Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Čítajte a formujte novú knihu Viktora Bielika. Kenskí Kalenjinci alebo mexickí Tarahumarovia?

Čítajte a formujte novú knihu Viktora Bielika. Kenskí Kalenjinci alebo mexickí Tarahumarovia?
Behame.sk a športový fyziológ Viktor Bielik prinášajú čitateľom portálu zaujímavý projekt.
Koncom marca 2014 vydá Viktor pokračovanie svojej úspešnej knihy Neležme, bežme. Na behame.sk si môžete každý pondelok prečítať úryvok z každej kapitoly, ale nielen to. Podieľajte sa aj na obsahu novej knižky! Ak vás uverejnená časť kapitoly zaujme (alebo aj nezaujme), pokojne ju okomentujte, prípadne napíšte, čo by ste si v danej kapitole ešte radi prečítali. Viktor si všetky ohlasy a podnety prečíta a pokúsi sa ich do knižky zakomponovať. Na vaše ohlasy sa tešíme na adrese sportdiag@sportdiag.sk. Predmet: Viktorova kniha. Príjemné čítanie.


Spôsob, akým začali behávať elitní maratónci, podotýkam bielej pleti, ale aj mnohí triatlonisti ovplyvnil pohľad na techniku behu v rekreačnom športe. Kenskí či etiópski bežci sa asi nemusia učiť od mexického kmeňa Tarahumarov. Ak pre niekoľko generácii patrí beh k základným potrebám prežitia, či už kvôli lovu zveri alebo dochádzaniu do školy, vytvorí sa dokonalý, hospodárny systém bez zbytočného mrhania energie. V biológii hovorím, že funkcia si vytvorí orgán. Niet sa čomu diviť, že menej civilizované národy nás môžu učiť zvládať základné lokomočné pohyby, ktoré sme my výdobytkami moderného sveta prestali vykonávať.

Pozrite sa do zrkadla. Vidíte siluetu vychrtlého indiána? Ani vy nie? Odrátajte od vašej výšky číslo sto. Je hodnota vašej hmotnosti menšia? Ani vaša nie? Tak opatrne s návratom do doby kamennej. Nebuďte frustrovaní, desina pod 35 minút sa dá zbehnúť aj cez pätu.

Špička behá po špičkách. To nie je môj slogan, ale páči sa mi a hodí sa tu. V čom je prospešný takýto štýl? Pri dopade na prednú vonkajšiu časť chodidla sa využíva pružnosť lýtkových svalov, lebo sú v napätí. Tým sa vytvorí elastická energia. Skúsený atlét ju vie zúžitkovať vo svoj prospech. Toto vidí väčšina bežcov. Účinné je to v prípade, že miesto došľapu je bližšie k ťažisku (dá sa to zmerať uhlom medzi spojnicou dopadu chodidla a kolmice, vychádzajúcej z kolena), čím sa eliminuje brzdiace pôsobenie pri dopade. Noha je pri dopade mierne pokrčená. Nováčikovia behania cez prednú časť chodidla sa sústredia len na „predný dopad“ a podvedome vystierajú pri dopade predkolenie. Výsledok? Vyšší brzdný účinok, vyššia srdcová frekvencia, horšia ekonomika behu, a zapálené achilovky.

V žiadnom prípade nechcem Christopherovu knihu kritizovať a odhovárať vás od behania cez prednú časť chodidla, naboso alebo s minimalistickými teniskami. Len vás chcem upozorniť na určité úskalia...
23.12.2013 / Poradňa Viktora Bielika / Autor: Viktor Bielik