Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
//www.youtube.com/embed/v_rIYtebwLM
Aby sme rovno vedeli, s kým máme tú česť, spomeňme niektoré jeho ďalšie výkony: Vo februári 2009 vyliezol na Kilimandžáro, samozrejme opäť len v kraťasoch, o dva roky predtým vystúpal v tom istom oblečení do výšky 7 300 metrov na Mount Everest, kvôli zraneniu nohy sa ale musel vrátiť. Má za sebou polmaratón vo výške 5 000 metrov na Mount Evereste či v Alpách vo výške 3 500 metrov, keď sa teplota pôdy pohybovala okolo -30 stupňov a vzduch bol studený od -15 do -20 stupňov.
Za
oficiálneho merania zaplával 66 metrov pod ľadovými kryhami, bez
prítomnosti oficiálnych činovníkov dal 120 metrov s jedným
nadýchnutím.
A potom tie jeho pobyty v boxe, kde je po
bradu zaliaty ľadom! V roku 2008 sa zapísal do Guinnessovej knihy
rekordov, keď vydržal ponorený do ľadu o -20 stupňoch po dobu
jednej hodiny, 13 minút a 48 sekúnd. Tento svoj výkon
čoskoro predčil, celkom svoje rekordy prekonal šestnásťkrát,
aktuálny rekord z minulého roka činí jednu hodinu, 53 minút a 2
sekundy. Dohromady má v Guinnessovej knihe na konte dvadsaťjeden
zápisov.
Vnútorný
termostat
Wim
Hof sa narodil v Holandsku v roku 1959 a chlad, sneh a ľad ho
priťahovali odmala. V závejoch behal bosý už od tínedžerských
rokov, uvádza jeho webová stránka. Definitívny zlom prišiel
niekedy pred dvadsiatimi piatimi rokmi, prechádzal sa vonku parkom,
uvidel hromadu ľadu a došlo k spojeniu: ako sa asi človek cíti,
keď sa do ľadu naloží? Vyzliekol si šaty a skúsil to. Dal
tridsať sekúnd .... a ten pocit!
Od tej doby sa do ľadového
kúpeľa ukladal každý deň. A pochopil, že má dar. Že jeho telo
funguje inak, presnejšie povedané - že jeho myseľ dokáže mať
nad organizmom väčšiu kontrolu, vďaka čomu sa dokáže vyhnúť
omrzlinám, podchladeniu, zamrznutiu či dehydratácii.
Inokedy hovorí o tom, že dokáže spustiť vnútornú konverzáciu medzi mysľou a špecifickými časťami tela. Počas jednej seansy v ľadovom kúpeli v Hong Kongu prezradil, že práve s pomocou duševnej sily upriamuje teplo do konkrétnej oblasti spodného chrbta, pretože do nej začal dostávať zimu. Znelo to ako šarlatánské bájky, jeho výkony však nešli poprieť, preto sa im vedci rozhodli pozrieť na zúbok.
Wim Hof sa nijako nebránil. Naopak, tým, že sa stal konečne predmetom výskumu, sa mu splnil sen.
Muž, ktorý rozkazuje svojmu telu
Najprv sa o neho zaujímal Ken Kamler, autor knihy "Prežiť extrémy", ktorý sa zaoberal radom ľudí, čo sa pokúsili dobyť Mount Everest a namiesto toho takmer prišli o život kvôli podchladeniu. Ten Hofa monitoroval ešte bez prístrojov, vlastne len prizeral jeho newyorskému pobytu v ľadovej triešti. Ak je osoba vystavená po dlhšiu dobu ľadovým teplotám, prepne sa telo do módu prežitie, vysvetľoval. Aby organizmus zachránil najdôležitejšie orgány, obetuje prívod krvi do končatín, do prstov, nosa, uší. Navyše klesá telesná teplota a kolabujú telesné funkcie. "Doslova to z vás vycucne život," komentoval Kamler. Lenže priznal, že nič z toho na Hofovi v ľadovom boxe nevidel: "Po celý čas bol veľmi pokojný a vyzeral spokojne."
Odborníci z laboratória v duluthskej University of Minnesota sa v roku 2008 už ale pustili do Ľadového muža s prístrojmi. Postavili ho do valca s extrémne ľadovou vodou a merali mu vnútornú teplotu a srdcový tep. Odpoveďou organizmu na ľadové prostredie má byť intenzívna bolesť, šok, kardiovaskulárny šok, zvyšujúca sa hystéria, nekontrolované reakcie, vysvetľovali, zatiaľ čo Hof z kúpeľa hlásil: "Chlad považujem za vznešenú silu, je to to, čo robím v zime každý deň, pretože to mám rád. "
Duluthské merania zistili, že Hofovo telo reaguje na ľadový chlad úplne inak, ako by malo, a že dokáže nevídané výkony: "V jeden moment klesla Hofova teplota na 32,3 stupňov Celzia. Podľa lekárskych skúseností by sa dala zvýšiť len externým zdrojom tepla, Hofov organizmus však dokázal sám o sebe teplotu zvýšiť na 34,4 stupňa. "Pretože inak na jeho tele nenašli výskumníci nič abnormálne, dospeli k jedinej možnosti: kľúč k záhade musí spočívať v spojoch otužilcovho mozgu.
Hof bol objektom mnohých ďalších štúdií. Tá z roku 2010 tvrdí, že Hof je schopný svoj telesný "vykurovací systém" zapnúť až do trikrát vyšších obrátok, než je normálna hladina. "Tiež sa neklope a netrasie, čo telo normálne robí, aby sa zohrialo. Ako je to možné, nevieme," priznávali vedci.
Najpodrobnejšieho skúmania sa ľadovému mužovi dostalo v roku 2011 v holandskej Radboud University. A nebol to čaj o piatej: na jednej strane boli endotoxíny, mŕtve zložky bunkovej steny baktérie E-coli, ktorú vedci Hofovi aplikovali (a pre kontrolu tiež viac ako 200 dobrovoľníkov). Na druhej strane ringu bol potom Ľadový muž a jeho jediná zbraň - meditácie a vnútorné koncentrácie.
Podľa vedeckých predpokladov mal byť víťaz jasný, endotoxíny mali spoľahlivo spôsobiť dočasnú svalovú horúčku, zimnicu, bolesť hlavy a triašku. A tiež spôsobili - pri všetkých okrem Hofa. Vedci meraním zistili, že po aplikácii endotoxínov sa v jeho organizme, oveľa viac než u dobrovoľníkov, zvýšila hladina stresového hormónu kortizol, ktorý je spojený so zvýšenou aktivitou autonómnej nervovej sústavy a uvedené imunitné reakcie tela potláča.
Inými slovami: Hof zrejme dokáže mentálne ovplyvňovať autonómnu nervovú sústavu a imunitné telesné reakcie, čo ide proti doterajším vedeckým poznatkom.
Potvrdila to aj Maria Hopmanová z tej istej univerzity: pri jej meraní stál Hof vo valci naplnenom ľadom, jeho telo však vykazovalo po celý experiment teplotu 37 stupňov Celzia. Je možné, že dokáže mysľou regulovať nervový systém, ktorý reguluje napríklad srdcový tep, dych, krvný obeh. Aj keď je to vedecky pokladané za nemožné, dodala. A Hofa ďalej skúma.
A čo na vedecké interpretácie hovorí centrálna postava toho všetkého?
Zvládne to každý
Ľadový muž svojimi meditačnými technikami odkazuje na tajomnú tibetskú kontemplatívnu techniku Tumo, ktorá má pracovať s telesným teplom, "mystickým ohňom". Áno, to sú tie príbehy o svätcoch, ktorí sedia na ľade a cez telo majú mokrú pokrývku, ktorú počas rituálu telesným teplom vysušia a ľad okolo nich v kruhu sa roztopí.
Hof sa ale mystickým vôbec nesnaží byť. "Čoho som schopný ja, to dokáže každý," hovorí, svoju metódu podložil vedeckými termínmi a od roku 2011 ju odovzdáva ďalším. Je zložená z troch prvkov. Cieľom dychových cvičení je dodávať telu viac kyslíka, ktorý následne produkuje viac energie. Trénovanie mysle má žiaka naučiť ovládať nervovú sústavu, tretím krokom je postupné vystavovanie tela chladu.
Motiváciou pritom vôbec nie sú cirkusové kúsky a pozornosť médií, Wim Hof zdôrazňuje, že cieľom je zdravší život, jeho metóda je vraj aplikovateľná v mnohých oblastiach. Môže pomôcť ľuďom s auto-imunitnými poruchami, dokáže vraj totiž skrotiť prehnané reakcie imunitného systému. Posilňuje kardiovaskulárny systém a potláča nadváhu a obezitu. A samozrejme, prispieva pocitu životnej spokojnosti a zvyšuje športové výkony, údajne už vraj s niekoľkými športovcami spolupracuje.
Vedci jeho telesným reakciam ešte stále úplne nerozumejú a vo výskumoch pokračujú, Wim Hof je však spokojný. Dúfa, že v budúcnosti nebude svet len ohromovať svojimi neuveriteľnými výkonmi, ale že spolu s vedcami dokáže naprogramovať ľudstvo k väčšej kontrole nad telom.
FOTO: icemanwimhof.com, rungo.cz , Petr Chalupa