Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Marathon BB Tour: Najväčší seriál zážitkových bežeckých podujatí oslavuje 10-te jubileum

Marathon BB Tour: Najväčší seriál zážitkových bežeckých podujatí oslavuje 10-te jubileum
Spolu s narodením Banskobystrického maratónu (rok 2012) začal v Meste pod Urpínom vznikať originálny koncept série zážitkových behov - Marathon BB Tour.
V premiérovom ročníku bolo zaradených 10 podujatí. Išlo o pestrú zmes cestných a trailových behov v širšom regióne Banskej Bystrice. Dnes má Marathon BB Tour s viac než 6000 účastníkmi z viac než 10 krajín ročne pevné miesto v bežeckom kalendári. Dvere do "kuchyne" pred novou bežeckou sezónou pootvorili Miroslav Štrba a Peter Fabok, ktorí stáli pri zrode celej myšlienky.

"Pôvodná myšlienka bola vytvoriť platformu, ktorá prepojí organizátorov a ich podujatia v oblasti Stredného Slovenska a pomôže pozdvihnúť dosah, štandard a kvalitu každého z nich. Zrodil sa registračný webový portál na mieru, elektronické meranie sme povýšili na štandard a začali sme promovať beh nielen ako náročnú výkonnostnú disciplínu vyžadujúcu obete, ale ako zdravú formu pohybu pre všetkých. Vznikla značka Marathon BB Tour s vlastnou identitou, spojili sme sa s prvými partnermi s cieľom prezentovať najmä lokálne firmy spojené s regiónom", spomína na začiatky Marathon BB Tour jeden z dvojice autorov myšlienky Miroslav Štrba.

"Vtedy to boli nákladné a nie celkom bežné veci. Čísla s čipom a vlastný registračný systém s online prihlasovaním boli doménou veľkých medzinárodných podujatí. My sme sa rozhodli, že toto všetko bude súčasťou zážitku pre všetkých na ktoromkoľvek lokálnom podujatí, chceli sme byť inovatívni a odlišní od iných", dodáva Peter Fabok.

Inovatívna bola aj medailová skladačka, kde všetky účastnícke medaily tvorili vtipnú kompozíciu. Chystáte niečo podobné aj pre sezónu 2022? Akú podobu má seriál dnes, po 10 rokoch?

Miroslav Štrba: Rokmi sme prišli na to, že 10 podujatí v Tour je pre bežcov veľkou výzvou. Pre spriatelených organizátorov zasa začali byť výzvou prudko rastúce počty účastníkov a zvyšujúce sa nároky na štandardizáciu a prepojenie jednotlivých akcií. Preto sme sa rozhodli optimalizovať počet podujatí na prijateľných 5 - všetko behy, ktoré organizujeme priamo my. Ostatným podujatiam stále ponúkame možnosť registračného portálu a ministránky na našom webe (www.marathonbbtour.sk)
Peter Fabok: Marathon BB Tour je veľmi pestrou výzvou z pohľadu lokalít a charakterov jednotlivých podujatí, beháme vo Vianočnej atmosfére historického centra, ale aj hrebeňom Kremnických vrchov. Každý jeden z behov má vysoký návratový potenciál a neopakovateľnú atmosféru. Robíme to pre všetkých, ktorí si prichádzajú nielen splniť bežecké sny, ale chcú aj zažiť niečo netradičné. Medialová skladačka je už tradičnoou vecou, hoci každú jednu medailu navrhujeme tak, aby bola sama o sebe originálnou a dôstojnou spomienkou na podujatie - môžete sa na ňu tešiť aj v sezóne 2022.

Celý zážitkový segment, v ktorom pôsobíte, prechádza už druhý rok "COVID-19 očistcom". Pandémia paralyzovala celú spoločnosť a ovplyvnila negatívne nielen možnosti pre organizátorov, ale aj samotných bežcov... Vidíme, že počty účastníkov hromadných podujatí sa všeobecne prepadli. Ako to vidíte v roku 2022?

Miroslav Štrba: Je to tak - a to sa ešte len teraz začína prejavovať sekundárny dopad na sponzorov, bez ktorých profesionálne bežecké podujatia na Slovensku nedokážu fungovať, rastúce ceny vstupov a ostatné faktory, ktoré sú verejnosti skryté. Po dvoch sezónach pandémie sme stále tu a ročník 2022 pripravujeme s víziou klasického kalendára a normálneho fungovania. Máme nastavený Covid automat, ktorý nám umožňuje pri dodržaní pravidiel fungovať takmer v každom režime. Ostatné sú externé faktory, ktoré nevieme ovplyvniť. V tejto situácii nie je jednoduché ostať sústredení na naše poslanie, ale je to jediná produktívna cesta do budúcnosti. Snažíme sa bežcov motivovať, aby sa spolu s nami sústredili na to, čo ich povznáša a napĺňa a nie na veci, ktoré nevieme ovplyvniť. Náš čas na tejto zemi je príliš drahocenný.
Peter Fabok: Presne! Každý jeden z nás si môže vybrať, čomu bude venovať svoj čas, pozornosť a energiu. Pravidlá pre hromadné podujatia sú jasne nastavené a presvedčili sme sa práve počas dvoch najťažších rokov, že bežecká komunita je plná tolerantných a zodpovedných ľudí. Jednoznačne sa nemusíme vôbec báť postaviť na štart - bezpečnosť účastníkov je našou najvyššou prioritou. Nakoniec, po žiadnom bežeckom podujatí sa doteraz nevyskytol zvýšený nárast prípadov Covid-19. Pohyb vonku na čerstvom vzduchu bude mať vždy viac benefitov než rizík. My sa mentálne nachádzame už vo svete "po korone", kedy sa môžeme opäť naplno sústrediť na vlastné ciele a výzvy a do takejto sezóny 2022 pozývame všetkých bežcov, dobrovoľníkov, partnerov a priateľov. Príjmite výzvu a postavte sa na štart spolu s nami - veď to robíme aj pre vás...

Ako teda bude vyzerať termínovka Marathon BB Tour 2022?

Miroslav Štrba: Začíname tradične kultovým SOFTIP Trojkráľovým večerným behom 6. januára. Veríme, že maximálnu kapacitu 1000 účastníkov naplníme už v prvej vlne online registrácie, ktorú sme práve spustili na https://marathonbbtour.sk. Pokiaľ sa poponáhľate, stihnete si k štartovnému objednať aj účastnícke trično alebo funkčnú čelenku s motívom podujatia. Je to naše najstaršie podujatie a asi najväčší zážitok a to najsprávnejšie vybehnutie za Novoročnými predsavzatiami. 5km trať rozžiareným historickým centrom Banskej Bystrice je lákadlom nielen pre výkonnostných a hobby bežcov, ale aj rodiny s deťmi. Tešíme sa na celú tú atmosféru i voňavý punč v cieli.

Peter Fabok: Sezóna bude pokračovať ADRIM Nemčianskym behom 1. mája, vrcholom v podobe Banskobystrického maratónu 4. júna - a potom prázdninovými a jesennými termínmi. Termíny a registráciu na všetky podujatia budeme pridávať v priebehu novembra na www.marathonbbtour.sk. Sledujte všetky novinky aj na Facebook stránke https://www.facebook.com/marathonbbtour.
5.11.2021 / Rozhovory / Autor: br /  Foto: SITA