Ondrej, Zázrivá
V zimnom období chodievam na bežky. Vždy po zime mi pár týždňov trvá, kým sa mi opäť ľahko behá. Ako by som to mal skĺbiť, ak si nechcem odoprieť bežky, ale zároveň sa kvalitne pripraviť zjari na maratón?
Aj tu platí, že srdce máme len jedno a nerozoznáva konkrétnu pohybovú činnosť. Nároky na jeho prácu stúpajú s množstvom aktivovaných svalov. Čím viac svalov sa zapojí, tým musí viac pracovať, respektíve prečerpať viac krvi. Bežecké lyžovanie zapája veľké množstvo hlavných svalových skupín, preto predstavuje jeden z najlepších prostriedkov rozvoja všeobecnej kondície počnúc atlétmi končiac veslármi. Ak chce bežec behať rýchlejšie, samotné bežkovanie ho nemusí zrýchliť ani o sekundu. Dokonca do určitej miery zhoršuje bežeckú úroveň. Platí to v prípade, ak v zime nebeháte, alebo beháte len zriedkavo. Je potrebné kombinovať bežky s behom. Vtedy určite prispejú k skvalitneniu minimálne prvej polovice prípravy na maratón. Ak máte v súvislosti s bežkovaním problém ťažkých nôh, je vhodné zaradiť po každom tréningu na bežkách krátky výklus v trvaní 10 – 15 min. Neskôr môžete aplikovať aj tempové behy. Keď nie je priestor, telo si vystačí aj s výklusom večer alebo na druhý deň.
Slávka, Bratislava
Rada by som začala cez víkendy bežkovať. Chcela by som sa spýtať, ktorý štýl bežkovania je pre bežca vhodnejší.
Pre úvod postačí klasika. Pre začiatočníkov je korčuľovanie náročnejšie nielen kvôli kondícii, ale aj technike pohybu. Nechcem tým povedať, že klasický štýl je jednoduchý, tobôž, ak máme na mysli skutočné behanie na bežkách. Avšak bežci s nižšou kondíciou a bez dostatočných zručností zaťažia kardiovaskulárny systém v postačujúcej miere aj kĺzavou chôdzou. Obzvlášť, ak je terén členitejší. Korčuľovanie si vyžaduje väčšiu silu dolných končatín a vzhľadom k aktivácii konkrétnych svalových skupín je príbuznejšie k bicyklovaniu. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý štýl by mal bežec uprednostniť. Zimné obdobie si treba užiť so všetkými prostriedkami, ktoré sú dostupné, zjazdové lyžovanie nevynímajúc.