Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Čítajte a formujte novú knihu Viktora Bielika. Silní a vytrvalí potomkovia Slovanov

Čítajte a formujte novú knihu Viktora Bielika. Silní a vytrvalí potomkovia Slovanov
Behame.sk a športový fyziológ Viktor Bielik prinášajú čitateľom portálu zaujímavý projekt.
Koncom marca 2014 vydá Viktor pokračovanie svojej úspešnej knihy Neležme, bežme. Na behame.sk si môžete každý pondelok prečítať úryvok z každej kapitoly, ale nielen to. Podieľajte sa aj na obsahu novej knižky! Ak vás uverejnená časť kapitoly zaujme (alebo aj nezaujme), pokojne ju okomentujte, prípadne napíšte, čo by ste si v danej kapitole ešte radi prečítali. Viktor si všetky ohlasy a podnety prečíta a pokúsi sa ich do knižky zakomponovať. Na vaše ohlasy sa tešíme na adrese sportdiag@sportdiag.sk. Predmet: Viktorova kniha. Príjemné čítanie.
 
Pokiaľ ide o bežecký výkon, z hľadiska typológie postavy sú určité náležitosti určujúce optimálne telesné proporcie. Vychudnutí kenskí bežci vymetajúci väčšinu dotovaných komerčných maratónov majú sotva šesťdesiat kilogramov a svojim výzorom pripomínajú skôr chrtov. Nízka aktívna telesná hmotnosť (zbavená nadbytočného tuku) predurčuje bežca k lepšej ekonomike behu. Je predsa rozdiel ísť na túru s polkilovou ľadvinkou okolo pása, alebo niesť na chrbte svoju dvojročnú ratolesť. Všimol si to už v sedemnástom storočí minulého tisícročia Isaac Newton v časoch, keď bolo behanie v Anglicku len výsadou kráľovských poslov správ. Zistil, že čím je teleso ťažšie, tým viac je priťahované Zemou. Vyššia príťažlivosť znamená vyššie úsilie na jej prekonanie. Inak povedané treba vyvinúť väčšiu silu, aby sme udržiavali telo v pohybe.

Pred časom som dostal príležitosť spolupodieľať sa na vedeckej grantovej úlohe, pri ktorej sme skúmali vojakov ozbrojených síl. Cieľom sledovania bolo zistiť ako ovplyvňuje hmotnosť výstroja a výzbroje rýchlosť presunu vojaka. Aby sme získali obraz o vytrvalosti nechali sme ich v úvodný deň odbehnúť tritisíc metrov na atletickom ovále.

Predstavovali skupinu najlepších z najlepších, všetko vyšportovaní atléti. Podľa očakávania pod jedenásť minút sa nedostali príslušníci slovenskej armády s bicepsmi ála Schwarzenegger. Následne, niekoľko týždňov po sebe, sme opakovali záťažové vytrvalostné testy s dvadsiatimi, tridsiatimi a štyridsiatimi kilogramami, ktoré nosili na chrbte. Išlo o stupňované úseky rôznou rýchlosťou.

Pomocou nameraných dát sme urobili porovnávali ako sa znižuje ich rýchlosť presunu v závislosti od zvyšujúcej sa prídavnej hmotnosti. Zaujímavé bolo zistenie, že až do úrovne, keď nosili navyše tridsať kilogramov, boli vo výhode štíhlejšie atletické typy aj napriek tomu, že v ich prípade to bolo už viac ako štyridsať percent vlastnej telesnej hmotnosti. Človek by očakával, že ich tak veľká hmotnosť zarazí do zeme a zvýhodnení budú skôr svalnatejší jednotlivci.

V súčasných špeciálnych jednotkách ozbrojených síl svetových veľmocí by ste sotva našli akčných hrdinov, na ktorých sme boli závislí v časoch, keď v každej dedine boli sotva tri video prehrávače. Preferovaní sú silní, rýchli, obratní, vytrvalí jedinci s primeraným svalovým rozvojom.

Určitú svalovú hmotu a stým súvisiace silové schopnosti bezpochyby potrebujeme na ktorúkoľvek fyzickú činnosť vytrvalostný beh nevynímajúc. V konečnom dôsledku ho charakterizuje opakovaný sled skokov. S každým odrazom prekonávate odpor, ktorý kladie zemská príťažlivosť. Čím je človek ľahší, tým menej sily potrebuje vynaložiť na potrebný odraz. Menej sily znamená šetrenie energie, lepšie využitie hospodárnejších metabolických systémov a paliva. Na druhej strane nechcem, aby ste si práve mysleli, že tajomstvo kenských bežcov tkvie v ich hmotnosti. Tobôž si nezoberiem na zodpovednosť, že vychudnete na kosť. Zníženie telesnej hmotnosti sprevádza úbytok svalovej hmoty. Sila svalu rastie s jeho objemom. A toto je kameň úrazu. Cieľom je snaha nájsť optimálny model. Byť silní dosť na to žeby sme mohli s ľahkosťou antilopy skákať dopredu, ale nie príliš svalnatí, aby na nás Newtonov gravitačný zákon nepôsobil až príliš.

30.12.2013 / Poradňa Viktora Bielika / Autor: Viktor Bielik