Oheň počas slávnostného ceremoniálu zapálila herečka v úlohe starogréckej kňažnej. Tradičný symbol hier mala vzkriesiť starodávnou metódou - pomocou zrkadla a slnečných lúčov. Zamračené počasie to však neumožnilo, organizátori slávnosti tak použili "záložný plameň", ktorý na rovnako mieste zapálili v pondelok počas nácviku. Prvým členom štafety s pochodňou bol úradujúci olympijský šampión vo veslovaní Stefanos Douskos, po ktorom oheň prevzala niekdajšia francúzska plavkyňa Laure Manadouová, v Aténach 2004 trojnásobná olympijská medailistka.
Najbližšie dni absolvuje olympijský oheň púť Gréckom a v Aténach si ho
slávnostne prevezmú zástupcovia organizačného výboru OH na Panatenajskom
štadióne. Po odovzdávke plameň strávi noc na francúzskom veľvyslanectve
v Aténach a nasledujúci deň sa nalodí na loď smerujúcu do francúzskeho
Marseille, kam dorazí 8. mája. Súčasťou jedného z úvodných úsekov
štafety na francúzskom území bude aj mladá slovenská atlétka a
triatlonistka Loriana Popovičová. Osemnásťročnú Košičanku vybrali
predstavitelia Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku.
Štafeta s olympijskou pochodňou strávi putovaním po Francúzsku dva mesiace. Navštívi miestne komunity a pred začiatkom olympijských hier sa postará o vzrušujúce momenty. Olympijský oheň navštívi miesta ako Lascaux, kde našli slávne jaskynné maľby, ďalej stredovekú pevnosť Carcassonne, palác vo Versailles či zámky v údolí Loiry. Olympijský oheň osvetlí aj veľké architektonické diela, ako sú kostoly a opátstva, vrátane ikonického Mont Saint-Michel v Normandii.
Do štafety sa zapojí 10-tisíc nosičov pochodne. Oheň navštívi viac ako 400 miest v 65 lokalitách vrátane zámorských regiónov Guadeloupe, Francúzska Guyana, Martinik, Francúzska Polynézia a Réunion.
Štafeta s olympijskou pochodňou, moderný vynález inšpirovaný starovekými gréckymi tradíciami, ohlasuje začiatok olympijských hier a počas svojej cesty vysiela posolstvo mieru a priateľstva. Prvýkrát bola použitá na hrách v roku 1936 v Berlíne.