Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Tomáš Benko sa stal novým šéftrénerom mládeže SAZ, chce sa zamerať na vzdelávanie trénerov

Tomáš Benko sa stal novým šéftrénerom mládeže SAZ, chce sa zamerať na vzdelávanie trénerov
SAZ schválil za nového šéftrénera mládeže Tomáša Benka.
BRATISLAVA 20. januára - Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ) na svojom stredajšom rokovaní schválil do funkcie šéftrénera mládeže 37-ročného Tomáša Benka, ktorý doposiaľ pracoval vo zväze ako šéftréner sekcie šprintov. Bývalý šprintér, hokejista aj rýchlokorčuliar na krátkej dráhe nahradí na poste Radoslava Dubovského, ktorý v závere minulého roka prebral po Martinovi Pupišovi miesto šéftrénera seniorskej reprezentácie.
"Tí, ktorí ma dokonale poznajú, vedia, že nie som karierista a na honore či funkciách si nezakladám. Vždy chcem odviesť dobrú prácu a je jedno, či v mojom civilnom povolaní alebo v oblasti športu. Uvedomujem si množstvo práce, ktoré ma čaká a aj komplikovanú dobu, v ktorej sa nachádzame, ale snažím sa myslieť pozitívne. A to, že moja práca nemusí byť docenená? Ak by som robil šport pre peniaze, už v ňom dávno nepôsobím. Venovať sa športu na Slovensku si vyžaduje mať preň srdce a milovať to. A to je i môj prípad," uviedol Benko na oficiálnom webe SAZ.

Nový vedúci tréner mladých slovenských atlétov už identifikoval najväčšie problémy, ktoré treba riešiť. "Problémov je veľa, to všetci vieme a všetci si to uvedomujeme. Často ich riešeniu bránia finančné možnosti SAZ. Verím však, že nastavením vhodného systému prípravy talentovanej mládeže vyriešime aj túto otázku, ktorú vnímam ako najväčší problém. Týka sa to diagnostiky a testovania, vhodných tréningových podmienok, kvalifikovaného trénerského zabezpečenia, regenerácie, financovania a podobne," vysvetlil Benko, ktorý podľa jeho slov nezostane vo funkcii šéftrénera sekcie šprintov.

Skúsený tréner má jasnú predstavu, čo chce v novej pozícii dosiahnuť: "Vecí, ktoré by som chcel aplikovať, je niekoľko, ale v prvom rade chcem naštartovať to, čo nám v poslednom období absentuje. Jedným z problémov je vzdelávanie trénerov I. až III. kvalifikačného stupňa. Máme vyškolených množstvo trénerov Detskej atletiky, lenže tieto deti postupne rastú, dostávajú sa do mládežníckej kategórie a mali by mať trénerov s primeranou kvalifikáciou. Musíme si priznať, že absentuje aj výchova trénerov – špecialistov na jednotlivé technické disciplíny, kde pokrivkávame. Taktiež veľa premýšľam o vylepšení systému odmeňovania trénerov v ZPM. Dlhodobo vnímam ako dôležitú vec testovanie mládeže. Podľa mňa môže tréner správne pracovať so zverencom iba vtedy, ak ho dokonale poznám po každej stránke."

Tomáš Benko je viacnásobný medailista v šprinte z majstrovstiev Slovenska vonku aj v hale, na medzinárodnej scéne je jeho najväčší úspech zlato zo "stovky" na Európskych hrách 2015 v azerbajdžanskom Baku. Okrem atletiky sa venoval aj ľadovému hokeju v Spišskej Novej Vsi a bol člen juniorskej reprezentácie SR v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe. Od roku 2010 trénoval mladých atlétov vo viacerých slovenských kluboch, od roku 2017 pracoval v SAZ ako šéf sekcie šprintov a vlani začal spolupracovať s prekážkárom Martinom Kučerom.
19.1.2023 / Rozhovory / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA