Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Sagan miloval aj beh. V kopcoch bol najlepší

Sagan miloval aj beh. V kopcoch bol najlepší
Trojnásobný majster sveta v cyklistike má odbehnutý aj polmaratón.
Vianočné či silvestrovské behy sú tradíciou. Športovci sa stretávajú, aby sa pred sviatkami stretli a užili si spoločné chvíle. V Žiline založili Vianočný beh v roku 2002 miestni cyklisti, aby si mohli v decembri zašportovať aj pri horšom počasí. Behajú mladí aj starí.

Už v druhom ročníku sa ukázalo, aká vie byť v Žiline zima. Napadlo celkom dosť snehu, prituhlo a šmýkalo sa. Aj tak prišlo do parku Ľudovíta Štúra presne 50 bežcov. Všetci sa museli poriadne teplo poobliekať.

Ozlomkrky bežal aj 13-ročný chlapec v širokých béžových teplákoch, teplákovej bunde, ktorá na ňom visela a modrej čiapke. Aj tenisky mal úplne obyčajné. Jedenásť kilometrov zabehol za veľmi solídnych 54 minút. Teda tempom pod päť minút na kilometer.
Dnes beží, len keď sa ponáhľa

Zima liezla za nechty. Na takého mladíka to bol už vtedy výnimočný výkon. Paradoxom je, že beh si príliš neobľúbil. Bol to Peter Sagan.

„Ako mladší som naozaj dosť často behával, keďže na Slovensku býva tuhá zima. V rámci prípravy sme často behali alebo sme chodili aj na bežky,“ prezradil Sagan.

„Beh mi nie je neznámy. No odvtedy, ako som sa začal venovať cyklistike profesionálne, už tak často nebehávam. Iba ak sa niekam ponáhľam,“ smial sa trojnásobný šampión, keď sa na jeseň 2019 v Bratislave zúčastnil na charitatívnej akcii No Finish Line.

Ako žiak či junior, ktorý sa venoval cyklistike, v rámci tréningov aj behával. A nie málo. Ani jeho časy taktiež neboli vôbec márne.

„Príprava cyklistov nie je len o bicyklovaní, ale od októbra bola aj o kondičnej a bežeckej príprave. Nabehali sme toho veľmi veľa. Pamätám si, že keď sme išli rýchlejšie vytrvalostnejšie behy, vyselektovala sa skupinka, v ktorej boli Juraj Sagan aj Peťo Sagan,“ zaspomínal si tréner Peter Zánický, ktorý patrí medzi zakladateľov Vianočného behu v Žiline.

Ideálna voľba na pestrý tréning

„Paradoxne, ako sa výkonnosť Peťa Sagana v cyklistike zvyšovala, bežecká klesala. Bolo to aj tým, že našiel lásku v bicykli a beh neskôr nemal v takej obľube. Ale na sústredeniach, kde sme behali náročnejšie kopcovité trate, bol stále najlepší. Behali sme napríklad na Solisko a podobne. V tom naozaj vynikal,“ povedal Zánický.

Hoci behal slávny cyklista najmä v mladom veku, nezostalo len pri krátkych behoch.

„Aký najdlhší beh som zvládol? Polmaratón. Ale čas si skutočne už nepamätám. Behávali sme v parku v Žiline. Ešte v prvom roku, keď som sa začal venovať cyklistike, som behával rád. Potom som už beh nenávidel,“ vravel Sagan.

Polmaratón je celkom slušná vzdialenosť aj pre tínedžera. Zánický však Saganove slová potvrdzuje. Saganovci to mali do parku Ľudovíta Štúra na skok. Na klubových akciách nechýbali.
„Behávali celkom solídne. Ani ja si Peťov čas na polmaratóne nepamätám. Zabehol ho raz. Jeho brat Juraj ho šiel viackrát a viem, že on mal čas okolo hodiny a 30 minút,“ dodal tréner.

Beh je podľa Zánického aj pre cyklistov dobrou voľbou na spestrenie tréningu.

„Ideálna voľba. Cyklistika ide u nás do popredia a vynikajú v nej aj veľmi malí cyklisti, čo je na jednej strane veľmi dobré, ale na druhej strane celkom skoro prichádza k istému vyhoreniu. A doplnkovými športami a vedením k všestrannosti sa to odďaľuje alebo k tomu nepríde. Beh v rámci zimnej prípravy je dobrá vec,“ vysvetlil Zánický.

O Saganovej športovej všestrannosti aj solídnej bežeckej forme svedčí, že sa stal víťazom pretekov Slovenského pohára v zimnom triatlone vo Vysokej nad Kysucou vo februári 2006. Zimný triatlon sa skladá z bežeckej časti, horskej cyklistiky a behu na lyžiach. Nádejný junior ušiel súperom už počas behu. V ďalších disciplínach len zvýšil svoj náskok.
Bežci medzi cyklistami

Medzi profesionálnymi cyklistami je veľmi málo takých, ktorí behajú. Po skončení kariéry si maratón odbehol napríklad Lance Armstrong. V New Yorku 2006 dosiahol čas 2:46 h. Rolf Aldag zabehol v roku 2006 maratón v Hamburgu za 2:43 h. Skvelým bežcom aj triatlonistom sa po skončení cyklistickej kariéry stal Laurent Jalabert. Maratón v Barcelone 2007 zabehol za 2:45 h. Okrem toho sa venuje aj dlhému triatlonu. V tomto roku štartoval na majstrovstvách sveta série Ironman na Havaji. Netradičnou cestou sa do profesionálnej cyklistiky dostal Kanaďan Michael Woods. Do roku 2007 bol atlétom. Behával stredné trate a patrili m kanadské juniorské rekordy na 1500 m a 3000 m. Po intenzívnych tréningoch však utrpel únavovú zlomeninu. Hoci sa lekári pokúšali poškodenú kosť dva razy napraviť, k behaniu sa už nevrátil. Od roku 2013 sa začal venovať cyklistike. Vlani získal na majstrovstvách sveta v Innsbrucku bronz.

28.3.2020 / Ostatné / Autor: Miloslav Šebela /  Foto: Bigstock