Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies
Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
//www.youtube.com/embed/QdKIIB_nx6A
Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
//www.youtube.com/embed/QdKIIB_nx6A
"Hoci sme s Majdou dobrými bežcami, prvé miesto sa nám vždy o chlp vyhlo, to preto, že canicross chce po vás oveľa viac. Pár tréningových chýb, nedostatočná fyzická aj psychická príprava bežca aj psa, neznalosť niekoľkých základných pravidiel a zlatá medaila putuje zaslúžene do iného tímu, " tvrdí Katka po svojich skúsenostiach z minulého ročníka Hill 'cupu, kde vybojovala druhé miesto.
Ak ste vy a váš pes aktívnymi športovcami, canicross by pre vás mohla byť vhodná športová disciplína. Spojte venčenie a svoj bežecký tréning a radosť zo spoločne zdolanej trate bude dvojnásobná. Canicrossové preteky sa konajú po celej Českej republike, ale aj na Slovensku i v zahraničí. V lete si navyše môžete vyskúšať aj triatlon so psom alebo tiež biatlon.
Ak máte na neho chuť, zoznámte sa s najzákladnejšími pravidlami tréningu.
Prvá rada: beh je vhodnejšie trénovať bez psa
Nemusíte ho nechávať zatvoreného doma, ale nezapriahnite ho. Beh so psom je totiž skutočne veľmi náročný na nohy a časté tréningy po nevhodne zvolených cestách vedú skôr k trvalej invalidite. Sústreďte sa na svoj vlastný tréning, preťahovanie, posilňovanie, výbehy kopcov a rýchlosť. Samotného psíka trénuje veľa canicrossárov v záprahu pred bikom či kolobežkou.
Druhá rada: netrénujte v teplom počasí
Samozrejme nastanú okamihy, kedy si tréning v záprahu so psíkom skúsite. Majte ale na pamäti, že pes by rozhodne nemal trénovať v teplom počasí. Netrénujte v horúčave, naopak pri chladnom či daždivom počasí vybehnúť neváhajte. Canicross sa najlepšie trénuje na jar a na jeseň, v zime, keď nie je sneh a nešmýka to, v horúcich letných dňoch len skoro z rána.
Tretia rada: tvrdému povrchu sa rozhodne vyhnite
Pre vášho psíka je najvhodnejší prírodný povrch, teda lesné či poľné cesty. Ideálne je zvoliť miesto, kde nie je moc ľudí ani psov. Obaja sa tak môžete plne sústrediť na beh a nebudete ničím rušení ani ohrození.
Štvrtá rada: zožeňte si sparinga
Ak ešte neviete, či váš psík bude sám od seba nadšene ťahať, skúste sa najprv dohovoriť s niekým, kto už canicrossarské skúsenosti má, a dohodnúť sa na spoločnom behu. "Je nutné, aby niekto vybehol s iným psom tesne pred vami a váš psík sa mohol chytiť," radí Jirka Suchý, skúsený kynológ a canicrossar zo športového klubu TJ Sokol Maxicky. Väčšina skúsených pretekárov sa zhodne na tom, že canicrossarský tréning stačí raz až dvakrát do týždňa. To neplatí v prípade bežcov, ktorých tréningy sú potrebné samozrejme častejšie. Ako už sme spomenuli, psa najlepšie pripravíte tréningom v záprahu s kolobežkou. Kolobežka ho núti skutočne ťahať a vaša pomoc je na rozdiel od kolesa minimálna. Či chcete alebo nie, na bicykli pomáhate psovi viac a trénuje sa tak predovšetkým jeho rýchlosť.
A ešte jedna rada: choďte priamo k zdroju
Nie je nič lepšie ako prísť na canicrossové preteky a pri pive sa porozprávať s pretekármi, všetci vám radi poradia a podelia sa o svoje skúsenosti. Vy tak aspoň nasajete atmosféru pretekov a zistíte, či je to vaša šálka čaju. Mimochodom, v tohtoročnom už šiestom ročníku Hill 'cupu 2014, sú novo zaradené kategórie pre prichádzajúcich pretekárov, teda pre tých, ktorí majú zatiaľ ostych zmerať sily s ostatnými profíkmi, ale šport si chcú vyskúšať.
rungo.cz , Michal Šefrna