Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Pri reštarte ideme niekedy z extrému do extrému, hovorí nutričná expertka Veronika Hanáková

Pri reštarte ideme niekedy z extrému do extrému, hovorí nutričná expertka Veronika Hanáková
Ako si podporiť imunitu, zvládnuť novoročné predsavzatia a naštartovať sa, hovorí nutričná expertka VERONIKA HANÁKOVÁ.

S príchodom chladnejšieho počasia je naša imunita vystavovaná väčším skúškam. Akou stravou, prípadne akými návykmi ju vieme podporiť?
 
Z praxe vyplýva, že v chladnejšom a v zimnom období sú ľudia častejšie v strese. Či už to je športom, pracovným nasadením alebo napätím z ukončenia roka. Tieto situácie dostávajú telo do väčšieho stresového zaťaženia a to výrazne ovplyvňuje imunitný systém, ktorý môžeme podporiť stravou. Odporúčam znížiť najmä konzumáciu mliečnych výrobkov. Napriek tomu, že mnohí majú informácie, že práve probiotické kultúry v kyslomliečnych výrobkoch nám imunitu podporia. Nie je ich tam však dostatočná koncentrácia. Keďže ide o živočíšnu bielkovinu, trávi sa najdlhšie zo všetkých makroživín a bielkoviny jediné z pohľadu metabolizmu tvoria toxické splodiny. To znamená, že jedine po bielkovinách vzniká v našom organizme veľa odpadových látok, ako je čpavok, histamín, sírovodík, metán, amoniak, ktoré majú kyslý charakter. A pri výraznej konzumácii bielkovín trpí imunitný systém z dôvodu zvýšenej koncentrácie odpadových látok z ich metabolizmu.

Bielkoviny sú však základnými stavebným prvkom a sú dôležité aj pre tvorbu hormónov či bielych krviniek. Ak obmedzím mliečne výrobky, ktoré potraviny je vhodné zaradiť?
 
Ideálne je siahnuť po rastlinných zdrojoch bielkovín a po kvalitnom mäse. Môžu to byť strukoviny. Napríklad šošovicový prívarok, fazuľová polievka, humus, cícer. Zvýšila by som konzumáciu strukovín, ktoré majú polovičný podiel bielkovín a polovičný sacharidov. Dvakrát do týždňa môžete zaradiť kvalitné mäso. Ja odporúčam skôr morčacie mäso v porovnaní s kuracím, a potom kvalitné hovädzie mäso na zelenine, so zemiakmi, pečenou zeleninou. Viac piecť, dusiť, pariť, nesústrediť svoju pozornosť v zime na surovú zeleninu a surové šaláty.
Okrem stresu a mliečnych bielkovín, čo ešte môže nabúrať imunitu?
 
Môže to byť celkovo zlá životospráva. To znamená aj nedostatočný pitný režim. V zime ľudia nepociťujú dostatočný smäd, pretože je nižšia teplota ako v lete a menej sa potíme. Skôr si spomenieme na kávu. Hoci vieme, že aj káva je kyselinotvorná a vodu z organizmu sťahuje. Ak je teda chladné počasie, dáte si kávičku a ňou len malý podiel vody, nie je to dostačujúce.

 Je vhodné zaradiť teplý čaj. Či už zázvorový s medom a citrónom, alebo bylinné čaje (levanduľový, medovkový, škoricový), ktoré plnia aj rôzne funkcie na podporu trávenia, stimuláciu nervovej sústavy a imunitného systému. Nezabúdajte piť aj vodu, ktorá má izbovú teplotu, aby to neboli len horúce čaje. Ideálny podiel vody v zime by mal predstavovať tri deci na desať kilogramov telesnej hmotnosti. Ak v daný deň idete športovať, tak štyri deci na desať kilogramov telesnej hmotnosti. Je potrebné aj meniť charakter tekutín podľa fyzického výdaju. Čierne čaje sú v podobnom režime ako káva, tiež uberajú telu vodu. Treba opäť hydratovať, pretože imunitný systém pracuje o 35 percent efektívnejšie a rýchlejšie, pokiaľ je zabezpečená správna hustota krvi. Správnym pitným režimom je krv optimálne riedená a imunitný systém pracuje na sto percent. Pričom, keď nepijeme, krv hustne a zhoršuje sa prenos všetkých výživných látok do buniek. Napriek zvýšenej konzumácií vitamínov môžu mikroživiny telu chýbať.  
Môžu v tomto období pomôcť výživové doplnky, ktoré pre ľudí predstavujú jednoduché a rýchle riešenia, alebo je vhodnejšie ich niečím nahradiť?
 
Dôležité je, aby ste zabezpečili správne vstrebanie produktu, ktorý si chystáte dať. Teda si musíte‚ vyčistiť „potrubie“. Skôr, ako si lipozomálny vitamín C alebo vitamín D dáte, zamyslite sa, či je vaše tenké črevo v optimálnom stave a nie je zanesené. Či ste sa venovali životospráve a strave optimálne a doplnok sa dostane až tam, kde ho potrebujete. To sa podarí, ak sa stravujete zdravšie a vyváženejšie. Optimálne je päť porcií za deň, aby bol zabezpečený dostatočný energetický príjem.
 
Teda nemyslím, že na raňajky si nedám nič, na obed menučko a večer všetko, čo chladnička dala. A do toho ešte pridám 10-kilometrový bežecký tréning. To rozhodne nie je vhodné ani dostatočné. Naopak.
 
Optimálne je päť porcií za deň, aby bol zabezpečený dostatočný energetický príjem. A ak chcem správne vyvážiť jedálniček, musím poznať hodnotu bazálneho metabolizmu.  

Tento rozhovor si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
13.2.2024 / Rozhovory / Autor: Miloslav Šebela /  Foto: Bigstock