Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Prečítajte si posledný úryvok z novej knihy Viktora Bielika. Maratón odvodený zo vzorcov

Prečítajte si posledný úryvok z novej knihy Viktora Bielika. Maratón odvodený zo vzorcov
Koncom marca 2014 vydá Viktor pokračovanie svojej úspešnej knihy Neležme, bežme. Touto cestou by sa Viktor Bielik chcel poďakovať všetkým čitateľom behame.sk, ktorí posledné týždne čítali rukopisy a úryvky. Svojimi mailami, komentármi a poznámkami nemalou mierou prispeli k formovaniu jeho novej knihy UMENIE BEHAŤ.
Poďme si rozobrať váš maratónsky cieľ. Povedzme, že chcete zabehnúť pod 4 hodiny, čo je tempo behu nie pomalšie ako 5:40 min/km, alebo rýchlosť viac ako 10,5 km/h. Dostávame sa k maratónskemu tempu. To sa môže a nemusí značne odvíjať od času, aký dosiahnete v behu na polmaratón a desiatku.

Aby ste zabehli maratón pod 4 hodiny, je potrebné zdolať 10 km pod 50 minút, či polmaratón pod 1h 50 min. Máme teda váš rýchlostný predpoklad. Žiaľ opačne to nejde. Aj keby ste dokázali prebehnúť polmaratón za 1h 48min, to vám ešte nezaručí, že môžete ísť v maratóne na čas pod 4 hodiny. Maratónske tempo je zvláštne, lebo organizmus musí byť špeciálne trénovaný, aby dokázal vo veľkej miere využívať mastné kyseliny a veľmi šetriť s obmedzenými zásobami cukru. Natrénovať energetické systémy organizmu na maratón nie je otázka týždňov ani mesiacov. Je to otázka rokov. Od prvého vydania Neležme, bežme som pripravil, priamo sprevádzal na trati alebo usmernil vyše päťdesiat ľudí, pričom najlepší bežali okolo 2h 40 min a najhorší za 5 hodín. Utvrdil som sa, že prvý maratón má byť o zážitku, nie o čase. Nedokážete ísť prvý maratón podľa tabuliek, ktoré ho odvodia z polmaratónu, alebo desiatky. Samozrejme existujú výnimky.

Emil Zátopek na olympijských hrách v Helsinkách bežal desiatku za 29:17 min. Týmto časom by sme mohli predpokladať čas na maratón pod 2h 20min. V posledný deň olympijských hier šiel prvú polovicu svojej prvej maratónskej trate okolo 1h 8min. Výsledný čas v novom olympijskom rekorde 2h 23 min. To už ale behával vyše 10 rokov a postupne sa prepracoval k dávkam, kde skoro denne behával 40 x 400m s medziklusom 150 m. Jeho energetické systémy dokázali produkovať energiu nie len veľmi rýchlo, ale aj veľmi dlho. Ak ste sa prihlásili na svoj prvý maratón v živote, tu ešte nie ste a mali by ste byť opatrný v prehnaných očakávaniach.

25.2.2014 / Poradňa Viktora Bielika / Autor: Viktor Bielik