Vylepšené hry sa prvýkrát uskutočnia v Las Vegas v máji 2026. Súťažiť sa bude v plávaní, silových športoch a atletike. Je možné, že pribudnú aj ďalšie športy.
Doteraz známe informácie vyvolali vo svete športu značný rozruch. Vyštudovaný právnik z Oxfordu predstavuje koncept podujatia ako otvorenú oslavu vedy a ľudského pokroku, ktorej cieľom je ukázať plný potenciál ľudského tela. Sledovať ho podľa neho môžu miliardy ľudí na celom svete. Na sociálnych sieťach sa projekt označuje za budúcnosť športu.
Sľubovaný finančný potenciál je obrovský. Účastníci, ktorí súťažia sami za seba, a nereprezentujú svoje krajiny, majú sľúbené štartovné a odmenu vo výške 250-tisíc dolárov (približne 221 020 eur) za výkony lepšie ako svetové rekordy. Pri dvoch disciplínach je odmena dokonca štvornásobná: 1 milión dolárov (asi 884 349 eur) pre toho, kto zabehne stovku bez prekážok pod 9,58 sekundy, teda rýchlejšie ako Usain Bolt, a zapláva 50 m voľný spôsob rýchlejšie ako Brazílčan César Cielo, pod 20,91 sekundy.
Organizátori sa vo svojich vyhláseniach obuli aj do Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý podľa nich zarába veľa peňazí, ale len málo z nich sa dostane k samotným športovcom.
Okrem D'Souzu za projektom finančne stojí aj americká investičná skupina, ktorú vedie Donald Trump mladší. Na webovej stránke Vylepšených hier sa nachádza aj pozdrav jeho otca a súčasného prezidenta USA. "To, čo je nemožné, robíme najlepšie," povedala hlava USA.
"Mal som to šťastie, že som v priebehu rokov spolupracoval s mnohými významnými osobnosťami z Trumpovho hnutia, takže je to dokonalá zhoda," vyhlásil D'Souza. Toto spojenie vyvolalo kontroverziu - Spojené štáty budú v roku 2028 hostiť aj Letné olympijské hry v Los Angeles, takisto s Trumpovou podporou.
Svetová atletika je tiež nekompromisná. "Mám len jeden odkaz - ak je niekto taký morálny idiot, že sa na tom chce zúčastniť, a pochádza z tradičného, filozofického prúdu nášho športu, bude na dlhý čas vylúčený," povedal jej šéf Sebastian Coe.
Hry nemohla organizovať ani žiadna krajina Európskej únie, pretože je to v rozpore s jej predpismi. Do úvahy pripadali tiež Los Angeles, Rio de Janeiro, Londýn a Tokio. Zatiaľ je jasné, že sa bude súťažiť v atletike, plávaní i vzpieraní a podľa skorších vyjadrení sa má objaviť aj športová gymnastika či bojové umenia.
Podľa D'Souzu si športovci môžu na podujatí predĺžiť kariéru. "Naším ideálnym kandidátom nie je 19-ročný športovec, ktorý ide na svoje prvé hry, ale 28-ročný, ktorý bol na dvoch olympiádach a má ambíciu ešte niečo dokázať, než skončí so športom," povedal Austrálčan.
Ešte v máji minulého roka uviedol, že organizátori sú v kontakte s približne 1 500 športovcami. Veľký záujem bol podľa neho medzi plavcami a vzpieračmi, pričom priznal, že sa mu nepodarilo nalákať šprintérov. D'Souza tiež poukázal na výskum, ktorý ukázal, že oveľa viac športovcov dopovalo, ako bolo prichytených. Napríklad v roku 2011 sa viac ako 30 % účastníkov MS v atletike priznalo k užívaniu zakázaných látok v posledných 12 mesiacoch, pričom pozitívny test nemalo viac ako jedno percento. "Niekto musí tento systém napraviť."
Odborníci však varujú pred veľkými zdravotnými rizikami. D'Souza ubezpečil, že účastníci budú pod lekárskym dohľadom, ale len ťažko budú mať organizátori pod kontrolou, kto sa k akým látkam uchýli, aby sa ďalej "zlepšoval".
"Budeme radi, ak prídu aj čistí športovci a povedia: Neporušujem antidopingové pravidlá, ale chcem vás poraziť," priblížil vedúci projektu. Podľa organizátorov doping zlepší výkonnosť športovcov o päť až 20 percent, zvyšok závisí od talentu a tréningu.
MOV a Svetová antidopingová agentúra (WADA) však upozorňujú, že projekt porušuje zásadu fair-play, predstavuje katastrofálne riziko pre zdravie športovcov a samotná účasť na podujatí by sa mohla považovať za porušenie antidopingových pravidiel. Podľa nórskych vedcov a zdravotníckych expertov, ktorí skúmajú účinky steroidov, môže na športoviskách dokonca dôjsť k úmrtiam účastníkov.
Zo športovcov bolo dlho známe len jedno meno, ktoré sa prihlásilo - je ním austrálsky plavec James Magnussen. "Keď ponúknu milión dolárov za svetový rekord, nadopujem sa až po uši a do šiestich mesiacov som ho pripravený prekonať," povedal.
Skutočne sa podrobil desaťtýždňovej dopingovej liečbe v USA. Podľa vlastných slov už za 10 dní pribral štyri a pol kilogramu svalov a žartoval, že nevie, či pôjde do bazéna alebo na kulturistickú súťaž Mr. Olympia.
"Spočiatku je injekcia nepríjemná, ale potom sa stane súčasťou rutiny. Nikdy som sa necítil lepšie. Chodím na kontroly, znížil sa mi krvný tlak a cholesterol," uviedol 34-ročný Austrálčan, ktorý má za sebou úspešnú kariéru. Získal dva tituly majstra sveta, zúčastnil sa na dvoch olympijských hrách, v Londýne 2012 získal striebro na 100 voľným spôsobom a s plávaním skončil pred siedmimi rokmi.
K nemu pribudli ďalší traja športovci - takisto plavci. Ide o 21-ročného Bulhara Josifa Miladinova, 31-ročného Gréka Kristiana Gkolomeeva a 33-ročného Ukrajinca Andriiho Govorovova.