Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Čo nás spája s lyžami? Aby ste nemali vo viazaniach chaos

Čo nás spája s lyžami? Aby ste nemali vo viazaniach chaos
Mnohí si neuvedomujú, aká dôležitá je tá malá nevýrazná časť, ktorá nás spája s lyžami, umožňuje pevné uchytenie špičky topánky s lyžou. Vybrať si správne a dobré viazanie nie vôbec jednoduché. Veríme, že sa aj vďaka nasledujúcim riadkom trochu zorientujete a dokážete si vybrať.
Na rozdiel od zjazdových lyží bežky majú voľnú pätku lyže, čo umožňuje zapojenie väčšieho množstva svalov pri pohybe a lepšie prenášanie váhy tela, horšia je však rovnováha na bežkách aj vďaka tomu, že sú užšie ako zjazdovky. Keď si kupujete jazdené lyže je veľká pravdepodobnosť, že je na nich  namontované už viazanie. Ak  si vyberiete lyže s viazaním, ktoré Vám nesedí s topánkami tak sú Vám lyže nanič. Musíte si kúpiť nové topánky, ktoré sú omnoho drahšie ako viazanie. Ako si vybrať to správne viazanie ?

Poznáme dva základné druhy viazania, ktoré sú označené ako SNS a NNN. Väčšina ľudí má v tomto značení chaos, preto dúfame, že po prečítaní tohto článku si dokáže vybrať správne viazanie. Topánky, ktoré pasujú na SNS viazanie sú z firmy Salomon, Oneway, Sportfull, Atomic a iné.

Viazanie SNS

Na viazanie typu NNN je možné poučiť topánky od firiem Alpiny, Madshus, Rossignol a iné. Viazanie typu SNS sa montuje navŕtaním na NIS podložku, ktorá je nalepená na vrchnej časti lyže, čo je nepraktickejšie oproti viazaniam typu NNN, ktoré stačí pripnúť na túto NIS podložku. Ak lyža nemá NIS podložku a chceme viazanie typu NNN, musíme použiť starší model viazania, ktorý sa dá našróbovať.

Viazanie typu NNN

Pri SNS viazaniach sa na korčuľovanie rozlišuje ešte viazanie SNS pilot a SNS profil. Profilové viazanie je s gumičkou, ktorá sa nachádza v prednej časti viazania a zabraňuje tomu, aby sa päta topánky nevzďaľovala príliš od lyže. Mäkšia gumička sa používa pri klasickej technike a tvrdšia pri korčuľovaní rovnako to platí aj pre viazania typu NNN. Viazanie pilot SNS je špeciálne viazanie, ktoré sa využíva už len pri korčuliarskej technike. Toto viazanie nemá gumičku, ale háčik, ktorý sa zachytáva na topánku asi 3 cm za špičku topánky. Osobne si myslím že SNS pilot viazanie je lepšie ako NNN viazanie na korčuľovanie. Pri klasickej technike veľký rozdiel medzi viazaniami nevidím. Ak budete mať možnosť kúpiť si SNS pilot viazanie na klasickú techniku určite tak nerobte, pretože tieto viazania sú kazivé a mal som ich na viacerých pároch lyží a pokazili sa. Cena viazaní je približne rovnaká pri oboch typoch tie najdrahšie stoja okolo 50 € a tie lacnejšie zoženiete aj za 15 €. Podstatná je montáž viazania, pretože ak ho nevytrhnete, nezvykne sa kaziť až na spomínané SNS pilot viazanie na klasickú techniku. Veríme, že nás článok Vám pomôže pri výbere lyží s tým správnym viazaním.

V tomto mikrocykle sa zameriavame na rozvoj aeróbnej vytrvalosti, kde som zaradil aj dlhšie trvajúce úseky, v troška nižšom tempe od týchto úsekov by ste mali vydržať celé preteky. Zaradený bol aj nový silový tréning, v ktorom by ste mali zapojiť viac aj posturálne svaly. Využívať by ste mali z tréningový prostriedkov v prevažnej miere už len bežky.


8 týždenných mikrocyklov na Bielu stopu - 4. mikrocyklus

Štvrtok : 130 min., (55-60% /maxpf) - bežky - klasická technika

Piatok : Voľno

Sobota : 25 min. rozbehanie (50-60% /maxpf), 5 x 2 min členitý profil (85 - 90% / maxpf) IO - 1 min., 25 min. vyklusanie (50-60% /maxpf). - klasická technika Core silový tréning (expandre, fitlopta, bosu, trx... ) 6 cvikov, 5 minút sa cvičí každý cvik, 45 sekúnd zaťaženie 15 sekúnd pauza. Najprv odcvičíte vkuse jeden cvik a potom idete na druhý.

Nedeľa : 140 min., (60%/maxpf) - bežky - korčuliarska technika


27.12.2012 / Škola bežeckého lyžovania / Autor: Peter Žiška, nordicacademy.sk