Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Je beh "spravodlivejší" šport?

Je beh "spravodlivejší" šport?
Je beh spravodlivejší ako kolektívne športy? Zvíťazí v ňom vždy ten najlepší? Platí rovnica, v ktorej bežec, ktorý má najviac natrénované vyhráva? A vie byť dobrý športovec zlým človekom?
Nevyhral lepší?

Kvalifikačný zápas vo futbale o postup na MS v Južnej Afrike medzi Poľskom a Slovenskom. Zápas, v ktorom Slovensko vyhralo 1:0 vlastným gólom Poliakov a väčšinu zápasu sme sa tak bránili, že na jeho konci bozkával redaktor brankárovi Muchovi rukavice. Vyhral lepší?

Alebo tohtoročné ME a iný zápas, Slovensko-Wales. Prehrali sme 1:2, pričom priebehu by zodpovedala minimálne remíza.

A čo tak hokej? MS v ľadovom hokeji 2016 a Česká republika ovládla svoju skupinu, porazila Rusov i Švédov. Ale nakoniec vo štvrťfinále prehrali českí hokejisti s mladými Američanmi.

Isteže, môžeme sa baviť o taktike, stratégii, "hre na krásu" vz. "efektivite". Všetko sú to športové klišé, ktoré počúvame takmer po každom podobnom zápase. Jedni hovoria o siláckych rečiach, iní o frustrácii z prehry. Spor o tom, či vyhral lepší alebo šťastnejší asi nemá riešenie. Také sú kolektívne športy.

Rozdielový hráč

O úlohe jednotlivca v kolektívnom športe sa toho už tiež veľa popísalo. Dnes poznáme taký pojem ako je "rozdielový hráč". Teda ten, kto odlišuje podobne kvalitné mužstvá a v rozhodujúcej chvíli vymyslí "geniálnu" prihrávku alebo dá gól neobvyklým spôsobom. O výnimočnosti hráčov ako Messi alebo Ronaldo dnes pochybuje málokto. Áno, sú to rozdieloví hráči a najlepší z najlepších v celej histórii futbalu.

Hrdinom zápasu sa však môže stať aj hráč, ktorý celý čas kazil hru, ale nakoniec dal v 90. minúte víťazný gól. Stačí pár takýchto zápasov a máme nového "hviezdneho zakončovateľa". Kvality tohto typu hráča sa ukážu, keď prestúpi do klubu s inou kvalitou kolektívu a hviezda hasne alebo eufemisticky napísané "trápi sa v zakončení".

Merné jednotky úspechu

Možno porovnávame neporovnateľné. Góly, body, kilogramy, vzdialenosť a čas sa navzájom ťažko porovnávajú. Na jednej strane máme športy, kde sa exaktne rozhoduje na základe dosiahnutých výkonov, ktoré môžeme priamo a ľahko zmerať (napríklad beh), v iných zápoleniach rozhoduje o úspechu azda až príliš veľa premenných. Napríklad v spomínanom futbale sú takými premennými stovky prihrávok, štandardné situácie, ale aj subjektívne rozhodnutie rozhodcu. A práve rozhodcovia hrajú významnú rolu v takých športoch ako je kulturistika, krasokorčuľovanie, gymnastika a podobne. Isteže, títo ľudia rozhodujú podľa daných pravidiel, existujú prepracované manuály, tabuľky, podrobne rozanalyzované situácie, ale aj tak sa ten subjektívny prvok z hodnotenia nedá úplne vylúčiť.

Z tohto pohľadu by sme teda mohli povedať, že každý šport, do ktorého vstupuje jeden alebo viacero ľudských rozhodnutí pri konečnom alebo čiastkovom hodnotení výkonu je náchylnejší k výskytu chyby ako je tomu v športoch, kde hodnotíme výkon na základe exaktných výsledkov, do ktorých takmer vôbec nemožno vstupovať.


Sebecký šampión

Avšak ak by sme išli vyslovovať súdy (opäť iba subjektívne a nenárokujúce si patent na pravdu) o morálnosti/ nemorálnosti jednotlivých športovcov, tak môžeme naraziť na iné problémy. Vezmime si taký beh (k tomu mám najbližšie). Bežec "X" trénuje dvojfázovo sedem dní v týždni. Bežec "Y" iba jednofázovo 4-5 krát do týždňa. Keď v pretekoch vyhrá bežec "X" a je oslavovaný pre svoju drinu a bežec "Y" za ním výrazne zaostal a takmer nikto si ho nevšimne, tak si povieme, že ten prvý vyhral zaslúžene a je to tak správne a spravodlivé. Možno áno, možno nie.

Bežec "X" môže byť pokojne sebecký človek, ktorý zanedbáva rodinu a výchovu detí, pričom mu ide iba o výhry a je preto ochotný podstúpiť čokoľvek. A bežec "Y" je možno milujúci rodič, ktorý svoj čas musí deliť medzi tréning, deti a partnera. Dosiahnutý "úspech" sa nám zrazu môže javiť v inom svetle.

A čo tak predstava, že výkonný športovec musí byť zároveň spoľahlivý ako manželský partner, rodič, zamestnanec alebo politik. Konzistentnosť vlastností osobností však neplatí stopercentne. Poznáme až príliš veľa úspešných športovcov, ktorých osobné životy sú jedna veľká katastrofa. Rovnako sú známe osudy mnohých podvodníkov z pomedzi politikov, podnikateľov a manažérov, ktorí boli aktívni športovci, často dokonca bežci. Kde sa u týchto ľudí podela ich vytrvalosť a sebakontrola? Nuž, vyskytli sa v iných situáciách ako počas behu.

S pokorou musím povedať, že šport, ktorý robím (beh) je ľahšie hodnotiť z pohľadu výkonu, avšak ani všetky prvé miesta na akejkoľvek úrovni nehovoria o tom aký som človek.


29.8.2016 / Ostatné / Autor: Marián Zimmermann /  Foto: bigstock