Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

24 tipov kam vyraziť na bežky

24 tipov kam vyraziť na bežky
Bežky sú vynikajúcim doplnkom bežeckého tréningu. V zime by sme preto rozhodne nemali prepásť možnosť popracovať na kondičke, vytrvalosti aj sile práve prostredníctvom behu na lyžiach. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi kam vyraziť!
Pezinská baba

Známe zimné stredisko, ktoré je najbližšie k Bratislave je zároveň aj jedinou možnosťou v Malých Karpatoch, kde sú udržiavané bežecké trate. V kopcoch nad chatami pravidelne upravujú 3 km okruh a keď sú priaznivé snehové podmienky, je možnosť upraviť aj 5 km okruh. Menší 3 km okruh nie je veľmi členitý a svojim profilom i náročnosťou zjazdov je vhodný aj pre tréning začiatočníkov. Dlhší okruh je o niečo náročnejší a k 3 km trati pridáva veľmi výživné stúpanie a dlhší technicky náročnejší zjazd. Prevádzka a údržba tratí je realizovaná z dobrovoľných príspevkov, ktoré sa zbierajú do kasičky na začiatku okruhu. Zvyšok Malých Karpát je vhodný iba na lyžiarsku turistiku klasickou technikou.

Kremnica – Skalka

Okrem tradičného zjazdového lyžovania si môžu milovníci zimných športov vychutnať na Skalke pri Kremnici a okolí takmer 138 km bežeckých tratí, ktoré sú prispôsobené ako začínajúcim bežkárom, tak aj nadšencom tohto klasického športu. Bežecké trate majú certifikát Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Euroloppet. Trate v okolí Kremnických vrchov sú položené v nadmorskej výške nad 800 m.n.m. A hlavný areál – štadión je vo výške 1120 m.n.m. Teda nielen poloha Skalky medzi Banskou Bystricou, Kremnicou a Turčianskymi Teplicami, ale aj nadmorská výška je zárukou stálej snehovej pokrývky. Upravované trate pre obe techniky bežeckého lyžovania sú po väčšinu zimnej sezóny prístupné nielen z hlavného strediska – Skalky, ale aj od dediniek Turček, Králiky, či Krahule.

Vysoké Tatry

Bežecké lyžovanie patrí v zime k Vysokých Tatrách rovnako, ako zjazdové lyžovanie, alebo skialpinizmus. Pripravené sú vynikajúce bežecké trate v každej z tatranských osád s celkovou dĺžkou viac ako 80 km. Najväčším areálom bežeckého lyžovania v Tatrách je Štrbské Pleso. Ponúka 8 profesionálne upravovaných bežeckých okruhov v dĺžke od 1,4 do 5 km a 2 turistické okruhy okolo jazera. Trate sú upravené pre klasický aj voľný štýl. No kvalitne pripravené trate nie sú jediným komfortom pre športovcov. V rámci bežeckého areálu majú športovci možnosť prenájmu buniek, v ktorých si môžu uschovať a pripravovať lyže na tréning a dobré zázemie tu majú aj organizátori podujatí. Strediská Tatranská Lomnica a Starý Smokovec ponúkajú spolu 40 km bežeckých tratí ľahkej a strednej náročnosti. Na svoje si tu prídu pokročilí, ale aj začiatočníci.

Česká republika


Jizerské hory

Rozlohou síce neveľké, ale lyžiarmi veľmi vyhľadávané - to sú Jizerské hory. Len máloktoré hory majú tak hustú sieť upravovaných bežeckých trás, ako Jizerky. Nie je to len Jizerská magistrála, najrozsiahlejšia a najznámejšia oblasť v Jizerkách s hlavným nástupným miestom v Bedřichově, ale aj ďalšie menej známe a napriek tomu veľmi pekné miesta.

Krkonoše

Krkonoše sú najvyšším pohorím Českej republiky a v súvislosti s lyžovaním v nich sa spravidla hovorí o zjazdovkách. Ani bežky však nezostávajú pozadu. Veľkou výhodou Krkonôš je nadmorská výška, vďaka ktorej v hrebeňovej oblasti leží sneh až 6 mesiacov v roku. Celé Krkonoše od západu na východ možno prejsť na bežkách po Krkonošskej magistrále - jednotlivé krkonošské oblasti sú prepojené a dosť sa prelínajú.

Jeseníky

Jeseníky sú druhým najvyšším pohorím Českej republiky. Vďaka nadmorskej výške a chladnej klíme sa tu sneh drží do jari a spravidla sa tu prevádzkujú zimné športy najdlhšie z celej republiky. V Jeseníkoch sa nachádza veľké množstvo pravidelne upravovaných lyžiarskych stôp, ktoré sa každým rokom ešte zvyšuje.

Šumava

Zimná krajina Šumavy je nielen krásna, ale svojím reliéfom aj veľmi vhodná pre bežecké lyžovanie. Pozvoľné stúpania a mierne zjazdy sú charakteristické pre väčšinu Šumavy. Vhodnosť terénu je navyše umocnená projektom Bíla stopa, ktorý vytvára hustú sieť udržiavaných bežeckých tratí spájajúcich celú Šumavu - nikde inde v Českej republike nepokrýva sieť bežeckých stôp tak veľké územie ako práve na Šumave.

Rakúsko


Rozprávková krajina a stovky kilometrov dôkladne upravovaných tratí každoročne pritiahnu do Rakúska množstvo nadšencov behu na lyžiach: vhodnú ponuku stôp tu nájdu vášniví maratónci i bežci pre zábavu a začiatočníci.

Karlstift v Nordwalde

Karlstift ponúka bežkárom sieť zaujímavých a rôznorodých tratí: 15-kilometrové klasické trate, 5-kilometrovú korčuliarsku stopu a 3 kilometre dlhú trať s umelým osvetlením. A aby si navzájom neprekážali rýchli bežkári s tými, čo sa pohybujú pre radosť, sú na všetkých tratiach upravené dve stopy. Viac ako 5 kilometrov dlhá spojovacia trasa vás privedie do areálu susednej obce Liebenau v Hornom Rakúsku. Tam na vás čaká ďalších 30 kilometrov dobre udržiavaných bežeckých tratí. Kraj okolo Karlstiftu prezývajú ʽsnehová jamaʼ, lebo tu môžete rátať s dobrými snehovými podmienkami až do jari.

Bežkárske eldorádo: Bärnkopf – Gutenbrunn – Martinsberg

120 kilometrov tých najlepšie upravovaných bežeckých tratí s rozličným stupňom obtiažnosti prechádza malebným Weinbergerským lesom. Ponorte sa do malebnej rozprávkovej krajiny! Jej obce ležia v nadmorskej výške okolo 1000 metrov a majú relatívnu istotu snehovej pokrývky.
Tip: Aktuálnu snehovú situáciu a web kameru nájdete na www.gutenbrunn.com

Región Waldviertelská vysočina

Bežkárske trate vo Waldviertelskej vysočine (Waldviertler Hochland) sa nachádzajú v nadmorskej výške takmer 1000 metrov a ponúkajú ničím neobmedzené potešenie z bežeckého lyžovania. Trasy s udržiavanými stopami nájdete v Altmelone, Arbesbachu, Groß Gerungse, Langschlagu (Aktívny svet Freiwald) a Rappottensteine. Jednotlivé trate dlhé 1,5 až 22 kilometrov sú ideálne pre začiatočníkov i profesionálov. Siete tratí sú poprepájané, väčšina z nich má dve stopy alebo majú vytvorenú aj skatingovú dráhu.

Panoramatická trasa Wechsel Semmering

Okrem alpského lyžovania sa vo vysoko položenej neporušenej prírode okolo St. Corony (1250 – 1500 m) možno venovať aj behu na lyžiach. Panoramatická trasa Wechsel-Semmering vedie od hornej stanice jednosedačkovej lanovky Kampstein (nástup vedľa budovy lyžiarskeho klubu) smerujúcej na Kampsteiner Schwaig, Feistritzer Schwaig a SteyersbergerSchwaig. Trasa vás zavedie buď na Feistritzer Schwaig, Dreiländereck, Feistritzsattel, Kummer¬bauer Stadl a Semmering, alebo smerom na Dreiländereck, MarienseerSchwaig a Mönichkirchner Schwaig. Túto panoramatickú trasu odporúčame iba športovcom so skúsenosťami s pohybom v horách! Na každom z prístupových bodov sa dá pohodlne zaparkovať a hneď ste v stope, ktorá má šírku 3-5 m.

Mostvierteská „slaninková stopa“

Náhornou planinou Hochreit prechádzajú tri mimoriadne pekné trasy, ktoré možno ľubovoľne kombinovať; sú dlhé 3,5 km až 12 km a majú vždy dve upravené stopy: klasickú a skatingovú. Navyše sú označené presnými údajmi o vzdialenostiach a jednotlivých miestach, vyznačené je aj miesto s najlepším výhľadom na pohorie Gesäuse. A teraz o názve: lyžiarske stopy vedú priamo popred statky miestnych sedliakov, ktorí lyžiarom ochotne ponúknu odpočinok v teplej a útulnej izbe a prinesú im na stôl chutný mušt a slaninku.Takže nieto divu, že vyhliadkovej lyžiarskej trase – ako znie jej oficiálne označenie – ľudia stihli dať milú prezývku „slaninková stopa“.

Ešte jeden tip: najlepším východiskovým miestom je statok Ablass patriaci rodine Zettelovcov, lebo tam nájdete dostatok miest na parkovanie, požičovňu lyží a zimné detské ihrisko s bobovou a vlnovou dráhou. Dvojkilometrový osvetlený okruh pri statku Ablass má stopu na klasický beh i korčuľovanie a je osvetlený vždy v piatok a sobotu od 18.00 do 20.00 hodiny. Pre 5- a viacčlenné skupiny aj pri objednávke vopred. 

Severské centrum St. Aegyd

V Severskom centre v St. Aegyde, malebne obklopenom vrchmi Gippel a Göller, sa nachádza šesť stôp dlhých spolu 100 km pre lyžiarov na klasických i korčuliarskych bežkách. Špeciálne tréningové programy pre ambicióznych bežkárov a pre všetkých, ktorí sa nimi chcú stať, ponúkajú špecialisti nordic sports academy.

Annaberg

Annaberg boduje pôvabnými a príťažlivými krajinnými partiami a 18 kilometrami bežeckých stôp. Anaberská trasa (asi 7 km) s náročnými úsekmi vedie na náhornú plošinu. Pre bežkárov, ktorí zamýšľajú absolvovať umiernené penzum, je perfektným riešením trať medzi Lassingtalom a Joachimsbergom(11km) s peknými výhľadmi na majestátny Ötscher. Všetky trate majú klasickú stopu i stopu na skating.

Puchenstuben

V Puchenstubene, priamo pri parkovisku lanoviek na Turmkogel, sa nachádza bežkárske stredisko Turmkogel, kde sa možno osprchovať a prezliecť. Päť tratí upravených prevažne na klasiku, dlhých spolu 30 kilometrov pozýva zabehať si romanticky zasneženými lesmi. Zato vďaka 5 kilometrovej Brandmäerskej trase ponúka Puchenstuben výbornú tréningovú trať pre skating. Viac na www.puchenstuben.at

Lackenhof

Približne 21 km meria sieť tratí v Lackenhofe. Z nich 7,5 km je upravených aj pre skating. Väčšinou sú navzájom prepojené. Môžete si vyskúšať 5-kilometrovú trasu Gmoa-Loipe s nádherným výhľadom na Ötscher, ktorá je najdlhšia s pomedzi všetkých v Lackenhofe. Viac na www.lackenhof.at

Mitterbach pri jazere Erlaufsee

Takmer 12-kilometrový systém panoramatických tratí čaká na milovníkov zimných športov v Mitterbachu pri jazere Erlaufsee obklopenom prírodným parkom. Začiatok zľahka stúpajúcej 3,5km dlhej Erlauskej trate sa nachádza pri dolnej stanici lanoviek. Spojovacia trasa vás privedie na trate v St. Sebastiane. Viac na www.mitterbach.at

Prolling

Bežkárskym strediskom trhovej obce Ybbsitz je Prolling.Vysoko položeným idylickým a slnečným údolím bohato obdareným snehom prechádza 11km dlhá trať upravená pre klasický beh i korčuľovanie. Bežkársky výstroj si tu môžete aj vypožičať. Na deti čaká sedačková lanovka, ktorá premáva počas víkendov a prázdnin. Viac na www.ybbsitz.at

St. Pölten

Bežkám sa možno venovať dokonca aj v St. Pöltene, hlavnom meste spolkovej krajiny, pravda, ak sú dobré snehové podmienky. Trať sa vinie pozdĺž riečky Traisen medzi Stattersdorfer Steg a diaľničným mostom a je dlhá 3,6km. Viac na www.st-poelten.gv.at.

Švajčiarsko


Švajčiarsko je považované za luxusnú zimnú dovolenkovú destináciu. A rovnaký prívlastok rozhodne sedí aj na tamojšie bežkárske destinácie.

Svätý Moritz a Engadin

Svätý Moritz patrí medzi prémiové miesta a návštevníkov láka nielen na bežkárske stopy, ale aj na slnečné zjazdovky alebo bohatú históriu. Práve tu sa pred viac ako 150 rokmi zrodil pojem "zimná dovolenka".

K preskúmavaniu krás krajiny Horného Engadinu sú práve bežky ideálnou voľbou. Či už ste turisti, alebo výkonnostný športovci. Viezť sa zabudnutými údoliami a nechávať za sebou jeden alpský štít za druhým, krúžiť po obrovských zamrznutých jazerách alebo po tratiach pozdĺž slávnej Rhétskej dráhy, to sú hlavné argumenty, prečo sa do miest s bežkami vydať.

Klasické trate sú často lemované širokými upravenými cestami pre korčuliarov a sú ideálnym tréningovým prostredím - ležia v 1 700 metroch nad morom alebo vyššie, takže organizmus dostane správne zabrať. 180 km stôp, z ktorých niektoré sú osadené umelým osvetlením, upravuje 16 strojov, ktoré frézujú trate skoro ráno alebo neskoro večer. Za jeden deň zaplatíte približne 10, za týždeň 30 švajčiarskych frankov. Súčasťou sú dopracované detaily ako prezliekárne a sprchy.

Dolný Engadin


Mesto Scuol otvorilo svoj prvý hotel v roku 1897 a zaradilo sa tak medzi priekupníkov alpskej turistiky vo Švajčiarsku. Celá oblasť Scuol Samnaun Val Müstair ponúkne hneď 110 kilometrov upravovaných bežeckých trás. Najväčší výber tratí v celkovej dĺžke takmer 80 km je v okolí samotného Scuola. Výkonnostnou výzvou je 28 kilometrov dlhá trasa zo Scuola až k dedine Martina pri rakúskych hraniciach. Ďalšou pochúťkou je slnečná panoramatická trať Dario Cologna s poväčšinou miernymi kopcami. Trať z Zernez sa zase stáča k rieke Inn a vedie pozdĺž brehu, pre odpočinkovú vychádzku sa potom hodí trať Motta Naluns - 2,5 km dlhá okružná trasa vedie na náhornú plošinu s výhľadmi na Engadinské Dolomity.

Davos

Davos sa vďaka svojej výhodnej polohe vždy viezol na vlne záujmu o zimné športy, už v roku 1899 tu otvorili korčuliarsku plochu a ešte ten istý rok sa na nej konali majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní aj rýchlostnom korčuľovaní. Najväčší záujem návštevníkov ale vzbudzuje lyžovanie, a to nielen to zjazdové.

Davos so svojimi stopami patrí medzi špičku všetkých bežeckých rezortov v Alpách. Usporadúvajú sa tu preteky aj tých najvyšších úrovní, trénujú tu bežkárske tímy zimných veľmocí, ako sú Švédsko, Nórsko alebo Nemecko.

Stovka trás sa vinie nielen po náhornej plošine, zabieha do bočných údolí aj samotného mesta, kontrast nálad je ohromný - od rušného centra s dopravnými uzlami a križovatkami lyžiarov-zjazdárov sa prenesiete do zabudnutej horskej romantiky v údoliach Sertigtal alebo Dischmatal, kde stojí len pár opustených statkov a mrazivé hory okolo. Populárna je aj trasa Garfiun v okolí Klosters. Napríklad taká ranná jazda čerstvo upravenou stopou za východu slnka je zážitok, na ktorý sa oplatí si privstať. Ani v noci ale bežkári nemusia odpočívať. Umelo osvetlené trasy, na ktorých sa svieti až do pol desiatej večer, sú vhodné i pre relaxačný šport po náročnom dni, ktorý ste trávili inou činnosťou, napríklad na zjazdovkách.

Taliansko


Livigno

Údolie Livigna leží vo výške 1 850 m n.m. a je obklopené trojtisícovými vrcholmi. V údolí sa pozdĺž riečky vinie 20 km lyžiarskych stôp, ktoré Taliani vždy veľmi dobre pripravujú. V Livignu sa v polovici decembra koná tradične maratón La Sgambeda - prvý pretek série Euroloppet. Trať pripravená na tento pretek a vyššia nadmorská výška sú ideálnym miestom pre prípravu.

Santa Caterina

Santa Caterina sa nachádza 50 km za Livignom blízko Bormia vo výške 1 750 m n. m.. Od konca októbra umelo zasnežujú 2,5km okruh, ktorý je určený pre prvý pretek talianskeho pohára v druhej polovici novembra. Profil technicky zasneženej trate je pestrý a údolia sú malebné.

17.1.2017 / Škola bežeckého lyžovania / Autor: br /  Foto: BIGSTOCK