Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Behajúcu profesorku Butoracovú láka Spartatlon

Behajúcu profesorku Butoracovú láka Spartatlon
Mnohí bežci ju poznajú ako dlhoročnú vodičku na Medzinárodnom maratóne mieru, je slovenskou rekordérkou v behu na 50 kilometrov, ako aj na 6 hodín a vo februári sa pokúsi kvalifikovať na legendárne ultramaratónske preteky Spartatlon. Ivana Butoracová hovorí, že beh nám má prinášať predovšetkým radosť.
Spartatlon je 245 kilometrov dlhý beh na počesť gréckeho posla Feidippida, ktorý v roku 490 pred naším letopočtom bežal z Atén do Sparty so žiadosťou, aby Sparťania Aténčanom pomohli proti útočiacim Peržanom. Neskoršia zámena mien a chronológie spôsobila, že Feidippida dnes mnohí poznajú ako muža, ktorý bežal z Maratónu do Atén a po ohlásení aténskeho víťazstva padol mŕtvy na zem. Lenže Feidippides bol profesionálny bežec, nazývaný hemerodromos, a jeho kolaps po zhruba štyridsiatich kilometroch je síce možný, ale málo pravdepodobný. Dnes teda na jeho počesť máme maratón, ktorý vychádza z legendy, Spartatlon, ktorý kopíruje prvú polovicu jeho behu, a ešte aj preteky z Atén do Sparty a späť nazvané Autentický Feidippidov beh (490 km).
Ak dobehne do Sparty, bude prvá

Spartatlon sa od roku 1983 koná každoročne na trati spod aténskej Akropoly k soche kráľa Leonida v Sparte. Prvým Slovákom, ktorý tieto preteky absolvoval, bol v roku 1993 Košičan Milan Furín. Odvtedy pribudli ďalší siedmi. V zozname však stále chýba žena. Prešovčanka Ivana Butoracová môže túto skutočnosť zmeniť, hoci sama o tom takto neuvažuje.

Chrobáka do hlavy jej v marci 2020 nasadili dvaja spolubežci pri poslednej etape 196-kilometrového supermaratónu okolo Balatonu. „Povedali, že kvalifikovať sa tam už nebude o nič ťažšie než toto. V nedeľu sme sa vrátili domov, v stredu sa potom zatvárala celá krajina pre covid a práve v tú nedeľu večer som si prvýkrát pozerala stránku Spartatlonu,“ spomína bežkyňa, ktorá v civile pôsobí ako profesorka verejnej politiky a verejnej správy na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Odvtedy už uplynulo takmer päť rokov, pandemické roky využila na objemovú prípravu. Vzhľadom na rôzne okolnosti sa prvýkrát pokúsi kvalifikovať na podujatie vo februári 2025 v holandskom Amersfoorte, kde ju čakajú stomíľové preteky. „Chcela by som splniť A-limit 16 hodín a 30 minút, aby som mala istotu štartu a nemusela čakať na žrebovanie v lotérii. Navyše podľa mňa splnenie B-limitu nezodpovedá tomu, čo človeka na Spartatlone reálne čaká. Zvládnutie kvalifikačného A-limitu naznačuje, že bežec na to má, aj keď vytrápi sa asi tak či tak,“ vysvetľuje členka klubu MTC Vyšná Šebastová. Na otázku, čo ju na Spartatlone najviac láka, s úsmevom odpovedá, že predstava, kde sa vidí pribiehať k Leonidovej soche v cieli.

Už stomíľové preteky v Holandsku budú pre Ivanu Butoracovú ďalším posunutím hraníc, keďže doteraz jej najdlhšie jednorazové preteky okolo jazera Tisa (Tisza-tó) v Maďarsku merali 130 kilometrov. Ak jej kvalifikácia do Grécka vyjde, súčasťou jej prípravy by mal byť Ultrabalaton (211 kilometrov) koncom apríla a v júni opäť beh okolo jazera Tisa. Zvažuje aj účasť na Rusínskej stovke (ultratrailový beh v Stropkove koncom augusta). „Ultrabalaton je dĺžkou aj teplotou veľmi porovnateľný so Spartatlonom, ale nemá zodpovedajúce náročné prevýšenie,“ hovorí bežkyňa, ktorá počas roka zvládne v priemere aj desiatku cestných ultrapodujatí.

Tento príbeh si dočítate v aktuálnom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
Tento týždeň / Rozhovory / Autor: Tomáš Mrva /  Foto: Bart.sk