Pôvodnou myšlienkou pritom nebolo vytvoriť priamo obuv ako celok, ale iba akýsi návlek inšpirovaný nadmerne rozmernými technológiami, ktoré sa úspešne využívajú pri výrobe fatbikov, alebo pri lyžiach do voľného terénu.
Rovnako tak aj prototyp návleku mal byť navrhnutý tak, že ho bežec vytiahne z batohu a použije iba v dlhom a technickom zbehu.
Stále
sme sa ale nedostali k tomu, prečo sú Hoky tak unikátne, obuvi do
ťažkého terénu je predsa len veľké množstvo. Pre zodpovedanie
tejto otázky sa stačí pozrieť na akýkoľvek produkt z ich
ponuky. Na rozdiel od konvenčných bežeckých značiek používajú
minimálne dvaapolkrát viac tlmenia. To robí obuv na pohľad
smiešne vysokú a robustnú.
Nenechajte sa ale zmiasť vzhľadom. Hoky sú na svoj objem neuveriteľne ľahké. Váha by bez problémov predčila veľa modelov ortodoxnej tréningovej obuvi. Aj ďalšie technické parametre sa až prekvapivo blížia tej minimalistickej. Drop sa pohybuje okolo 4 milimetrov a predná časť zvršku poskytuje veľa miesta pre prirodzené umiestnenie chodidla a prstov.
Najväčšie obavy pri pohľade na obuv ako celok vyvstanú, ak príde na otázku stability. Tú zabezpečuje rozšírená platforma a hlboké uloženie chodidla v topánke spolu s kolískovým tvarom tlmenia. Stále vzrastajúci počet nielen elitných bežcov, ktorí dávajú Hokám prednosť na veľmi náročných horských behoch, dáva tušiť, že v tomto ohľade nebudú žiadne ťažkosti.
Tým
sa dostávame aj k najväčším výhodám Hoka One One. Podobne ako
freeridové lyže kĺžu po prašane, majú aj Hoky podobne ľahko
prekonávať terénne nerovnosti, ktoré v nich vôbec nebudete
vnímať. To spoločne s komfortným tlmením zaistí maximálne
pohodlie aj na tých najdlhších pretekoch.
Potenciálne nebezpečenstvo vidím u bežcov s výrazne nadmernou pronáciou. Použitá tlmiaca zmes je veľmi mäkká a ľahká a dá sa očakávať, že by v priebehu času mohla na zaťaženejšej strane nepríjemne meniť svoje parametre.
Hoka
One One určite nie je obuv pre každého. Ocenia ju predovšetkým
bežci hľadajúci maximálne možné pohodlie či už na ceste,
alebo do hôr. Jedná sa o značku, ktorá mala odvahu prísť na trh
v okamihu najväčšieho rozmachu minimalizmu a teraz, zatiaľ čo
minimalizmus postupne ustupuje, preberá iniciatívu a inšpiruje
ostatných výrobcov bežeckého vybavenia.
V zahraničí je Hoka už dlhší čas vyhľadávaným tovarom, v našich končinách to tak zatiaľ nie je. Predsa len už sa blýska na lepšie časy a zohnať topánky tejto značky je v SR stále menší problém.
Druhý pohľad Mateja ,,Sajfu,, Cifru
Obuv za ktorou sa otočíte. Na kohokoľvek nohe bude.
Spomínam si, a nebolo to tak dávno, keď odborníci tvrdili, že čím viac mäkkosti pod chodidlami máte, tým horšie pre vaše kĺby a kolená. Zjavne najokatejšie proti tomuto filozofickému prúdu kráča obuv Hoka so svojim ďalším modelom. Úprimne. Viem, vyzerajú ako ortopedické. Vyzerajú ako keby vážili dve kilá. Viem. Vyzerajú ako najnovší model obuvi pre prvú ľudskú posádku, ktorá v Nevadskej púšti trénuje pristátie na Marse. To všetko viem, ale ak si ich raz obujete, poletíte! Aj päťkovým aj trojkovým tempom. Ja som vyskúšal. Bomba! Na to ako "ortopedicky" a "bizárne" vyzerajú, sú ľahučké, dýchajú s vašim chodidlom a sú mäkkučké ako detský zadoček. (Čudné prirovnanie, viem.) Hoky jednoznačne patria na nohy bežcom, ktorých behanie baví a vedia si ho vychutnať. Ako hovorí môj dobrý kamarát Tomáš Kamrla z Runshopu v Bratislave: "Keď to nejde, nech to aspoň dobre vyzerá!" Hoky vyzerajú fantasticky, spĺňajú všetky parametre TOP bežeckej obuvi a ostatné už nechám na vás a vaše nohy. Veľa úspechov v novej sezóne! Vidíme sa na štarte.
rungo.cz, Vít Kněžínek, Matej Cifra