Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Bežecké menu: Nebuďte na seba prísny pri raňajkách, lebo sa budete rozmaznávať pri večeri

Bežecké menu: Nebuďte na seba prísny pri raňajkách, lebo sa budete rozmaznávať pri večeri
Koncom marca 2014 vydá Viktor pokračovanie svojej úspešnej knihy Neležme, bežme. Na behame.sk si môžete každý prečítať úryvok z každej kapitoly, ale nielen to. Podieľajte sa aj na obsahu novej knižky! Ak vás uverejnená časť kapitoly zaujme (alebo aj nezaujme), pokojne ju okomentujte, prípadne napíšte, čo by ste si v danej kapitole ešte radi prečítali. Viktor si všetky ohlasy a podnety prečíta a pokúsi sa ich do knižky zakomponovať. Na vaše ohlasy sa tešíme na adrese sportdiag@sportdiag.sk. Predmet: Viktorova kniha. Príjemné čítanie.
Výživa a racionálne stravovanie sú veľmi kontroverzné témy. Na trhu máme toľko odborníkov, že sa človek nestíha čudovať, kde sa všetci nabrali a vyštudovali, keďže na Slovensku okrem lekárskej fakulty ani nemáme univerzitné vzdelávania zamerané priamo na výživu človeka, tobôž nie na športovú. Možno by som si tu predchádzajúcu vetu mohol odpustiť, ale ľudský organizmus je od energie, vitamínov, minerálov a iných pre človeka nevyhnutných látok bytostne závislý. V niektorých prípadoch hraničia rady „odborníkov“ na výživu s fyzickým a žiaľ častokrát aj psychickým zdravým. Napriek tomu stále som presvedčený, že ide o tému niekedy vo veľkej miere preceňovanú, ale jednako aj podceňovanú. Je to čosi ako hodnotenie popularity politika. Ten istý štatutár je na jednej strane najobľúbenejší a na druhej strane mu patrí tá istá priečka v kategórii najneobľúbenejších


Nočný stolík, výkladná skriňa doplnkov výživy


Na sústredeniach s vrcholovými športovcami som sa veľa naučil aj z oblasti výživy. Môj „prvý stupeň štúdia“ bol viac menej empirickej povahy. Nakukával som do tanierov všetkým, čo mali na sebe tepláky alebo sa tvárili ako športovci. Keď som prišiel za niekým na izbu, hneď mi padol pohľad na nočný stolík. Väčšinou boli výkladnou skriňou tabletiek, gélov, práškov, tyčiniek. Priznám, že málo kedy som tam videl košík s ovocím.

 Skôr ako sa pustíme do čohokoľvek mám potrebu oddeliť dve témy. Prvou je racionálna strava pozostávajúca z prevahy sacharidov (zemiaky, ryža, cestoviny, chlieb a pečivo) dostatku tukov (nerafinované rastlinné oleje, tučné ryby, orechy, čerstvé maslo), primeraného množstva bielkovín (strukoviny, chudé mäso, vajcia, ak nemáte alergiu tak aj mliečne výrobky). Okrem toho potrebujeme látky (vitamíny, minerály), z ktorých nemáme energiu, ale sú pre náš organizmus nevyhnutné pri plnení určitých úloh. Napríklad železo, obsiahnuté v listovej zelenine a červenom mäse, okrem toho, že patrí medzi stavebné kamene červených krviniek, je akousi sviečkou motora svalovej bunky. Stačí, keď organizmus trpí len jeho čiastočným nedostatkom a trvá vám dlhšie, kým sa dostanete počas rozcvičovania do obrátok. Cítite, že nemáte iskru. Ešte horšie sa cítite pri intenzívnom tempovom behu.

Všetko, čo som spomenul, som v rôznej podobe a úprave videl na tanieroch vrcholových športovcov. Pestrá, vyvážená strava. S naplnením obsahu týchto troch slov, s pridružením kúsku talentu a kvalitným tréningom, dokážete zabehnúť desiatku pod 35 min aj bez celaskonu. K racionálnej výžive patrí v neposlednom rade aj stolová voda. Ste v práci unavení? Nerobí vám ranný beh dobre, lebo potom spíte nad klávesnicou? Nemusí vám chýbať energia ba ani železo. Niekedy stačia dva poháre vody a ste naspäť v procese. Fakt, že treba piť vodu je už také klišé, že by som ju ani nespomínal, lebo to počúvate z každej strany. Na druhej strane niekedy nikdy nie je dosť a platí to aj o vode. Nespočítam koľko krát som videl niektorého zo zverencov nedokončiť tréning, obzvlášť v letnom počasí, kvôli tomu, že jeho dehydrované telo sa nedokázalo dostatočne ochladzovať.

Druhou témou sú doplnky výživy. Športovci míňajú príliš veľa peňazí, aby vylučovali drahý moč. Ani toto nie je moje vyjadrenie, ale hodí sa sem. Je v ňom veľa pravdy. Väčšina látok (napr. vitamín C, aminokyseliny) ktoré nadmerne prijmete sa v organizme príliš dlho nezdržia. Okrem toho si myslím, že pre rekreačného športovca je zbytočné míňať peniaze na vetvené aminokyseliny (BCAA), proteínové prášky, vitamínové komplexy, tobolky s nenasýtenými mastnými kyselinami a pod. To hlavné, čo potrebujete je kvalitná strava. Ak má niekto opotrebované spojivá a berie želatínové či kolagénové kapsule, považujme to v určitej miere skôr ako liečivo. Kto by chcel každý deň raňajkovať huspeninu s octom a cibuľou....
4.2.2014 / Poradňa Viktora Bielika / Autor: Viktor Bielik