Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

EYOF v Banskej Bystrici v júli privíta výpravy zo 48 krajín, medaily budú v tvare srdca

EYOF v Banskej Bystrici v júli privíta výpravy zo 48 krajín, medaily budú v tvare srdca
Pre podujatie je pripravených takmer 850 medailí. Organizátori EYOF Banská Bystrica 2022 stavili na podporu a prezentáciu lokálnych výrobcov a dodávateľov.
BANSKÁ BYSTRICA 15. júna - Do začiatku Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) 2022 v Banskej Bystrici zostáva necelých šesť týždňov. Najväčšie multišportové podujatie organizované na Slovensku ponúkne šesť súťažných dní a 120 medailových ceremoniálov, nachystaných je takmer 850 medailí. Banská Bystrica bude podľa riaditeľa organizačného výboru festivalu Petra Hamaja počas športovej udalosti hostiť približne 6-tisíc účastníkov a hostí. Otvárací ceremoniál sa uskutoční 24. júla v parku pod Pamätníkom SNP, festival potrvá do 30. júla.
Festival má na programe desať športových odvetví, najviac z ceremoniálov bude patriť atletike, a to až tretine z celkového počtu. Ambasádorkou podujatia pod Urpínom je aj trojnásobná olympijská šampiónka v biatlone Anastasia Kuzminová. Počas samotného otváracieho ceremoniálu privítajú organizátori 3 500 členov oficiálnych výprav zo 48 krajín. „Pozvaných bude aj tisíc hostí, tritisíc návštevníkov nielen z Banskej Bystrice a súčasťou otvorenia budú aj dobrovoľníci. Program bude postavený na regionálnosti, teda návštevníkom prinesieme všetko slovenské a domáce,“ priblížil riaditeľ marketingového oddelenia festivalu Lukáš Donoval.
Organizátori EYOF Banská Bystrica 2022 stavili na podporu a prezentáciu lokálnych výrobcov a dodávateľov. „Prostredníctvom medailí a ceremoniálov chceme podporiť a vyzdvihnúť slovenskú kultúru a spropagovať región, v ktorom sa podujatie koná. Chceli by sme svetu predstaviť Slovensko a samotný banskobystrický región. Všetky produkty a kultúrne telesá sú naše domáce slovenské,“ vysvetlil Hamaj. V mincovni v Kremnici vzniklo pri tejto príležitosti 842 medailí z mosadze v tvare srdca. Autor dizajnu medailí Karol Krištofovič sa pri tvorbe nechal inšpirovať mestom. „Symbolom sa stalo srdce, bolo pre mňa ideálnou metaforou pre toto podujatie. Mesto Banská Bystrica je často označované ako srdce Slovenska. Je metropolou stredného Slovenska a územia pod Nízkymi Tatrami. Zároveň je srdcom dôležitých udalostí slovenských novodobých dejín, spomeniem napríklad SNP. Srdce je však aj symbolom lásky, odvahy, statočnosti, či bojovnosti, ktoré charakterizujú mladých športovcov, zúčastnených na EYOF,“ opísal.

Ambasádorke podujatia Anastasii Kuzminovej sa medaily v tvare srdca páčia. "Samotný pocit, keď vyhráš prvé preteky, je vždy odlišný od ďalších víťazstiev. Za každou získanou medailou je iný príbeh a iná námaha, navyše iný priebeh má aj medailový ceremoniál, keď športovcovi na krk zavesia vytúženú medailu. Vždy je to však niečo neuveriteľné, človek prežíva pocit, ktorému dlho nedokáže uveriť a zdá sa mu, že sníva. S týmto pretrvávajúcim pocitom šťastia sa chce podeliť s každým, a tak ho znásobovať donekonečna. Moja prvá olympijská medaila zo ZOH 2010 vo Vancouveri je a bude vždy najväčším zážitkom. Ak mám byť však úprimná, keď som súťažila v dorasteneckej a juniorskej kategórii a získala som svoje úplne prvé medaily na medzinárodných pretekoch, zažila som inú radosť a celkom iný druh emócií, na ktoré sa nedá zabudnúť," poznamenala Kuzminová.
15.6.2022 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA