Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ivana Kuriačková pečie torty aj postup na olympiádu

Ivana Kuriačková pečie torty aj postup na olympiádu
Ovláda tri cudzie jazyky, pečie torty, dokáže si sama zložiť a poskladať bicykel, dobre pláva a v behu jej občas nestačia ani špecialistky. Predstavujeme vám IVANU KURIAČKOVÚ.
Keď mala štyri roky, mama jej postavila na okraj bazéna bábiku – ako špeciálnu motiváciu. „Ak preplávaš celý bazén, je tvoja,“ povzbudila ju.
Štvorročné dievčatko zvládlo 25 metrov vo vode na jeden šup.

Dnes má Ivana Kuriačková tridsať a je z nej prvá dáma slovenského triatlonu. „Tú bábiku máme doma dodnes, nechali sme si ju na pamiatku,“ hovorí mama športovkyne Mária Kuriačková.

Výlet ako tréning

Jablko nepadá ďaleko od stromu, znie slovenské porekadlo a často sa spomína aj v športe. Deti aktívnych a úspešných športovcov celkom prirodzene inklinujú k pohybu a neraz kráčajú v šľapajach rodičov. Mama a dcéra Kuriačkové sú ukážkový príklad.

Marika, ako ju familiárne volajú, je legendou slovenského triatlonu. Súťažila už v ére spoločného štátu s Čechmi, má niekoľko majstrovských titulov v triatlone aj duatlone, na európskom šampionáte v duatlone bola šiesta, na svetovom deviata.
Ivana sa však aj tak postupne dostala k triatlonu, teda k športu, ktorý kombinuje tri disciplíny - plávanie, cyklistiku a beh. Odmalička bola v športovom prostredí, vyrastala s mamou na pretekoch.

„Trénovali sme hravou formou, veľa sme plávali, robili sme výlety do okolia na bicykli, vždy to bola zábava. Keď Ivanka prešla do juniorskej kategórie, zostali sme prekvapené, že vyhrala niekoľko súťaží, vrátane európskych pohárov, mala som pocit, že to dokázala, bez tvrdého tréningu,“ vysvetľuje Marika.

Dala prednosť štúdiu

Keď Ivana povyrástla, s Marikou sa stretávali v štartovom poli pretekov. Dcéra sa mame vyrovnala najskôr vo vode, postupne aj v behu a v sedle bicykla.

„Mala tuším štrnásť, keď sme štartovali na majstrovstvách Slovenska. V tom čase už bola lepšia plavkyňa, vyšla z vody skôr, ale na cyklistike som ju dostihla. Počas behu ju diváci mohutne povzbudzovali, kričali na ňu, aby ma zdolala, ale povedala som si, že si to musí vybojovať sama, že jej to nedarujem. Predbehla som ju. Bola som prvá a ona hneď za mnou,“ rozpráva Marika, v súčasnosti Ivanina trénerka.

Mladú triatlonistku pribrzdilo v rozlete načas štúdium. „Vzdelanie bolo pre mňa dôležité. Z troch možností - právo, fakulta telesnej výchovy a športu alebo filozofická fakulta som si zvolila tretiu. Šla som študovať tlmočníctvo a prekladateľstvo, angličtinu a nemčinu. V škole mi neumožnili individuálny študijný plán, takže šport išiel na chvíľu bokom,“ hovorí Ivana.
 
Po troch rokoch v Bratislave sa prvý raz sťahovala. Kamaráti ju zlákali do Luxemburska, kde pokračovala v štúdiu jazykov, absolvovala zaujímavú stáž v Európskom parlamente a k nemčine a angličtine si pribrala tretí svetový jazyk. „Popri štúdiu som pôsobila ako trénerka plávania. Veľa detí preferovalo v komunikácii francúzštinu, tak som sa rozhodla, že sa ju naučím.“

V rámci výmenného programu Erazmus sa dostala do Lyonu, neskôr začala spolupracovať s francúzskymi triatlonistami, ktorí ju zavolali do Nice. V miestnom triatlonovom klube pôsobí dodnes. Stihla už vyštudovať aj druhú vysokú školu – v Banskej Bystrici získala kvalifikáciu ako trénerka plávania.

Tento článok si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
29.8.2023 / Rozhovory / Autor: Braňo Raškovič /  Foto: LP