Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

CRAFT V175 Lite: Ideálna obuv pre fartlek

CRAFT V175 Lite: Ideálna obuv pre fartlek
Švédska firma CRAFT v minulosti známa skôr ako výrobca kvalitného oblečenia pre vysokohorskú turistiku postupne rozširovala svoj výrobný sortiment a už niekoľko rokov ponúka aj ucelenú škálu produktov pre bežcov. Až do minulého roku to bolo len oblečenie „od hlavy po päty“ pre rôzne poveternostné podmienky, ale najdôležitejšia vec pre beh – obuv v ponuke chýbala. To však už v súčasnosti neplatí a modelom Craft V175 Lite vstúpili švédi do boja s rozsiahlou konkurenciou na poli bežeckej obuvi. Samozrejme, že uvedeniu tejto novinky na trh predchádzal dlhý a dôsledný vývoj i testovanie, pretože firma si žiadny nekvalitný „prepadák“ nemohla dovoliť. Po ubehnutí vyše 100 km sa pokúsim zhrnúť svoje dojmy a poskytnúť odpoveď na otázku: „Aké teda bežecké „crafty“ sú?“
Ideálne pre fartlek – toto spojenie mi prišlo na um po prvom prebehnutí sa v týchto topánkach. Asi je len zhoda okolností, že tento spôsob tréningu založený na rôznom striedaní rýchlosti behu a intenzity zaťaženia organizmu vymyslel v tridsiatych rokoch minulého storočia švédsky tréner Gösta Holmér. A za najlepšie miesto pre jeho realizáciu prezentoval prírodu, čiže najmä lesné chodníky a šotolinové cesty prípadne doplnené o asfaltové úseky. Ponúknuť bežcom čo najuniverzálnejšie topánky použiteľné na rôzne druhy povrchov bola výzva, s ktorou sa „crafťáci“ vysporiadali veľmi dobre. Aby zbytočne nestrácali čas a predovšetkým nemrhali financiami spojili svoje sily s firmou Vibram (dlhoročný pojem v oblasti turistickej a horolezeckej obuvi) a výsledkom je podrážka VIBRAM megagrip.


Pojem „megagrip“ neklame, pretože podrážka výborne drží nielen na mokrom asfalte ale aj na šotolinových cestách a lesných chodníkoch vyskytujúcich sa v našich zemepisných šírkach. Na alpských kamenistých „trailoch“ tiež odvedie dobrú prácu, ale rozdiel voči špeciálnym riešeniam poznať. Z praktického hľadiska sa ako veľmi dobrý nápad ukazuje jemný vzor dezénu podrážky. Po prebehnutí blatistým úsekom stačí trocha „podupať“ na pevnom podklade a dezén sa sám vyčistí, takže na topánkach si domov neprinesiete tony blata, ktoré potom budete odstraňovať celú večnosť. Fartlek však nie je o striedaní povrchov, ale predovšetkým o zmene tempa behu. Ani s týmto nemajú „crafty“ najmenší problém. Veľmi komfortne som sa v nich cítil pri pomalom výkluse ale aj pri intenzívnych úsekoch v rovine i v kopcoch.

Medzi podrážkou a chodidlom sa nachádza medzipodošva. V konštrukcii topánky má dve úlohy – tlmenie nárazov spojených s dopadom chodidla na zem (na beh sa možno pozerať ako na zvláštny spôsob skákania) a realizáciu „rebound effect“. Nie je to nič iné, ako podporenie odrazovej fázy bežeckého kroku pomocou energie získanej pri dopade. Medzipodošva sa tu správa ako pružina, ktorá sa pri dopade stlačí a pri odraze pomáha vystreliť nohu hore. Craft vsadil na osvedčený a najčastejšie používaný materiál EVA (EtylénVinylAcetát) vyznačujúci sa nízkou hmotnosťou a dobrou elesticitou. Medzipodošva je zložená z troch častí s rozdielnou tuhosťou, čím sa docielila výborná ohybnosť topánky v jej prednej časti, ktorá je dôležitá pri začiatku bežeckého kroku. S hrúbkou tejto časti topánky to „crafťáci“ nijako nepreháňali, výškový rozdiel päta/špička je 6 mm, v prednej časti je chodidlo 12 mm a päta 18 mm nad povrchom, čiže topánka nie je moc vzdialená od katégorie „natural running“. Celkové riešenie podrážka/medzipodošva umožňuje výborné „cítenie terénu“, ktoré je dôležité najmä pri krosových behoch.

Pri pohľade zhora na topánku udrie do očí výrazné polstrovanie „vstupného otvoru“. Naozaj s takou masou látky na týchto miestach som sa ešte nestretol, ale moje obavy neboli opodstatnené. Práve naopak masívne polstrovanie zaisťuje výborne fixovanie nohy v topánke a súčasne zabraňuje vytvorenie „hrany“, ktorá mi pri iných topánkach spôsobila odreniny pod členkovými kosťami. Ďalšou zvláštnosťou tohto modelu sú dva výrezy v hornej časti jazyka zaisťujúce dobré obopnutie konca priehlavkovej časti. Zvršok je tvorený z nylonového sendviču zosilneného termoplastom v oblasti šnurovania a spodnej časti. Sieťovanie nie je výrazné a po behoch počas augustových horúčav musím konštatovať, že priedušnosť nepatrí medzi silné stránky týchto topánok. Čiže nejedná sa o model na behanie počas letných horúčav, na druhej strane v zime v nich nezmrznete a nebudú potrebné hrubé ponožky.


A na koho cielil Craft s modelom V175 Lite ? Predovšetkým na bežcov s neutrálnym došlapom s hmotnosťou do 90 kg, pre behanie po cestách i ľahkých „necestách“. Zamýšľané sú skôr ako celoročná tréningová obuv, ale určite nesklamú ani na pretekoch, najmä ak sa tam strieda viacero povrchov ako napríklad na prvom úseku Štefánik trailu, kde bežec postupne okúsi lesný chodník, asfaltovú i lesnú cestu.
28.8.2018 / Testy / Autor: Andrej Červeňan