Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Vieme, kde hrozí zvýšené riziko stretu s medveďmi. Bežci, týmto lokalitám sa radšej vyhnite!

Vieme, kde hrozí zvýšené riziko stretu s medveďmi. Bežci, týmto lokalitám sa radšej vyhnite!
Na Slovensku žije viac než tisícka medveďov hnedých. Vyplýva to zo štúdie vedcov z Univerzity Karlovej a Českej zemědělskej univerzity, ktorú zverejnila Štátna ochrana prírody (ŠOP). 
BRATISLAVA 19. júla – Podľa štúdie sa počet medveďov na Slovensku môže pohybovať v rozmedzí 1 012 až 1 275 jedincov, veľkosť populácie bola odhadnutá na 1 056 jedincov. Z hľadiska hustoty medvedej populácie pripadá na 100 km štvorcových slovenského územia 10 medveďov. Najviac týchto šeliem žije v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde ich evidujú temer 280. Na území Poľany sa vyskytuje aj najpočetnejšia subpopulácia. Nasleduje TANAP so 152 jedincami,  NP Veľká Fatra (146), NP Malá Fatra (123), NP Nízke Tatry (97), NP Muránska planina (71), CHKO Ponitrie (56), CHKO Strážovské vrchy (47), CHKO Cerová vrchovina (22) a NP Slovenský raj (14 jedincov). Podľa výsledkov štúdie sa populácia medveďa na Slovensku výraznejšie nezväčšila.
Ministerstvo životného prostredia však má pochopenie pre obavy občanov zo stretu s medveďom. „Medvede do intravilánov obcí nepatria a ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia do obytných zón, je nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu a predísť incidentom," uviedla ŠOP. 

Minister životného prostredia tiež uviedol, že rezort pripravuje súbor opatrení na prevenciu, akcieschopnosť a spoluprácu, ktoré by myli prispieť k zníženiu rizika stretu človeka medveďa v intravilánoch aj blízkom okolí. „Musíme posilniť zásahové tímy, ktoré vykonávajú adresnú reguláciu problémových jedincov. Chcem nadviazať spoluprácu s políciou, ale posilniť aj preventívne opatrenia, aby medvede nemali dôvod prichádzať k mestám a obciam," uviedol šéf envirorezortu.
19.7.2023 / Ostatné / Autor: © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock