Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Príprave na svetový šampionát som obetoval naozaj všetko, hovorí bronzový Peter Fraňo

Príprave na svetový šampionát som obetoval naozaj všetko, hovorí bronzový Peter Fraňo
Patrí medzi najlepších trailistov– bežcov na extrémne dlhé vzdialenosti v náročnom horskom teréne – na svete, no bronz z piatkových pretekov v dlhom triale na svetovom šampionáte v Innsbrucku príjemne prekvapil aj jeho. Na takmer 87-kilometrovej trati, v ktorej nabehal do kopcov toľko, ako keby od hladiny mora 2,5-krát vystúpil na Gerlachovský štít, strávil Peter Fraňo viac ako 10 hodín. Odmena však bola sladká. Brezňan trénujúci podľa vlastných plánov najmä v kopcoch v okolí Mýta pod Ďumbierom dosiahol pre slovenské farby na MS historický výsledok. Jeho bronz má cenu zlata…
Peter, keby vám pred šampionátom niekto povedal, že budete v Innsbrucku bojovať o medailu, ako by ste reagovali? Verili ste, že by to mohlo takto dopadnúť?

Na medailu som určite nemyslel, ale pred šampionátom som sa cítil sa v dobrej forme. Tréningy pred MS som absolvoval presne podľa plánov. Tušil som, že by z toho mohol byť dobrý výsledok, ale v ultratrailoch človek nikdy nevie… Na takej dlhej trati sa totiž môže stať čokoľvek, lebo do hry vstupuje veľmi veľa faktorov. Mnohé závisí od konkurencie, náročnosti terénu, takže pred pretekmi by som tentoraz bral aj desiate miesto.

Mali ste teda nejaký vnútorný cieľ, s ktorým by ste boli spokojný?

Chcel som obhájiť ôsmu priečku z minulého roku z Čiang Mai. Vedel som, že konkurencia bude väčšia, ale na druhej strane som sa na šampionát viac a systematickejšie pripravoval a terén i podmienky v Innsbrucku mi v porovnaní s vlaňajšími MS sedeli viac. Preto som si vravel, že ak zopakujem ôsme miesto, budem to brať ako úspech. Medaila je však veľký bonus navyše.

Vlani ste boli na MS v Thajsku ôsmy, teraz na šampionáte v Rakúsku tretí. V čom ste sa od vlaňajšieho novembra zlepšili, v čom u vás nastal najväčší výkonnostný posun?


Určite mám viac skúseností. MS v Innsbrucku boli moje tretie preteky v živote s dĺžkou nad 80 kilometrov. Začal som sa svedomitejšie pripravovať, vnímal som MS 2023 ako svoj veľký cieľ. Absolvoval som sústredenie vo vysokohorských podmienkach, prešiel som si aj trať tohtoročného šampionátu. Posledné dva mesiace som príprave na MS obetoval naozaj všetko. Prispôsoboval som jej všetko, čo sa dalo. Medaila je pre mňa veľké zadosťučinenie.
V čom sa líšila tohtoročná trať od tej vlaňajšej v Čiang Mai? V čom vám innsbrucká viac vyhovovala?

Tohtoročná sa viac podobala terénom v našich Tatrách, takže mi bola bližšia ako tá v Thajsku. Na druhej strane bola vďaka väčšiemu prevýšeniu a ostrým výbehom aj klesaniam náročnejšia. Celkovo mi však aj takýto charakter terénu vyhovuje viac. Navyše v Thajsku vstúpila do hry špecifická klíma, s akou som nemal skúsenosť. V Rakúsku som mal pocit, akoby som bežal doma.

Kedy ste začali cítiť, že by z toho mohla byť medaila?

Úplne prvá podobná myšlienka mi hlavou prebleskla už v prvom kopci, na ktorom som sa cítil naozaj veľmi dobre. V čelnej skupinke sme boli viacerí a hovoril som si, že dnes by to mohlo vyjsť. Potom som sa trochu upokojil a bežal som si svoje tempo. Po 43. kilometri, kde bola občerstvovacia stanica s našimi chalanmi, som začal predbiehať súperov pred mnou. Zrazu som bol piaty, štvrtý a napokon tretí. Nohy mi išli dobre, takže niekde v polovice trate som začal snívať, že by to mohlo byť naozaj dobré…

V záverečných kilometroch ste výrazne sťahovali druhého Taliana Reiterera, ale napokon si náskok udržal a v samom závere ho ešte mierne pred vami zvýšil…

O Taliana predo mnou som sa vôbec nestaral. Dával som si predovšetkým pozor, aby niekto zozadu nepredbehol mňa. Viac som sa teda obzeral za svoj chrbát. Až v posledných kilometroch mi hlásili, že sťahujem odstup od druhého miesta, čo ma milo prekvapilo, ale kľúčovo som sa snažil udržať si tretie miesto. Mám bronz a to je perfektné!

Prežili ste na trati nejakú krízu?


Menšie krízy patria vždy k dlhým trailom, bez nich to nejde, ale nič závažnejšie ma našťastie nepostihlo.

Čo ste počas pretekov jedli a pili, ako často ste sa občerstvovali?

Mal som v tomto svoju stratégiu. Vzal som si energetické nápoje a gély, na občerstvovacích stanovištiach som vypil len kolu či minerálku, nič tuhé som za desať hodín na trati nezjedol.

Ako dlho budete regenerovať po takýchto dlhých pretekoch?

Už som spomenul, že to bol iba môj tretí takýto extrémne dlhý beh v živote, takže ešte len postupne spoznávam sám na vlastnej koži, čo to so mnou spraví. Minimálne na týždeň si však dám od behania oddych, čas vyplním možno iba jazdou na bicykli alebo inou aeróbnou aktivitou. Uvidím, ako telo zareaguje. Nebudem sa nikam ponáhľať, doprajem tomu čas.

Bude aj nejaká oslava bronzovej medaily z MS?

Ja na oslavy veľmi nie som… Určite si niekde sadneme a poďakujem sa všetkým chalanom z nášho tímu, ktorí mi počas pretekov robili tzv. support. Aj oni majú na mojom úspechu svoj podiel.

Máte ešte nejaký veľký športový sen, alebo ste si ho už touto medailou splnili?

Hm… Čo na to odpovedať? Tak takto: dvaja ultravytrvalci na svete sú stále lepší ako ja… Zatiaľ ma behanie nesmierne baví, chcem sa stále zlepšovať. Uvidíme, k čomu to bude napokon viesť.



VIZITKA PETRA FRAŇA:

VEK: 27 rokov
ZNAMENIE: ryby
KLUB: AK Mostáreň Brezno
VÝŠKA/HMOTNOSŤ: 178cm/63 kg
TRÉNER: pripravuje sa sám
POVOLANIE: študent 5. ročníka kombinácie telesná výchova – trénerstvo na UMB v Banskej Bystrici

ŠTARTY NA MS: Mirandha do Corvo/Portugalsko 2019 – 78. (z 212), Čiang Mai/Thajsko 2022 – 8. (zo 101) Innsbruck-Stubai/Rakúsko 2023 – 3. (zo 160)
NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: 3. na MS 2023 v dlhom triale, 8. na MS 2022 v dlhom triale, majster SR 2021 v krose vytrvalcov, 6. na M-SR 2022 v krose vytrvalcov, 5. na prestížnych pretekoch CCC® v rámci pretekov Ultra Trail Mont Blanc 2022, 2. na EDF Pierra Menta Eté 2021, 1. na Tatra SkyMarathon 2021, 7. na OCC® v rámci Ultra Trail Mont Blanc 2021, 1. na pretekoch Svetového pohára WMRA 2021Canfranc-Canfranc (45 km), 4. na pretekoch seriálu Skyrunner World Series „Calamorro Skyrace“ v španielskej Andalúzii, 8. na pretekoch seriálu Skyrunner World Series „Skyrace des Matheysins“ vo Francúzsku, trikrát za sebou (2017, 2018, 2019) vyhral preteky „Non-stop beh hrebeňom Nízkych Tatier“ z Trangošky na Donovaly (46,5 km), pričom posledný triumf okorenil skvelým časom 4:06:59 h a náskokom 47:01 min!

OSOBNÉ REKORDY: 5000 m (ovál): 15:55,31 (8. 5. 2022, Bratislava), 10 000 m (ovál): 33:12,94 (24. 4. 2021, Skalica)

ZÁĽUBY: v zime skialpinizmus, okrem športu a štúdia na UMB rád číta, spí a rád sa dobre naje
10.6.2023 / Rozhovory / Autor: SAZ/Gabriel Bogdányi /  Foto: SAZ/www.atletika.sk