Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Keni hrozia sankcie zo strany Svetovej atletiky, v krajine totiž stále márne zvádzajú boj s dopingom

Keni hrozia sankcie zo strany Svetovej atletiky, v krajine totiž stále márne zvádzajú boj s dopingom
Atletickej vytrvaleckej veľmoci Keni hrozí, že od Svetovej atletiky (World Athletics) dostane trest za nedostatočný boj proti dopingu.
DAUHA 26. novembra - V tejto africkej krajine už dlhší čas zvádzajú boj proti používaniu zakázaných látok, no nedarí sa im to a situácia sa údajne dostala na "kritickú" úroveň. Na budúcotýždňovom zasadnutí WA v talianskom Ríme sa dokonca môže Keňa dostať na úroveň Ruska, ktoré už sedem rokov nemá na medzinárodných podujatiach svojich športovcov pod vlastnou vlajkou.

Ministerstvo športu v Keni pripustilo, že prípadné sankcie sa môžu odzrkadliť na počte atlétov tejto krajiny na budúcoročných majstrovstvách sveta či OH 2024 v Paríži. Kenský minister športu Ababu Namwamba dokonca údajne oslovil prezidenta WA Sebastiana Coea a požiadal ho, aby Keňa nedostala dištanc. "Vláda prijíma opatrenia na ochranu a udržanie integrity atletiky. Riešime to ako vec najvyššieho strategického národného záujmu," uviedol rezort.

Ak by Keňa dostala od Svetovej atletiky trest v podobe dištancu, taká sankcia by mohla ovplyvniť účinkovanie elitných vytrvalcov, vrátane Eliuda Kipchogeho, ktorý patrí medzi najlepších bežcov histórie na dlhé trate. Okrem neho má Keňa viacero ďalších hviezd v behoch od 800 m až po maratón.
Keňa má problémy s antidopingovým programom už minimálne desať rokov, ukázal sa ako neúčinný a čelil obvineniam z korupcie. Národná atletická federácia mala byť tiež zapletená do korupcie, ktorá súvisela s dopingom. V roku 2016 systém prešiel zásadnou revíziou a založená bola Antidopingová agentúra Kene (ADAK). Medzičasom v Keni uzákonili doping ako trestný čin. Podľa úradov uvedené problémy spôsobujú malé zločinecké skupiny, ktoré profitujú z predaja zakázaných látok zvyšujúcich výkonnosť kenským bežcom.

Používanie dopingu je údajne problémom najmä v odľahlých vysokohorských lokalitách, ktoré sú ďaleko od mestského prostredia a sú v nich nedostatočné kontroly. Len v tomto roku kontroly odhalili 45 kenských bežcov, ktorí použili nedovolené prostriedky. Ide o najvyššie číslo v krajine za ostatné roky. Väčšina prípadov sa týka menej známych športovcov, no doping dokázali aj niektorým elitným atlétom - niekdajšiemu olympijskému a trojnásobnému svetovému šampiónovi na 1500 metrov Asbelovi Kipropovi či v tom čase najlepšej maratónkyni na svete Rite Jeptoovej.

"Počet prípadov sa zvyšuje a v krajine nikto nie je spokojný s tým, čo sa deje. Máme vážne problémy s našimi športovcami, ktorí sú napojení na pokračujúce dopingové škandály," uviedol nedávno bývalý minister športu v Keni Julius Yego, v minulosti majster sveta či strieborný olympijský medailista v oštepe.
26.11.2022 / Ostatné / Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock