Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Od štvrtka sú rúška povinné aj v exteriéri, bežci majú počas tréningu výnimku

Od štvrtka sú rúška povinné aj v exteriéri, bežci majú počas tréningu výnimku
Ochrana horných dýchacích ciest má podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) veľký význam pri prevencii ochorení prenášaných z človeka na človeka respiračnou cestou.
BRATISLAVA 14. októbra - Od štvrtku 15. októbra od 6:00 až do odvolania bude povinné mať prekryté horné dýchacie cesty aj v exteriéri. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že na prekrytie nosa a úst môžu slúžiť rúška, respirátory bez výdychového ventilu, šály alebo šatky.
Výnimku z tejto povinnosti majú napríklad deti do šesť rokov. „Pre deti od troch do šiestich rokov však platí dôrazné odporúčanie pohybovať sa na verejnosti (v exteriéri, interiéri alebo prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy) s prekrytím horných dýchacích ciest,” uvádza ÚVZ. Výnimka tiež platí pre osoby v exteriéroch mimo zastavaného územia obce, pokiaľ sú od ostatných osôb, s ktorými nežijú v jednej domácnosti, vzdialené viac ako päť metrov. Výnimka sa taktiež vzťahuje na osoby so závažnými poruchami autistického spektra, žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, osoby pri výkone športu, fotografované osoby na čas nevyhnutný na fotografovanie, nevesty a ženíchov pri sobáši, umelcov pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu, tlmočníkov do posunkovej reči pri výkone povolania alebo zamestnancov, ktorí sa na pracovisku v interiéri nachádzajú sami.
ÚVZ pripomína, že ochrana horných dýchacích ciest má veľký význam pri prevencii ochorení prenášaných z človeka na človeka respiračnou cestou. „Predstavuje bariéru medzi človekom a vonkajším prostredím. Výrazne znižuje množstvo potenciálne nákazlivých kvapôčok vo vdychovanom a vydychovanom vzduchu,” konštatujú hygienici. Rozhodnutie o povinnom nosení rúšok v exteriéri bolo podľa ÚVZ prijaté na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie s ohľadom na prognózy jej vývoja. „Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 výrazne narastá. Navyše, nosičmi vírusu sú aj osoby bez príznakov ochorenia,” dodal ÚVZ.

14.10.2020 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock