Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Kuzminová po skončení kariéry vyskúša aspoň polmaratón

Kuzminová po skončení kariéry vyskúša aspoň polmaratón
Anastasia Kuzminová: "Teraz počas tehotenstva som v pozícii diváka. Iba v televízii pozerám preteky Svetového pohára, na ktorých som ešte nie tak dávno štartovala"
BRATISLAVA 26. marca - Do sprievodného programu jubilujúceho 10. ročníka ČSOB Bratislava Marathonu (27. - 29. marca) patrí aj Týždeň športu a zdravia, ktorého dejiskom je známe bratislavské nákupné centrum na dunajskom nábreží. Iniciátori čoraz populárnejšieho mestského maratónu pre priaznivcov rekreačného behu, zdravého životného štýlu a zdravej výživy prichystali bohatú ponuku prednášok, seminárov, a pútavých prezentácií rôznych projektov, ktoré môžu širokej bežeckej komunite pomôcť pri napĺňaní športových cieľov.

Cyklus prednášok prebieha v popoludňajších hodinách od 15.00 už od pondelka 23. marca a potrvá až do soboty 28. marca. Organizátori bratislavského predĺženého bežeckého víkendu získali exkluzívnych hostí a lektorov najmä na piatkové popoludnie. Odštartuje ho športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathonu Marcel Matanin, ktorý účastníkom poradí, čo treba robiť 48 hodín pred behom na necelých 42 kilometrov.

Ozdobou Týždňa športu a zdravia však bude najmä dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, ktorá bude od 16.00 h hovoriť na tému Psychológia úspešného vrcholového športovca. Po nej sa k slovu dostanú hostia z Rakúska, ktorí priblížia účastníkom nie iba celosvetový projekt pod názvom Wings for Life (Wolfgang Illek), ale aj tajomstvo toho, ako dostať na štart obľúbeného viedenského behu žien až 30 000 bežkýň (Ilse Dippmanová).

Anastasia Kuzminová, ktorá v žiackom veku začínala s bežeckým lyžovaním, má s behom na dlhšie trate veľmi bohaté skúsenosti. V rámci tréningu pravidelne v rámci letnej prípravy absolvovala kratšie päť- až desaťkilometrové trate. Ročne v rámci suchej bežeckej prípravy nabehala približne 1500 kilometrov. "Keď si zoberieme, že celkovo počas roka absolvujem 6000 kilometrov, jednu štvrtinu z tohto objemu odbehnem na nohách v teniskách," zdôraznila 30-ročná Anastasia Kuzminová, ktorá každý rok patrí k čestným hosťom Banskobystrického maratónu.

"Aj keď maratón na ceste ešte odbehnutý nemám, maratón na bežkách som už zvládla," reagovala členka VŠC Dukla Banská Bystrica na otázku, či už v živote bežala maratón. "Pred dvoma rokmi som bola hosťom Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, kde som nie iba štartovala hlavné preteky, ale aj som bežala minitrať s deťmi. Bola to zábava a tiež aj motivácia pre môjho syna do budúcnosti. Bežali sme spolu. Bolo to veľmi milé," vrátila sa Anastasia Kuzminová k dianiu spred dvoch rokov na košických uliciach. "Nie, maratón som v tom čase bežať nemohla. Bola som v príprave na zimnú olympiádu, takže som si nemohla dovoliť bežať maratón, pretože po takom behu organizmu trochu trvá, kým sa zregeneruje. Človek počas maratónu ide na doraz. Alebo by aspoň mal ísť," prezradila úspešná slovenská reprezentantka v biatlone svoje doterajšie väzby na maratónske hnutie.

"Mám mnoho kamarátov a známych, ktorí pravidelne behajú maratóny. Keď počúvam ich príbehy a zážitky z tohto behu, veľmi rada by som si aj ja niekedy vyskúšala klasický maratón na 42 kilometrov. Mnohokrát som sa už prichytila pri myšlienke vyskúšať si to, otestovať sa, čo dokážem. Ale kým som aktívna športovkyňa, tak to neprichádza do úvahy. Maratón je predsa veľmi vážny výkon," pokračovala A. Kuzminová.

"Najviac v jednom kuse som odbehla možno 20 kilometrov. Viac nie. Takže asi na ceste začnem najskôr polmaratónom. Keď raz skončím s aktívnou činnosťou, budem behať polmaratón. Aby som vedela, aké to je. Preto aj ľuďom, ktorí sa chystajú na maratón, radím, aby s behom na dlhé trate začínali postupne. Aby išli krok za krokom. Najskôr päť kilometrov, potom desať, dvadsať... Maratón potrebuje systematickú a dlhšiu prípravu. Nedá sa naň postaviť bez predchádzajúcej bežeckej prípravy," priblížila trojnásobná olympijská medailistka zo zimných olympijských hier 2010 vo Vancouveri a 2014 v Soči nosnú myšlienku svojich motivačných prezentácií, ktorými nabáda budúcich adeptov na pravidelné behanie k systematickému tréningu. "Som veľmi rada, že takéto podujatia sa robia pre rekreačných bežcov. Teší ma, že na štart masových pretekov prichádzajú ľudia, ktorí nikdy nebehali vo veľkom. Radím im začínať pomaly, postupne, lebo maratón je vážny výkon," konštatovala úspešná slovenská olympionička, ktorá si v tejto biatlonovej sezóne musela opäť privykať na pozíciu pasívneho pozorovateľa športového diania.

"Teraz počas tehotenstva som v pozícii diváka. Iba v televízii pozerám preteky Svetového pohára, na ktorých som ešte nie tak dávno štartovala. To ma trochu mrzí, že tam nemôžem byť. To sú predsa úplne iné emócie," reagovala A. Kuzminová, ktorá si minulý rok vyskúšala na vlastnej koži aj preteky v orientačnom behu. "Ak budem porovnávať beh na dlhé trate a orientačný beh, tak si pomôžem porovnaním klasického bežeckého lyžovania a biatlonu. Pri orientačnom behu v teréne nejdeš iba samotný beh, hľadáš ešte aj orientáciu. V orientačnom behu a v biatlone je trochu iný zámer ako iba bežať, čo to dá. Poznám športovcov, ktorí pri behu úplne vypnú hlavu - a idú naozaj naplno. Na doraz. Aj dlhé trate. Pri biatlone sa okrem behu musíš sústrediť aj na streľbu. Tak ako v orientačnom behu aj v biatlone musíš dokázať dať dokopy dve veci. V tom je podľa mňa orientačný beh podobný biatlonu. V biatlone musí človek skĺbiť beh so streľbou, pri ´orienťáku´ zasa beh s vyhľadávaním a určovaním smeru ďalšieho pohybu v teréne," dokončila Anastasia Kuzminová svoje spomienky na prvé svoje preteky v orientačnom behu.


26.3.2015 / Ostatné / SITA /  Foto: SITA