Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Olympijský štadión v Aténach zatvorili po tom, ako na ikonickej streche našli množstvo hrdze

Olympijský štadión v Aténach zatvorili po tom, ako na ikonickej streche našli množstvo hrdze
Na štadióne, na ktorom sa v roku 2004 konali olympijské hry v Aténach, nariadili novú kontrolu po tom, ako sa na ikonickej oblúkovej streche našla hrdza, ktorá si vynútila zatvorenie areálu. V pondelok o tom informovali grécki vládni predstavitelia.
ATÉNY 3. októbra - Olympijský štadión s kapacitou 70-tisíc miest na sedenie, ktorý je najväčším stánkom v Grécku, sú spolu s neďalekým olympijským velodrómom pokryté bielymi rebrovanými oceľovými strechami navrhnutými španielskym architektom Santiagom Calatravom. Obe stavby museli v piatok neskoro večer zatvoriť po tom, ako neprešli bezpečnostnou kontrolou. Tá sa začala ešte v apríli a dohliadal na ňu orgán spravujúci verejný majetok.
Mnohé grécke športoviská postavené pre olympijské hry v roku 2004 v okolí Atén boli od skončenia podujatia nedostatočne využívané alebo dokonca zakonzervované. Hlavná ľavicová opozičná strana Syriza obvinila vládu, že zmarila plány na renováciu olympijského areálu. "Strecha od Calatravu bola v roku 2004 symbol krajiny, ktorá hostila olympijské hry. V roku 2023 je to symbol krajiny, ktorá sa rozpadá na všetkých úrovniach,“ povedal opozičný líder Stefanos Kasselakis.
Premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorý bol prvýkrát zvolený do funkcie v roku 2019, však oponuje a tvrdí, že bezpečnostné previerky športovísk slúžia na to, aby sa Grécko mohlo pohnúť z miesta a odštartovať potrebnú prestavbu.

Zatvorenie olympijského štadióna prinútil grécky futbalový klub Panathinaikos hľadať iné dejisko pre nadchádzajúce zápasy skupinovej časti Európskej ligy 2023/2024 proti francúzskemu tímu Stade Rennes a izraelskému klubu Maccabi Haifa.

Námestník gréckeho ministra športu Yiannis Vroutsis povedal, že zatiaľ je príliš skoro predpovedať, kedy by štadión mohli znovu otvoriť. Tvrdil, že najskôr bude potrebné preštudovať podrobnosti o druhej bezpečnostnej inšpekcii.
3.10.2023 / Ostatné / Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock