Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Slovensko pobeží svetový beh pre tých, ktorí behať nemôžu

Slovensko pobeží svetový beh pre tých, ktorí behať nemôžu
V roku 2014 sa Slovensko zapojí medzi 35 krajín sveta, v ktorých sa pobeží pre tých, ktorí behať nemôžu.
V nedeľu 4. mája 2014 o 12:00 h odštartuje jedno z najunikátnejších svetových bežeckých podujatí, keď bežci v 35 krajinách a 40 lokalitách po celom svete, vybehnú v rovnakom čase na Wings for Life World Run.Celé spektrum bežcov od sviatočných klusačov, snaživých hobíkov až po profesionálnych bežcov sa môžu zapojiť a svojim behom podporiť svetovú nadáciu Wings for Life, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poranení miechy, pre život bez vozíka. Slovenská trať povedie z Bratislavy, okolo hradu Devín, smerom do malebnej krajiny Malých Karpát.

Riaditeľom celosvetových pretekov je Collin Jackson, strieborný olympijský medailista na OH 1988 v Soule v behu na 110 metrov cez prekážky. Svetový beh Wings for Life má v každej krajine ambasádorov, ktorí podporujú túto skvelú myšlienku. Medzi nich patrí napríklad tenista Roger Federer, bývalý jazdec F1 David Coulthard, lyžiar Aksel Lund Svindal, windsurfer Robby Naish, futbalisti Cristiano Ronaldo a Luís Figo, či hokejisti Mats Sundin a Peter Forsberg, no výskum poranenej miechy oslovil napríklad aj DJa Armin van Buurena.



Na Slovensku skvelá myšlienka uchvátila herca a operného speváka Filipa Tůmu, ktorý síce beh z duše nenávidí, no kvôli dobrej veci začal koncom decembra s pravidelnými tréningami. Pod odborným dohľadom, no najmä motiváciou nášho najlepšieho olympijského triatlonistu Richarda Vargu, si stanovil neľahký cieľ - 13 km.

Prvý krát sa stretli v decembri a po prvých bežeckých tempách si stanovili základné tréningové ciele a až do samotného behu - 4. mája 2014, budú v pravideľnom kontakte a spoločne konzultovať Filipov progres. ,,Filip ma milo prekvapil svojou výkonnosťou. Musí popracovať na kondičke, ale za 4 mesiace sa mu určite podarí zabehnúť cieľ, ktorý sme si stanovili,“ povedal na margo prvého spoločného tréningu Richard Varga. Filip Tůma sa síce venuje golfu, no nikdy nebehal a pri zmienke o bežeckom tréningu mu naskakovali zimomriavky. „Mám rád šport, ale beh z duše nenávidím. Na mojom prvom bežeckom tréningu som takmer vypľul dušu, ale verím, že rovnako ako mňa motivuje Richard, ja motivujem ľudí, aby svojim behom podporili výskum liečby poškodenej miechy a možno aj vďaka nim sa postavia milióny ľudí, odkázaní na život na invalidnom vozíku.“



Zapojte sa aj vy a bežte spolu s Filipom Tůmom a Richardom Vargom, pre tých ktorí behať nemôžu. Zaregistrovať sa môže každý na www.wingsforlifeworldrun.com/sk do 20. apríla 2014. Štartovné 25 EUR putuje v plnej výške na konto nadácie Wings for Life - pre život bez invalidného vozíka, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poškodenej miechy.

O nadácii Wings for Life


Wings for Life je nezisková nadácia na výskum liečby poranení miechy. Približne 3 milióny ľudí po celom svete žijú s poranenou miechou. Každý rok sa k nim pridá ďalších 130-tisíc paralyzovaných ľudí, ktorých autonehoda, či úraz nedobrovoľne posadili na invalidný vozík. Dlhé roky panovala dogma, že poškodenie miechy je neliečiteľné a ľudia s poraneniami miechy sú doživotné pripútaní na invalidný vozík. Azda najznámejšia osobnosť, ktorá verejne podporovala výskum na poli nervového systému bol predstaviteľ supermana Christopher Reeve, ktorý v roku 1995 pri autonehode utrpel poranenie miechy, čo ho pripútalo na invalidný vozík. Dr. Martin Schwab a Lisa Schnell sú dvaja kľúčoví výskumníci na poli nervového systému a garantmi nadácie Wings for Life. V rámci výskumov vynašli spôsob regenerácie miechy, ktorá je založená na bunečných injekciách vpichovaných do miesta zranenia, tie podnecujú oživenie tkaniva. Nádej pre mnohých ľudí, tých čo poškodenie miechy pripútalo na invalidný vozík. Tragická nehoda, pri ktorej v lete 2003 počas charitatívneho vystúpenia, utrpel motocrossár Hannes Kinigadner paralyzáciu miechy, je však bolestivým pripomenutím sústavného nedostatku medicínskych zdrojov na ošetrovanie zranení chrbtice. Preto sa Hannesov otec Heinz, dvojnásobný svetový šampión v motocrosse, spolu s priateľmi, medzi ktorých patrí aj Dietrich Mateschitz, rozhodli založiť v roku 2005 nadáciu Wings for Life. Jej hlavnou funkciou je podporovať výskum na poli centrálneho nervového systému, no zároveň i vynaliezaniu konkrétnych metód základnej lekárskej starostlivosti, rehabilitácie a terapii. Nadácia si tiež dala za úlohu skúmať možnosti zlepšenia prevencie vážnych zranení chrbtice pri športe, ako je napríklad chránič krku, či vzdušné vaky pre horských cyklistov a motocyklistov. Podľa celosvetovej štatistiky sa však iba 2% všetkých zranení chrbtice stane pri extrémnych športoch a najrizikovejšími činnosťami je jazda autom a lyžovanie. Podstata liečby porušenej miechy vychádza zo súkromnej iniciatívy a 100% všetkých darov sú použité na výskum. Naším poslaním je nájsť spôsob liečby a znovuobnovenia prerušených nervov miechy a pomôcť ľuďom odkázaným na život na invalidnom vozíku postaviť sa späť na vlastné nohy a žiť plnohodnotný život. Financujeme vedecký výskum na svetovej úrovni a klinické pokusy na celom svete zamerané na liečbu poranení miechy.

1.1.2014 / Ostatné / Autor: az