Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Mojím vzorom je Emil Zátopek, hovorí maratónsky majster sveta medzi nepočujúcimi Stanovský

Mojím vzorom je Emil Zátopek, hovorí maratónsky majster sveta medzi nepočujúcimi Stanovský
Narodil sa nepočujúci, ale vzoprel sa osudu a teraz je z neho majster sveta. Čech Michal Stanovský si koncom septembra v poľskej Varšave dobehol v maratóne nepočujúcich pre zlato.
Do svojich štyroch rokov nepočul Michal vôbec nič. Potom mu bol voperovaný implantát, vďaka ktorému sa mu zmenil svet. ,,Od tej doby vlastne normálne komunikujem s okolím, v súčasnosti som schopný komunikovať aj telefonicky," hovorí Stanovský. Na trati je to však trochu iné. ,,Vzhľadom na to, že implantát na pretekoch nenosím, tak všetko vnímam pomocou zraku. S trénerom máme dohodnuté určité gestá, ktoré mi pomáhajú v tom, či držím stanovené tempo alebo či mám zrýchliť. S ostatnými bežcami väčšinou nekomunikujem. Na tréningu nosím vonkajší rečový procesor, takže tam sa dohodneme hovorenou formou, "opisuje rodák z Ostravy, v ktorej so športom začínal.

Atletike sa venuje od siedmich rokov. Na beh sa špecializuje od osemnástich. V tej dobe mal vraj motiváciu kvalifikovať sa na juniorské ME, o 10 rokov neskôr však svoje ambície výrazne prekonal. V Poľsku na MS pre nepočujúcich zabehol maratón za 2:29,40, čím si zaistil zlatú medailu. ,,Veľmi si to cením. Na maratón som sa nejako extra nepripravoval. Chcel som uspieť na dráhe v pretekoch na päť a desať kilometrov, čo sa vďaka dvom šiestym miestam podarilo. Vedel som, že som splnil čo som chcel a nebol som preto na tieto preteky nervózny, " načrtol. ,,V silnej konkurencii bežcov z Afriky som ani neočakával, že by som mohol vyhrať. Mojim veľkým prianím bolo zlepšiť svoj český národný rekord nepočujúcich a dobehnúť na pódium. O to väčšie prekvapenie bolo, že sa mi podarilo vyhrať a získať pre Česko historicky druhé zlato na MS v atletike nepočujúcich, " vyhlásil Stanovský.
Atlét SSK Vítkovice pritom po zdravotných problémoch premýšľal, že so športom skončí. Ale verný svojmu životnému postoju to opäť nevzdal. ,,Mojím najväčším vzorom je Emil Zátopek, ktorý svojím prístupom a tréningom dosiahol veľký úspech. Snažím sa to robiť podobne," priblížil. Zatiaľ tou poslednou odmenou mu je zlatá medaila, veľký pohár a splnený sen. Má však aj ďalšie športové želanie. ,,Jedným z nich je účasť na deaflympiáde, čo je olympiáda nepočujúcich, ktorá sa koná budúci rok v máji v Brazílii. A tam som sa už kvalifikoval," oznámil spokojne.

Vzhľadom k svojej súčasnej fazóne by sa rád presadil aj cez víkend na polmaratóne v Českých Budějoviciach, kde by rád prekonal osobný rekord 1:10,08 hod. ,,Tento čas som zabehol iba dva týždne pred majstrovstvami sveta, kde som to bral skôr ako tempový tréning, pretože som to išiel z plného tréningu. Mojím cieľom je teraz zabehnúť pod 1:09," prezradil člen tréningovej skupiny Gusta Team, ktorej trénerom je Augustin Šulc. ,,Často trénujem so Simonou Vrzalovou, účastníčkou olympiády v Tokiu, s ktorou jazdíme spoločne na sústredenia. Ďalej mám dvoch sparingpartnerov s ktorými sa motivujeme a pomáhame si k lepším výkonom. Trénujem každý deň, často aj dvakrát denne, na sústredení až trikrát."

Michal by chcel byť v budúcnosti trénerom. ,,Chcel by som pomáhať nepočujúcim deťom, ktoré by mohli nadviazať na naše úspechy. Mnohí možno ani nemajú poňatia, že existuje nejaký šport nepočujúcich a nejaké vrcholné podujatia," smutne dodal Stanovský.

20.10.2021 / Rozhovory / Autor: br /  Foto: Facebook/Maraton Warszawski