Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

WADA pridala tramadol na zoznam zakázaných látok, za užívanie marihuany naďalej hrozia tresty

WADA pridala tramadol na zoznam zakázaných látok, za užívanie marihuany naďalej hrozia tresty
Svetová antidopingová agentúra (WADA) na svojom piatkovom zasadnutí v austrálskom Sydney rozhodla o tom, že športovci naďalej nemôžu užívať marihuanu a hrozí im za to zákaz činnosti.
ŽENEVA 24. septembra - Na zoznam zakázaných látok tiež pridala tramadol, syntetický liek proti bolesti, jeho prítomnosť v tele začne kontrolovať od januára 2024. Experti WADA sa zhodli na tom, že užívanie marihuany z akéhokoľvek dôvodu je "v rozpore s duchom športu".
Viacero športovcov používa marihuanu na terapeutické či liečivé účely a v ostatnom čase silneli hlasy o vyradení jej hlavnej zložky THC zo zoznamu zakázaných látok. Športovci naďalej nesmú užívať marihuanu na akomkoľvek športovom podujatí či súťaží, v tréningoch je však povolená. Za pozitívny test na THC hrozí minimálne mesačný dištanc. Práve taký vlani dostala americká šprintérka Sha'Carri Richardsonová a prišla o účasť na OH v Tokiu. Obhajovala sa tým, že fajčenie marihuany jej pomohlo vyrovnať sa so smrťou matky.


"Experti na základe dôkladného skúmania nepodporili niekoľko žiadostí o vylúčenie THC zo zoznamu zakázaných látok. Navyše, zákony v mnohých krajinách a medzinárodné predpisy tiež nahrávajú tomu, aby marihuana nateraz zostala zakázaná," uviedol generálny riaditeľ WADA Olivier Niggli v oficiálnom stanovisku. Čo sa týka tramadolu, nepríjemnú skúsenosť s ním má kolumbijský proficyklista Nairo Quintana. Počas tohtoročnej Tour de France mu našli v tele stopy tejto látky a vylúčili ho z pretekov. Voči rozhodnutiu sa odvolal na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

"Obavy z toho, že užívanie tramadolu môže spôsobiť závislosť alebo predávkovanie u ľudí v bežnej populácii, viedli k tomu, že sa kontroluje v mnohých krajinách," vyhlásila WADA. Postihovať športovcov za užívanie tramadolu však bude až od roku 2024, dovtedy sa majú oni aj športoví lekári vzdelávať v tejto oblasti a prísť na bezpečný spôsob používania tramadolu na liečivé účely.
24.9.2022 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock