Aby sme mali z pohybu v prírode potešenie a zároveň si chránili svoje zdravie, mali by sme zodpovedne pristupovať k výberu športovej výstroje. Odborník na bežecké lyžovanie v dobrej športovej predajni nám ochotne poradí. Pred nákupom by sme si mali odpovedať na tieto otázky:
- Výška, hmotnosť, vek, pohlavie? Sú dôležité pre výber technických parametrov najmä lyží.
- Som lyžiar začiatočník, pokročilý alebo vyspelý? Budem sa zúčastňovať na pretekoch (Biela Stopa a pod.)?
- Budem bežecké lyžovanie využívať ako tréningový, kondičný alebo rekreačný prostriedok?
- Koľko hodín resp. kilometrov ročne chcem stráviť na bežkách?
- Aká technika? Klasická alebo korčuľovanie (označuje sa aj ako voľná technika alebo skating). Klasická technika je koordinačne menej náročná, menej
- Kde budem lyžovať? Lokalita, terén, úprava tratí...
Možno sa bude zdať, že začíname od konca, ale opak je pravdou. Oblečenie je najdôležitejšou súčasťou našej výstroje, ktorá chráni naše zdravie a zabezpečuje čo najvyšší komfort. Kvalitné oblečenie na bežecké lyžovanie má mať tieto vlastnosti:
- Ochrana pred chladom a vetrom
- Ochrana pred snežením resp. dažďom
- Neobmedzuje voľnosť pohybu
- Je ľahké
- Odvádza pot a udržuje telo v suchu
- Je pekné a vyzeráme v ňom atraktívne.
Prvou vrstvou oblečenia je samozrejme kvalitné športové spodné prádlo. Sami sa rozhodneme aké teplé, elastické a pod. vlastnosti požadujeme.Na tele obtiahnuté oblečenie má lepší funkčný výkon. Vhodné materiály sú PP, PES a PA prípadne ich kombinácie. Čím jemnejšie - tenšie je mikrovlákno a tkanie použité pri výrobe, tým lepšie. Špičkové prádlo vyvoláva na pokožke pocit ako bavlna alebo až ako hodváb. Špičkovým produktom sú mikrovlákna značky Meryl, ktoré sa využívajú aj v oblečení Second skin – Druhá koža značky Sportful. V žiadnom prípade nie pocit drsnej umelohmotnej sieťky. Nezabudnime na kvalitné ponožky strednej hrúbky, ktoré môžu obsahovať aj vlnu alebo bavlnu, ktoré akumulujú vlhkosť.
Druhá vrstva môže byť jedno- či dvojdielna bežecká kombinéza z elastických materiálov. Zvoliť si môžeme od tenkého obtiahnutého pretekového oblečenia až po hrubšie s volnejším strihom. Takto sme dobre vybavení pokiaľ je slnečno pri miernych teplotách a nebudeme veľmi postávať na trati.
V ostatných prípadoch potrebujeme ešte tretiu vrstvu oblečenia. Je to bunda alebo vesta, prípadne aj nohavice. Voľbou číslo jedna sú výrobky z materiálu Gore WindStopper. Existuje mnoho typov a prevedení. Typické bežecké oblečenie je z prednej strany ušité z WindStopper-u. Zo zadnej strany je teplý ale vzdušný elastický materiál. Tretia vrstva oblečenia by mala mierne priliehať na telo tak, aby vo vetre neviala. Samozrejme pokiaľ hľadáme priaznivejšiu cenu, volíme lacnejšie membránové alebo impregnované oblečenie, ktoré viac či menej úspešne kopíruje vlastnosti WindStopper-u. Pokiaľ už máme kvalitné zimné cyklooblečenie, môžeme ho s kľudným svedomím použiť na bežky s výnimkou nohavíc s vložkou.
Nesmieme zabudnúť na doplnky. Okuliare a čiapka resp. čelenka nám ochránia hlavu. Okuliare sú veľmi dôležité na ochranu pred UV lúčmi a obrovským množstvom svetla, ktoré sa pri jasnom počasí odráža od snehu. Bežecké rukavice sú relatívne tenké prstové z membránového materiálu. Je dobré keď si vyskúšame ako sedia v pútkach našich palíc.
Obuv
Máme na výber dva systémy viazanie-podrážka: SNS (Salomon) a NNN (Rottefella). Obidva poskytujú porovnateľné kvality, SNS je rozšírenejší, inak je to otázka osobného pocitu alebo vkusu. Majstrom sveta sa môžeme stať na obidvoch. Ostatné systémy pokrývajú len malé, skôr cenovo citlivé segmenty trhu. Existuje niekoľko druhov topánok:
- Klasické topánky sú nízke pod členok, nad členok nám siaha len mäkká
časť, ktorá chráni členok. Podrážka ako aj celá topánka je výrazne
ohybná, aby umožnila atletický pohyb nohy.
