniha o behaní?

Králové silnice: Najlepšia kniha o behaní?
Králové silnice je kniha, ktorá ma dostala viac ako Born to run, Jez a běhej, alebo Běhej, nebo zemři. Prečo? Pretože to nie je príbeh jednotlivca, ale príbeh toho, čo všetci (a ja obzvlášť) tak milujeme, čomu sme bezvýhradne prepadli - behu!
Úprimne, kto z vás pozná mená Frank Shorter, Bill Rodgers, Alberto Salazar? Zrejme len tí, ktorí sa viac zaujímajú o históriu behu, ale väčšina tých, čo behá dnes, tieto mená nepozná... Hlavne títo traja stáli pri zrode toho, čoho sú tí, čo dnes behajú, súčasťou. Bežeckého booomu.
Hľadanie a nachádzanie vlastných ciest

To bolo prvé, čo ma zaujalo. Pretože Frank Shorter, Bill Rodgers aj Alberto Salazar boli hľadači vlastných ciest, čo mi je osobne veľmi sympatické, pretože som rovnaký. Navyše som presvedčený, že aj keď čerpáme základy z preverených zdrojov, tak šampiónov od priemerných bežcov či bežkýň odlišuje to, že sa vydávajú za hranice poznaného a všeobecne uznávaného. Že sú to svojím spôsobom "neposlušné deti", ak chcete osobnosti, ktoré nie sú ochotné byť v klietke, ale hľadajú svoje pole, na ktorom by boli kráľmi.
Bežecké hviezdy sú síce hlavnými lákadlami, ale peniaze sa točia inde

Mnohí z nás berú beh ako bábätko, ktoré je čisté a neskazené, sajúce materské mlieko z prsníka matky, ktoré nemá potrebu starať sa o to, kto ho nasýti, kto ho oblečie, umyje, zahreje, takže ak nemá práve nervy, tak sa blažene usmieva na celý svet. Proste: bež a usmievaj sa :).
No ale pretože svetu od nepamäti vládnu peniaze, tak by bolo divné, keby neovládli aj svet behu. Bohužiaľ, pokiaľ ide o beh, zohrala v ňom veľmi negatívnu úlohu snaha zástancov ,,čistého" športu, rozumej zástancov amaterizmu, ktorú v socialistickom bloku krásne obišli tým, že bežci boli vojaci, teda štátni zamestnanci, takže behanie mali v popise práce. Vo zvyšku sveta potom špičkoví bežci behali za polievku, a to niekedy doslova. V tomto ohľade boli Frank Shorter, Bill Rodgers a Alberto Salazar bojovníkmi za spravodlivé a čisté odmeňovanie špičkových bežcov.

Ukážka z knihy:

Barclayov tréningový plán z najstaršej knihy o behaní, napísanej v roku 1813 Walterom Thomom:

Pretekár by mal vstať o piatej ráno a potom:

1. Bežať 800 m do kopca, čo najrýchlejšie.
2. Odbehnúť 9,6 km v strednom tempe.
3. O 7:00 hod. raňajkovať (krvavé bifteky a baranie kotlety so zvetraným pivom).
4. Odbehnúť 9,6 km v strednom tempe.
5. 30 min ležať vyzlečený v posteli.
6. Odbehnúť 6,4 km.
7. O 16:00 hod večera (bifteky, baranie kotlety s chlebom a pivom ako na raňajky).
8. Ihneď po večeri odbehnúť 800 m, čo najrýchlejšie.
9. Odbehnúť šesť 9,6 km v strednom tempe.
10. O 20:00 ísť spať a na druhý deň všetko opakovať.
6.12.2018 / Testy / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: mlada fronta