Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Obmedzujú vás okuliare alebo kontaktné šošovky pri behu? Laserová operácia očí vám dokáže zmeniť život

Obmedzujú vás okuliare alebo kontaktné šošovky pri behu? Laserová operácia očí vám dokáže zmeniť život
Problémy so zhoršujúcim sa zrakom trápia veľké množstvo ľudí a to najmä v dnešnej digitálnej dobe, keď si oči namáhame stále viac. Vo väčšine prípadov problém vyriešia dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Tie však zároveň spôsobujú diskomfort a najmä pre športovo aktívnych ľudí môžu byť prekážkou. Našťastie dnes existuje aj iný spôsob – bezbolestná laserová operácia očí.
Jedným z popredných odborníkov na tieto metódy na Slovensku je doc. MUDr. Martin Černák, PhD., lekár a spolumajiteľ očného laserového centra EXCIMER, ktoré ako úplne prvé na Slovensku a v strednej Európe začalo v roku 1993 vykonávať laserové operácie očí.

Absolvent Univerzity Komenského v Bratislave a Medizinische Fakultät der Eberhard-Karls-Universität Tübingen sa momentálne na Slovensku venuje refrakčnej chirurgii oka. Zároveň pôsobí ako primár očného oddelenia v rakúskej nemocnici Landesklinikum Waidhofen an der Ybbs, kde sa venuje mikrochirurgii oka predného a zadného segmentu.
 


Okrem toho je aj aktívny rekreačný športovec a bežec, takže sme sa ho ako uznávaného odborníka opýtali aj na to, ako dokáže operácia očí zmeniť život nielen bežnému, ale aj pravidelne športujúcemu človeku.

Čo pre vás znamená vaša práca a prečo ste si vybrali túto kariéru?

Moja práca je pre mňa aj koníčkom, ktorému sa venujem už viac ako 20 rokov. Kariéra oftalmológa a chirurga bola pre mňa prirodzenou voľbou, pretože aj môj otec pracuje v rovnakej oblasti a je v nej veľmi úspešný. Hoci je moja práca veľmi náročná, momentálne si neviem predstaviť, že by som robil niečo iné.

Čím si udržiavate zdravú rovnováhu medzi tak náročnou prácou a osobným životom?


Venujem sa najmä športu a rodine. Najradšej behám, bicyklujem a lyžujem. Rád si tiež zahrám kolektívne športy s mojimi priateľmi. Celkovo je pre mňa šport formou odpočinku od náročných dní, ktoré v práci denno-denne zažívam. Ako chirurg si musím udržiavať nielen mentálne zdravie, ale aj fyzickú kondíciu. Šport je pre mňa ideálnym riešením.
Beh býva návykový. Kedy ste s ním začali a ako dlho sa mu už venujete?

Behu sa venujem už dlho, ani si nepamätám, kedy som začal. Stal sa pre mňa jednoduchým spôsobom, ako sa denne udržiavať v kondícii, byť v prírode a ako bonus si pri ňom vždy vyčistím hlavu. Na beh nepotrebujem iných ľudí, ani náročne vybavenie. Behať sa dá v podstate kdekoľvek, v meste aj v prírode a v akomkoľvek ročnom období.

Ako často a koľko kilometrov behávate? Zúčastňujete sa aj na bežeckých podujatiach?

Behávam pravidelne. Snažím sa aspoň 3 až 4-krát týždenne. Niekedy je to viac a inokedy menej, týždenne to môže byť tak 30 až 50 kilometrov. A áno, niekedy sa mi podarí absolvovať aj nejaký ten maratón.

Aké sú z vášho lekárskeho pohľadu hlavné benefity behu pre človeka?

Beh je nenáročná športová aktivita, ktorá pomáha nielen pri strate hmotnosti, ale zlepšuje imunitu, spánok, zvyšuje nám energiu, znižuje stres a riziko kardiovaskulárnych chorôb, napätie, depresiu a pod. Dokonca môže mať vplyv aj na náš cholesterol a tlak. Jeho benefity sú obrovské.

Ak dokáže beh určitým spôsobom zlepšiť kvalitu života, nakoľko sa kvalita života odvíja aj od kvality ľudského zraku? Čo všetko to ovplyvňuje?

Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov, ktoré máme. Ovplyvňuje asi všetko, čo denne robíme. Hovorí sa, že ním vnímame až 90 % všetkých informácií z vonkajšieho prostredia. Navyše, nie je to len o tom, aby sme sa dokázali vo svete orientovať a komunikovať, ale aj o zážitkoch a krásach, ktoré ním vnímame. Preto je dnes viac než potrebné sa oň starať a absolvovať pravidelné očné prehliadky, vďaka ktorým vieme odhaliť niektoré ochorenia včas a nasadiť vhodnú liečbu.
 


Venujete sa aj moderným laserovým operáciám očí. Odporúčali by ste absolvovať takýto zákrok každému, kto má problémy so zrakom?

„Laserové zákroky vykonávame v našom centre EXCIMER už viac ako 29 rokov, doteraz je to už 95-tisíc zákrokov. Určite ich odporúčam. A to aj z dlhodobého hľadiska. Je to jedna z najmenej invazívnych očných operácií na svete vôbec. Niektoré metódy sú dokonca bez rezu a dotyku oka. Ich história siaha až do 60. rokov minulého storočia, odkedy sa vyvinuli až do dnešnej veľmi modernej a precíznej podoby. Navyše, nie je nič krajšie, než úsmev na tvárach mojich klientov, ktorým takýto zákrok dokáže výrazne zmeniť kvalitu života k lepšiemu. Zoperoval som mnoho mojich známych, kamarátov, rodinných príslušníkov a dokonca kolegov. Ak by som laserový zákrok neodporúčal, určite by som ich od neho odradil.“

Spomínate si aj na nejakého športovca, ktorému ste zákrokom zmenili život k lepšiemu?


Samozrejme, najznámejšou bola bývalá slovenská lyžiarska hviezda Veronika Velez-Zuzulová. Pred operáciou nosila na pretekoch a tréningoch kontaktné šošovky. Spomínam si, ako sa mi sťažovala, že jej pri tej veľkej rýchlosti a veľmi nízkych teplotách doslova primŕzali k očiam. Aj to ju donútilo vyriešiť svoj problém navždy.

Väčšina ľudí však rieši problémy so zrakom celý život dioptrickými okuliarmi alebo šošovkami. Kedy by mal človek začať premýšľať nad laserovou operáciou očí?


Nad takýmto zákrokom by mal začať premýšľať každý, koho dioptrické okuliare či kontaktné šošovky obmedzujú. Najčastejším obmedzením je šport, niektoré povolania, kde je nutnosťou mať dobrý zrak, každodenné činnosti či samotné zdravie. Niekto vymení dioptrické okuliare za kontaktné šošovky, no i na tie sa vzťahujú isté bezpečnostné obmedzenia, ktoré by sa mali dodržiavať, aby sme predchádzali prípadným zdravotným komplikáciám. Kontaktné šošovky by sa nemali používať vo vode, v bazénoch a dokonca ani pri sprchovaní. Napriek tomu, že je voda v domácnosti či v bazénoch chlórovaná, môžu sa v nej vyskytnúť baktérie (akantaméby), ktoré ani dezinfekcia chlórom nezničí. Bežne sa z oka vyplaví, no ak sa dostane pod kontaktnú šošovku, má ideálne prostredie na to, aby sa dostala aj do vnútorných štruktúr oka. Kontaktné šošovky by sme tiež nemali používať pri spaní. Zaspávanie s nimi spôsobuje až 6-krát vyššie riziko infekcie, nepríjemnú suchosť oka, začervenanie a môže v najhoršom prípade spôsobiť poškodenie rohovky. Navyše počas dňa sa na ne prichytávajú rôzne nečistoty, ktoré počas spánku vytvárajú raj pre mikroorganizmy a alergény. Pri kontaktných šošovkách je tiež dôležité dodržiavať zvýšenú hygienu pri ich manipulácii. Práve vyššie spomenuté môže niektorých nositeľov od nich odradiť. Niekto navyše kontaktné šošovky na oku neznesie, preto je odkázaný výhradne na dioptrické okuliare. Ďalej sú to komplikácie v podobe nadmerne vysokých dioptrií a celková túžba dobre vidieť aj bez akýchkoľvek pomôcok a obmedzení.
V čom je hlavný rozdiel medzi okuliarmi a očami po operácii?

Najväčší rozdiel je zrejme v komforte po zákroku, keď už nemusíte ráno hľadať okuliare, aby ste mohli vstať z postele, viete sa pohybovať lepšie v priestore a môžete vykonávať akékoľvek vaše obľúbené aktivity bez prípadných nehôd s okuliarmi. Niekedy má operácia dokonca lepší efekt videnia ako samotné dioptrické okuliare a klient si uvedomí, že až teraz vie, aké to je naozaj dobre vidieť. Mínusy operácie sú možno iba v tom, že pri 2 až 3 % zoperovaných sa dioptrie môžu aj po rokoch vrátiť, avšak na to slúži naša doživotná záruka, vďaka ktorej vás v takomto prípade opäť zoperujeme zdarma. Treba tiež brať do úvahy, že laserový zákrok si vyžaduje prvé týždne až mesiace isté pooperačné obmedzenia a starostlivosť, ak chceme dosiahnuť výborný výsledok. Medzi takéto obmedzenia patrí dočasný oddych od športu, potrebné je dodržiavať zvýšenú hygienu, užívať pravidelne liečbu a chrániť sa na istý čas pred škodlivým UV žiarením slnečnými okuliarmi. Zakrátko sa však môžete vrátiť k bežnému životu.Sú prípady, kedy by ste operáciu vyslovene neodporúčali?

V prvom rade treba poznamenať, že pred akýmkoľvek laserovým zákrokom, by ste mali absolvovať najprv komplexné predoperačné vyšetrenie, ktoré trvá 2 až 3 hodiny. Na takomto vyšetrení zisťujeme zdravotný stav pacientovho zraku, jeho genetické predispozície a vyžadujeme aj informácie o celkovom zdravotnom stave. V istých prípadoch sa preto stáva, že laserovú operáciu očí niekomu neodporúčame. Je to najmä vtedy, ak klient trpí závažným ochorením oka, napr. sietnice, celkovým ochorením, ktoré by mohlo skomplikovať hojenie po zákroku, ako sú cukrovka či autoimunitné ochorenia. Zákrok neodporúčame ani vtedy, ak človek trpí keloidnými jazvami, prípadne sú jeho dioptrie neoperovateľné laserom, čiže príliš veľké.

Aké ďalšie možnosti má človek, ktorý nemôže na laserový zákrok?


V takýchto prípadoch odporučíme implantáciu umelej šošovky, ktorá má z úlohu vykorigovať dioptrie bez úpravy samotnej rohovky. Niekedy odporučíme so zákrokom počkať. Najčastejšie vtedy, ak sú dioptrie veľmi nestabilné počas posledného roka, pri tehotenstve, dojčení, ak má klient menej ako 18 rokov a podobne.
Mohli by ste nám popísať, ako prebieha celý proces od počiatočných vyšetrení, cez operačný zákrok až po zotavovanie pacienta? Môže to byť bolestivé?

Pred laserovým zákrokom je potrebné absolvovať najprv spomínané predoperačné vyšetrenie, kde zisťujeme nielen výšku dioptrií, ale aj hrúbku rohovky, mapu rohovky, aberácie vyššieho rádu, stav očného pozadia a podobne. Následne sa zaujímame o klientov celkový zdravotný stav, pýtame sa na jeho záľuby a koníčky, na jeho povolanie a ďalšie veci a na základne všetkých týchto informácií mu odporučíme najvhodnejšiu operačnú metódu, ktorých ponúkame niekoľko. Samotný zákrok vďaka anestetickým kvapkám nebolí a ide o krátky proces, aj s prípravou trvá približne 10 minút. Samotné hojenie, obmedzenia a starostlivosť po operácii sa líšia od vybranej operačnej metódy. Hojenie je tiež individuálne na základe jedinečnosti ľudského organizmu. Po operácii sa v závislosti od vybranej operačnej metódy môže vyskytnúť svetloplachosť, slzenie či mierny opuch viečok. Pri niektorých operačných metódach nastáva vyostrovanie zraku rýchlejšie, pri iných kolísanie zraku môže trvať aj zopár týždňov. Rovnako je to aj so zvykaním si na ,nové oči‘. Niekto si zvyká na nový zrak dlhšie a niekto sa naň adaptuje takmer okamžite. Je to podobné, ako keď si vymeníte vo vašich okuliaroch dioptrické sklá za iné.

Kedy je operácia z vášho pohľadu nevyhnutnosťou?

Laserová operácia očí je nevyhnutnosťou pri výkone niektorých povolaní, ktoré si vyžadujú dobrý zrak bez dioptrických pomôcok. Takýmto povolaním sú bezpečnostné zložky, ako je polícia, vojenské služby a podobne, kde si to vyžaduje už aj samotný zákon. Nevyhnutnosťou by mala byť aj pre športovcov, ktorí sa venujú vodným športom, kde nie je možné nosiť dioptrické okuliare a kontaktné šošovky sú z hľadiska zdravia rizikové. Ostatní klienti by sa mali rozhodovať na základe svojho vlastného presvedčenia.


Aký bezprostredný vplyv môže mať operácia očí na bežcov alebo iných športovcov. Kedy by si mali naplánovať zákrok, ak sa napríklad pripravujú na preteky?


Pri športovo aktívnych klientoch odporúčam skôr operačné metódy bez rezu, po ktorých viete vykonávať akékoľvek športy už do 2 týždňov. Konkrétne behať tak môžete už po týždni. Navyše, po takýchto metódach nehrozí žiadne riziko zranenia ani v budúcnosti. Rekonvalescencia je však veľmi individuálna, záleží od konkrétnej operačnej metódy, dioptrickej vady a, samozrejme, od organizmu. Ako som spomínal, zoperovaný zrak sa regeneruje aj niekoľko týždňov, a to aj z hľadiska citlivosti oka na vonkajšie podnety. Ak vás čaká fyzicky náročnejšie obdobie, odporúčam absolvovať operáciu buď po takomto období, alebo aspoň niekoľko týždňov pred.

Čo môže pri behu alebo iných športových aktivitách, ako napríklad triatlon, plávanie, alebo aj kolektívne športy, robiť človeku po čerstvej operácii najväčšie ťažkosti?

V prvý týždeň odporúčame vyhýbať sa akejkoľvek námahe, pretože aj takáto operácia vie fyzicky zaťažiť organizmus. U niekoho sa môže objaviť citlivosť oka na svetlo či dotyk a prašné prostredie, tiež zvýšená únava a teplota. Preto odporúčame vyhýbať sa bežným športom po dobu jedného týždňa, kontaktným športom až dva týždne.

Ktoré potraviny môžu pomôcť človeku zlepšiť či zostriť zrak? Často sa hovorí o mrkve, ale to je zrejme mýtus.


Mrkva je známa obsahom vitamínu A, ktorý je nevyhnutný pre náš zrak. Avšak v našich zemepisných šírkach sa nemusíme obávať, že by sme ho mali z bežnej stravy nedostatok. Vyskytuje sa totiž aj v iných potravinách a v oveľa väčšom množstve. Medzi takéto potraviny patria aj mliečne výrobky, mäso, najmä pečeň, ryby, zo zeleniny je to napr. brokolica, kel, špenát či paprika, z ovocia je to melón či marhule. Netreba však zabúdať, že nielen vitamín A je dôležitý pre náš zrak, sú to aj vitamíny C a E, luteín, selén a zinok. Moja rada je stravovať sa pestro a zdravo, dodržiavať pravidelné preventívne očné prehliadky a celkovo dbať o svoje oči.

A ako si chrániť oči v dnešnej digitálnej dobe plnej mobilných telefónov, počítačov a obrazoviek?

„Dôležité je dopriať očiam odpočinok. Špeciálne od mobilných telefónov, počítačov a televízie. Práve práca na blízku vzdialenosť naše oči veľmi zaťažuje a unavuje. Robte si počas takejto práce pravidelné, aspoň pár minútové prestávky, kedy budete len tak pozerať do diaľky, bez nutnosti zaostrovania. Pomáha tiež, ak si nastavíte na elektronických zariadeniach režim žltého svetla, ktoré eliminuje modré svetlo, ktoré má vplyv na rýchlejšiu únavu očí. Samotnú dioptrickú chybu však žiadnym návykom nezlepšíte. To je len mýtus. Aj naďalej platí, že jediným fyzickým zlepšením zraku je absolvovať laserový zákrok.“
25.6.2022 / Rozhovory / Autor: Michal Čarnoky /  Foto: Lubos P