- Turisticko-rekreačné slúžia na pohyb v prírode klasickou technikou resp. sú vhodné na chôdzu na lyžiach. Sú vysoké mierne nad členok, sú teplé a pohodlné.
- Športové topánky bývajú spravidla tzv. kombi, ktoré umožňujú obe techniky behu. Sú vysoké mierne nad členok so spevnením päty a členka, môžu byť vybavené aj kĺbom.
- Korčuliarske topánky sú vysoké s kĺbom, vyznačujú sa vysokou tuhosťou v krútení. Charakterom sa podobajú na inline korčule. SNS používa na korčuľovanie systém Pilot, ktorý spája topánku s viazaním prostredníctvom dvoch kovových tyčiek, od čoho sa sľubuje vyššia kontrola pohybu a lepší prenos sily.
Viazanie
Viazania musí byť toho istého systému ako naše topánky. Pričom je vhodné použiť aj prevedenie viazania zodpovedajúce našim topánkam a nášmu spôsobu lyžovania. Odlišujú sa automatickým či manuálnym ovládaním, alebo tvrdosťou gumičiek, ktoré ovládajú uhol topánky a lyže. Výnimkou je Pilot, ktorý má namiesto gumičky integrovanú pružinu. Montáž viazania necháme na odborný servis. S polohou ťažiska môžeme laborovať, ale len na pretekárske účely. Plne to umožňuje nový systém NIS od Rottefelly, ktorým môžeme v určitom rozsahu posúvať viazanie, ktoré nie je na lyžiach pevne namontované, ale využíva zasúvací „click“ systém.
Lyže
Analogicky k topánkam prebieha výber lyží. Jednu výnimku by som však uviedol. Tak ako je možné mať celkom dobrú tzv. kombi topánku, je takmer nemožné mať dobré kombi lyže, je to silný kompromis nutne orientovaný na klasickú techniku hlavne z pohľadu tvrdosti, lebo inak sa z lyže nedá odraziť.
Turistické a rekreačné lyže umožňujú chôdzu a beh klasickou technikou, sú spravidla drevenej konštrukcie s jednoduchou extrudovanou PE sklznicou. Často sa využívajú šupiny namiesto stúpacieho vosku. Majú šírku 46 a viac mm. Trochu modifikované sú lyže na nordic cruising, ktoré sú širšie a kratšie ako klasické lyže, sú vhodné aj do neupraveného terénu.
Športové lyže sú široké cca 44mm, vyrobené z dreva s vzduchovými kanálmi, môžu byť v kombinácii so sklenými vláknami. Špičkou medzi športovými lyžami je sendvičová konštrukcia bežiek Peltonen Acadia - vzduchové nomexové jadro, drevené boky a laminátový vrch a spodok pod plastovým CAP-om. Športové lyže majú sinterovanú čiernu grafitovú (čiernu) sklznicu s kvalitnou štruktúrou od výrobcu. Sú určené na jazdu po upravených bežeckých tratiach.
Klasické lyže sú dlhšie a mäkkšie, dosadajú na podložku postupne. Majú vyššiu a užšiu špičku, ktorá ma za úlohu viesť lyžu v stope za každých okolností.
Korčuliarske lyže sú kratšie, výrazne tvrdšie, tuhšie v krútení, dosadajú viac naraz, majú kratšiu a oblejšiu špičku. V poslednom období sa upúšťa od experimentov s rôznym vykrojením hrán pri lyžiach určených na upravené trate. Renomované firmy sa vracajú k paralelným hranám, ktoré poskytujú asi najväčšiu dynamiku a ekonomiku behu. Takéto lyže výrobcovia (niektorí aj športové) triedia podľa kvality, tvrdosti a pod. V takom prípade je možné lyže prispôsobiť hmotnosti lyžiara. V našej firme máme k dispozícii prístroj Slegar Control System, ktoré meria záťažové a dynamické parametre bežiek a teda umožňuje výber na mieru a snehové podmienky. Pri klasických lyžiach je možné presne zmerať mazaciu komoru na stúpacie vosky. Lyže na klasickú techniku by mali byť 15-25cm vyššie ako naša postava. Lyže typu nordic cruising môžu byť aj o 10-20cm nižšie ako výška postavy lyžiara. Lyže na korčuliarsku techniku môžu byť od –5cm až +10cm od našej postavy. Pri výbere sa zohľadňuje aj hmotnosť, ťažší alebo silnejší lyžiar potrebuje mierne dlhšie alebo tvrdšie lyže a naopak.
Ďalším druhom bežeckého lyžovania sú backcountry (širšie bežky s kovovými hranami) alebo telemark, v našich končinách sú ale výrazne v tieni skialpinizmu.
Štruktúra sklznice
Všetky bežecké lyže sa do predaja dodávajú so štruktúrou od výrobcu, ktorá má univerzálny charakter a pre bežného lyžiara zvyčajne úplne vyhovuje. Štruktúra sa môže robiť strojovo alebo ručne. Ručným štruktúram sa hovorí niekedy aj drážky. Štruktúrovaním za zaoberajú len pretekári a to kvôli rýchlosti. Niektorý špecialisti vedia významne ovplyvňovať jazdné vlastnosti lyží napr.vodivosť. V praxi sa kombinujú strojové a ručné štruktúry, tie ručné sa robia oveľa častejšie. Pokiaľ nemáme pretekárske ambície, lyže si necháme štruktúrovať strojovo len v prípade významného opotrebovania sklznice, čím efektívne predĺžime životnosť lyží odkrytím novej vrstvy slkznice a zarovnaním poškodení.
Voskovanie
Voskovanie je nevyhnutné pre všetky druhy lyží! Aj šupinaté lyže sa voskujú aspoň silikónovým sprejom. Voskovanie slúži na zlepšenie nášho zážitku zo športovania a na ochranu, konzervovanie a regeneráciu sklzníc. Poznáme dva druhy voskovania: na sklz resp. rýchlosť a na stúpanie. Cieľom pre voľnú techniku resp. korčuľovanie sú čo najrýchlejšie lyže, teda voskujeme len na sklz. Klasické lyže voskujeme podobne s výnimkou približne strednej tretiny, ktorú voskuje na stúpanie (odraz). Sklzové vosky môžu byť tekuté alebo pastové, ktoré sa nanášajú za studena a leštia. Alebo parafínové, ktoré zažehľujeme. Zažehľovanie prináša lepšie výsledky. Stúpacie vosky môžu byť tekuté (klister), tvrdé, plastické, pastové, tekuté v spreji alebo najnovšie stúpacie pásky. Fluórové vosky majú rôzny podiel vodíkov substituovaných fluórom. Sú drahšie, menej absorbujú špinu, a sú rýchlejšie najmä za prítomnosti vlhkosti vo vzduchu alebo snehu. Poradí nám odborný personál a návod k zakúpeným voskom. Sklzové vosky sa na záver musia dokonale oškrabať a vykefovať, na sklznici zostáva len mikroskopická vrstva. Stúpacie vosky sa upravujú spravidla korkom. Na serióznu prípravu bežeckých lyží potrebujeme špeciálny stojan s profilom, ktorému sa ľudovo hovorí kopyto. Na samotné voskovanie žehličku, najlepšie s elektronickou reguláciou, škrabky, kefy a pod.
Palice
Pre menej náročného lyžiara a začiatočníka sú vyhovujúce aj hliníkové palice. Avšak ceny kvalitných kompozitných palíc s nízkym podielom uhlíkových vlákien klesli natoľko, že už vlastne ani nie je dôvod kupovať hliníkové palice. Na športové použitie by sme si mali vybrať kompozitné palice so stredným obsahom uhlíkových vlákien (20-60%), ktoré robia palice tvrdšími a ľahšími. Rúčka by mala byť ergonomická s príjemným povrchom z mäkkého plastu alebo korku. Pútko vyberáme podľa toho ako nám sedí na ruke/rukavici. Niektoré sofistikované pútka je možno prispôsobiť vo všetkých smeroch, ale ich nastavenie zaberie na začiatku dosť času. Špeciálnou kategóriou sú odopínateľné pútka. Praktický význam majú asi len pre biatlonistov pri streľbe, ostatní majú dosť času na obsluhu pútka so suchým zipsom. Na opačnom konci palice máme košík s hrotom. Ideálny hrot je z karbidu wolfrámu (tungsten carbide tip), ktorý znesie aj letné použitie na kolieskových lyžiach. Veľkosť a tvar košíka vyberáme podľa miesta a úpravy bežeckej trate. Na pravidelne upravovaných tratiach stačí malý a naopak. Takisto väčší košík potrebujeme do čerstvo napadnutého snehu.
Pretekové palice sú vyrobené z uhlíkových vlákien niekedy s prímesou aramidových vlákien, niekedy so špeciálnymi povrchmi, napr. titán. Nízka hmotnosť by nám mala vyraziť dych, takisto aj vysoká tuhosť v ohybe. Daňou za tieto vlastnosti môže byť krehkosť, preto s palicami vždy opatrne! Na prepravu drahších palíc používame špeciálnu tubu, podobnú vaku na lyže, ale s pevnými stenou valcovitého tvaru.
Výška palíc pre klasickú techniku je postava –25 až 30cm, pre korčuliarsku techniku –15 až 20cm.
Kde nakupovať?
V ideálnom prípade nakupujeme v špecializovanom obchode pre bežecké lyžovanie. Na Slovensku ich zrátate na prstoch jednej ruky. Druhou možnosťou sú športové obchody, kde majú personál, ktorý má osobné skúsenosti s bežeckým lyžovaním. Kupovať bežeckú výstroj od niekoho, kto nestál na bežkách, z pochopiteľných dôvodov neodporúčame. Niekoľko šikovných predajcov nájdete na www.davorin.sk, oblečenie jednoznačne na craft.sk, vavrys.sk.