Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Najslávnejší Austrálčan má zlato od Zátopka

Najslávnejší Austrálčan má zlato od Zátopka
Príbeh o Zátopkovi sa vydarí, tvrdí pre behame.sk filmový predstaviteľ Rona Clarka
Prekonal sedemnásť svetových rekordov, patril medzi najlepších vytrvalcov 20. storočia a v Austrálii bol výnimočnou postavou. Lenže práve rekordy boli aj jeho prekliatím.

Ron Clarke napriek skvelým časom nedokázal na veľkých podujatiach vyhrať. Nestal sa olympijským víťazom a nevyhral ani Hry Commonwealthu. Svetové šampionáty v jeho časoch ešte neexistovali.

Rona Clarka dodnes považujú za najlepšieho bežca histórie, ktorý nezískal olympijské zlato. Z troch olympiád má len bronz z hier v Tokiu.

Rekordov má toľko, že by ich mohol rozdávať. A najrýchlejšie časy zabehol na tratiach od 2 míľ po 20 000 metrov. Okrem toho sa stal prvým bežcom, ktorý na 10 000 metrov pokoril hranicu 28 minút. Behal skvele, len na súťažiach mu to vždy nevyšlo.

Nie z priateľstva

Vysoký Austrálčan sa v atletike preslávil v šesťdesiatych rokoch a patril medzi dobrých priateľov slávneho českého bežca Emila Zátopka. Keď Zátopek ukončil bežeckú kariéru, ho Clarke prišiel do Československa navštíviť.

O tom ako blízko k sebe mali, svedčí, že srdečný Zátopek dal Clarkovi dar, po ktorom Austrálčan túžil, no nikdy sa mu ho nepodarilo získať. Pri rozlúčke mu vtisol do rúk malú škatuľku s tým, aby ju rozbalil až v lietadle.
„Mal som obavy, čo to môže byť?“ spomínal Clarke. Nebude mať problém s colníkmi? Ale držal slovo, a opatrne dar rozbalil až v lietadle. V škatuľke ležala Zátopkova zlatá medaila, ktorú získal v Helsinkách v behu na 10 000 metrov. „Nie preto, že sme priatelia, ale preto, že si ju zaslúžiš,“ bolo napísané na odkaze vnútri.

O Zátopkovi tento rok začali v Česku a na Slovensku nakrúcať životopisný film. Príbeh je postavený práve na priateľstve medzi oboma bežcami.

Cez prehry sa nepreniesol

Clarka hrá 28-ročný austrálsky herec James Frecheville. Zatiaľ ho najviac preslávila rola v krimi dráme Animal Kingdom.

„Clarke bol výnimočný človek, pretože šport bol jeho vášňou. Ale nevenoval sa mu profesionálne odmalička. Naopak, bol úradníkom a behal popri práci. Postupne sa vypracoval až na svetovú špičku a asi v dvadsiatich piatich sa začal behu venovať naplno. Jeho cesta je fascinujúca,“ vysvetlil pre behame.sk Frecheville.

„Ale aj keď bol skvelý bežec, na veľkých pretekoch nedokázal uspieť. Tlak, taktizovanie, nedokázal sa s tým vyrovnať. Keď bežal na čas, nič neriešil.“

Filmová predloha je upravená a zobrazuje obdobie, keď Clarke letí do Európy, kde neskôr navštívi Zátopka, ktorého stvárňuje český herec Václav Neužil.

K stretnutiu došlo v roku 1966, to filmové sa uskutočnilo o dva roky neskôr po olympiáde v Mexiku, na ktorej Clarke v pretekoch na 10 kilometrov skolaboval a mal zástavu srdca.

„Keď prilieta za Zátopkom, už je v istej kríze, nedokáže sa preniesť cez svoje prehry a zvažuje, čo bude ďalej. Vie, že premárnil asi poslednú šancu na víťazstvo na olympiáde. Je dosť napätý a pochybuje o svojej kariére,“ hovorí Frecheville.

Film vykresľuje vzťah medzi mladším Austrálčanom a skúseným a úspešným Zátopkom, ktorý už nebehá. Clarke ho však obdivuje a je medzi nimi vzťah ako medzi žiakom a duchovným učiteľom.

Nedal si mu moju medailu?

Počas ich rozhovorov sa snímka retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho života.

„Práve scéna, v ktorej Zátopek podaruje svoju medailu Clarkovi, je monumentálna. Je to veľmi skutočné a rovnako aj emotívne. Verím, že divákom sa bude film páčiť. David Ondříček má cit a zmysel pre detail. Vie správne odhadnúť mieru. Je to dostatočne citlivo natočené a na druhej strane je vo filme aj veľa humoru. Myslím, že film o Zátopkovi sa skutočne vydarí.“

To, že bol Zátopek dobrosrdečný a vedel sa podeliť, potvrdila aj jeho manželka Dana, bývalá skvelá oštepárka.

Dávnejšie sa v rozhovore pre český Sport posťažovala, že Emil rozdával toho toľko, až mala pocit, že dáva cudzím aj jej medaily. Keď sa stratila jej zlatá medaila z majstrovstiev Európy 1958, vinila manžela.

„Kedysi tu bol na návšteve nejaký Švéd. A pýtam sa Emila: Kam zmizla tá moja medaila? Nedal si ju ty tomu Švédovi? Každý sme niečo rozdali, lenže Emil tým bol známy. A nakoniec som ho presvedčila, že mu ju určite dal. A neuveríte, nedávno som ju našla,“ hovorila v roku 2008.

Trénoval ako Clarke

V rámci prípravy na rolu bežca si Frecheville prečítal Clarkovu autobiografiu a začal behať. Aby pripomínal atletickú postavu slávneho bežca, musel výrazne schudnúť.

„Pätnásť kíl za šesť týždňov. Nebolo to jednoduché, ale musím priznať, že váha išla dole najmä vďaka tomu, že som sa postil. Mám trochu pocit, že som si našiel ľahšiu cestu, keďže som behával možno menej. Dva až trikrát do týždňa som behal päť kilometrov a k tomu krátke šprinty do kopca,“ hovorí.
Frecheville sa v mladosti venoval rôznym športom. Hrával tenis, futbal aj chodil plávať. No po rozbehnutí hereckej kariéry šiel šport bokom. Zostalo len cvičenie v posilňovni.

„Vzhľadom k tomu, že som dlho nerobil žiadne aeróbne tréningy, dokázal som sa celkom rýchlo zlepšiť. Neskôr som sa dostal k tréningom Rona Clarka a bolo celkom fascinujúce porovnávať si ich s tým, ako som sa pripravoval. Šprinty a výbehy do kopca sú skvelé na rozvoj sily. No ak chcete seriózne behať, musíte k tomu pridať aj vytrvalostné tréningy. Na tom som našťastie nemusel pracovať, keďže ide len o film,“ vysvetľuje.

Zamiloval si hotdogy a pivo

Všetky bežecké scény však herci absolvovali v rovnakom tempe ako ich predstavitelia. Výhodou filmu je, že hercom stačilo udržať ho niekoľko desiatok sekúnd a nie celých päť kilometrov.

„Je to síce môj džob, ale bral som to ako výzvu. Ak by mi pred dvomi rokmi niekto povedal, že za šesť týždňov schudnem 15 kíl s minimálnou námahou, neveril by som mu. Postenie je veľmi efektívne na zníženie váhy. Hoci od postenia je blízko k hladovke a hladovanie je kontraproduktívne. Pretože si ničíte telo.“

Frecheville vraví, že behanie ho príjemne prekvapilo. Cíti sa vďaka nemu sviežo, voľne a plánuje behať pre radosť.

„Na druhej strane musím priznať, že pri natáčaní bol taký skvelý cattering, že som už zrejme niečo pribral späť. Pamätám si, ako sme točili scénu, kde Clarke po nejakom finiši padá od únavy. Medzi klapkami som si dával hot dog. Fascinovalo ma, že ich tu robíte tak, že najskôr rožok napichnete. Samozrejme, že v Prahe som si dal aj nejaké pivko. Toto nakrúcanie som si skutočne užil.“

V kinách pred olympiádou

Film Zátopek príde do kín v tomto roku. Vzniká v produkcii Lucky Man Films. Koproducentom je aj slovenská spoločnosť Azyl Productions. Scenár a réžiu má na starosti David Ondříček, ktorý natočil filmy Šeptej, Samotáři či Dukla 61. Premiéra by mala byť pred olympiádou v Tokiu.
31.1.2020 / Rozhovory / Autor: Miloslav Šebela /  Foto: Lucky Man Films