Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ako schudnúť cez zimu? Na bežkách!

Ako schudnúť cez zimu? Na bežkách!
Väčšinu z nás trápi v zimných mesiacoch oslabená imunita, ale aj pribúdanie podkožného tuku. Problémy s nadbytočnými kilami trápia mužov aj ženy a s pribúdajúcim pohodlím už aj deti. Mnohí začnú priberať už v jeseni a svoje maximálne hodnoty dosiahnu na konci zimy. Prečo je to tak?
Počas zimných dní sa znižuje chuť vykonávať pohybové aktivity. Náš metabolizmus nemusí pracovať tak intenzívne ako v lete pretože, okolitý chlad kompenzujeme oblečením, pričom v lete sa nemáme ako schladiť a tak si naše telo s týmto problémom musí poradiť samé. V lete sme obklopení pestrejšou a hlavne zdravšou stravou pokiaľ čerpáme zo zdrojov prírody a nie fastfoodov. Náš hlad je, ale stále rovnako veľký ako v lete a s množstvom vysoko-kalorických pokušení chuť ešte narastá. Najväčší problém je však naša nenásytnosť a neschopnosť ovládať sa. Ak prijmeme rovnaké množstvo energie v zime aj v lete, a v zime priberieme a v lete nie, znamená to, že sme vydali menej energie. Tento pomer je základom chudnutia a priberania, ak hovoríme o zdravých ľuďoch bez hormonálnych porúch. Znížením pohybu počas zimných mesiacov je náročné udržať rovnaký energetický výdaj ako v lete. Preto je potrebné zvoliť si vhodný šport, ktorý bude energeticky dostatočne náročný na spálenie kalórií, ktoré sme prijali.

Pre porovnanie v tabuľke uvádzame energetický výdaj pri športoch, ktoré sa dajú vykonávať v zime. Hodnoty sú pre váhu 75 kg, zhruba každých 10 kg sa mení výdaj o 80 kcal. Čím je človek ťažší tým musí vynaložiť väčšie množstvo energie a jeho výdaj je vyšší. Ženy majú energetický výdaj o niečo nižší ako muži za deň je to zhruba 200 kcal oproti mužom pri rovnakej činnosti. Čím sme starší tým je náš výdaj nižší, preto s pribúdajúcim vekom zvykneme priberať.

Športová disciplína
Energetický výdaj
Beh 10 km/h
750 kcal/h
Beh na lyžiach 12 km/h
675 kcal/h
Korčuľovanie525 kcal/h
Snowbording465 kcal/h
Zjazdové lyžovanie
450 kcal/h

Mnohí vrcholoví športovci si počítajú energetický výdaj a príjem. Je to jediná cesta ako zaručene nepribrať a chudnúť s rozumom. Keďže v zimných mesiacoch narastá energetický príjem musíme zákonite zvýšiť energetický výdaj. Ako náhle je príjem vyšší telo si vytvára tukové zásoby v podkožnom tuku. U žien je to v oblastiach stehien, zadku a bokov. U mužov je to v oblasti pásu. Preto ak budeme posilňovať brucho neznamená to že spaľujeme tuk v oblasti pásu, ale tuk sa spaľuje v celom tele rovnomerne. Čo znamená, že ak je hrúbka kožnej riasy pod kolenom 1 cm a na bokoch 5 cm, tak pri strate 10 % tuku odbudne z podkolenia 0,1 cm tuku a z bokov 0,5 cm čo je značne významný rozdiel, ale úbytok je rovnaký.

Ako vidíme z tabuľky beh a beh na lyžiach je najviac energeticky náročný. Podstatné je, aby sme každú pohybovú činnosť od začiatku vykonávali pomaly na úrovni aeróbneho prahu (laicky je to horná hranica intenzity, pri ktorej sa môžete rozprávať bez ťažkostí). Prečo? Ak sa pohybujeme na úrovni aeróbneho prahu, využívame v prevažnej miere aeróbne energetické krytie čo sú tuky, ktorých sa chceme zbaviť. Čím je naša intenzita vyššia tým sa tuky zapájajú menej do energetického krytia a začína prevažovať anaeróbne energetické krytie (sacharidy a ATP-CP). Dôležité je, aby sme sa vždy najedli s dostatočnou rezervou čo znamená nikdy nezjesť viac ako 80 % toho čo dokážete.

Ak chcete v zime zhodiť pár kíl, vybehnite do stopy.
31.1.2017 / Škola bežeckého lyžovania / Autor: Peter Žiška /  Foto: BIGSTOCK