Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Kondičný test pod stromček? Prečo nie?

Kondičný test pod stromček? Prečo nie?
Minulý rok som dostala od kamarátky vianočný poukaz na testovanie kondície. Sprvoti som bola skeptická, lebo ja všetkých tých ľudí v bielych plášťoch moc nemusím. Okrem toho nevedela som si presne predstaviť čo s výsledkami budem robiť a ako sa zorientujem vo všetkých tých číslach z testovania. Odvahu mi dodali ostatní bežci zo skupiny, ktorí podobnú tortúru absolvovali už v minulosti. Pre istotu som si diagnostické centrum trochu preklepla, kvôli zisteniu, či tam nechodia len super bežci alebo účastníci olympijských hier. Nič iné by nechýbalo šťastiu, len aby moje výkony vyvesili niekde na stenu v podobizni lídra hviezdnej roty.
Týždeň pred plánovaným testovaním som si zavolala kvôli spresneniu termínu a informáciám ako sa pripraviť na moju testovaciu premiéru. Pár dni pred testovaním, na odporúčania sestričky, som si dala ľahší tréning, aby sa na výsledkoch neprejavila únava a vyskúšala si beh na bežiacom páse.

Úvodný stres razom opadol, keď som vkročila do laboratória a videla ako práve preskúšali jedného môjho známeho. Po krátkych inštrukciách sa ocitám na bežiacom páse s maskou na tvári, hrudným pásom na meranie srdcovej frekvencie, prísavkami EKG na mojej hrudi a odhodlaním trochu im prefúknuť tie ich hadičky, ktorými budú merať moje ventilačné parametre.

Samotný test šiel celkom fajn. Po asi päťminútovom rozbehaní som v určitých intervaloch dostávala spätnú väzbu, ako rýchlo bežím, keďže intenzita sa každou minútou zvyšovala. Blížiac sa k svojmu maximu a mysliac, že už už odletím z pásu, mi Viktor s pokojom Angličana oznámil, že mám ešte minimálne 2 min rezervy. Neviem ako to vtedy odhadol, ale dokázala som absolvovať ešte 2 stupne a potom sa pás pomaly zastavil. Úľava sa dostavila v momente, keď sa mi vrátil pokojový rytmus dýchania a moje vnemy unavených svalov prebili hormóny šťastia.

Kým som si dala sprchu a urobila zo seba človeka, čakali ma výsledky. Na môj údiv a potešenie zároveň sme sa bavili viac o tom ako tie výsledky využijem v tréningu než na suché konštatovanie mojej kondície. Dozvedela som sa, že moja srdcová frekvencia je relatívne vyššia než má väčšina iných bežcov, ale vzhľadom na individuálne predispozície je to v poriadku. Okrem tréningových zón som dostala aj predikciu na polmaratón čo ma vcelku povzbudilo. Z krátkeho videa, ktoré natočili bolo vidieť, že nestačí len behať, ale budem musieť ukrojiť trochu času aj pre kompenzačné cvičenia.

K vianočnému darčeku som sprvoti pristupovala skepticky a záujem bol skôr z povinnosti a snahy neuraziť kamarátku. V konečnom dôsledku som rada, že viem o sebe aj niečo viac ako len výsledný čas z pretekov. Isté je, že tento rok bude odplata a poukaz kúpim ja jej ;-).

Barbora


Chcete sa otestovať? Po roku opäť vianočná akcia pre bežcov od Viktora Bielika

Objednávanie:
Po uhradení poplatku na č.ú. 2626012192/1100 (do poznámky uveďte vaše meno) si priamo dohodnite termín, ktorý vám vyhovuje na klinike športovej medicíny Sportmed t.č. 0902 901 034. Akcia na objednávanie platí do 14.12.2014.

Cena:

Spiroergometria + zhodnotenie (39€)


25.11.2014 / Poradňa Viktora Bielika / Autor: Barbora