Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Bývalý člen organizačného výboru OH v Tokiu Takahaši je podozrivý z brania úplatkov

Bývalý člen organizačného výboru OH v Tokiu Takahaši je podozrivý z brania úplatkov
Harujuki Takahaši údajne prijal milióny eur za to, že pomohol priviesť hry do hlavného mesta Japonska.
TOKIO 26. júla - Niekdajší člen organizačného výboru OH v japonskom Tokiu Harujuki Takahaši je podozrivý z brania úplatkov a prokurátor nariadil u neho domovú prehliadku. Podľa tlačovej agentúry Kyodo Takahaši prijal úplatok vo výške 45 miliónov japonských jenov (asi 323-tisíc eur) od predajcu oblečenia Aoki Holdings za to, že firma bola jedným z hlavných sponzorov vlaňajšej olympiády.
Aoki Holdings zabezpečovala odevy pre účastníkov OH v Tokiu a tiež predávala licencované produkty s olympijským logom. Oficiálnym sponzorom vlaňajšej letnej olympiády sa spoločnosť stala rok po tom, ako Takahaši údajne zobral úplatok. Keďže bol Takahaši ako člen organizačného výboru OH štátny zamestnanec, môžu ho obviniť z úplatkárstva.

Takahaši vraj tiež prijal milióny dolárov za to, že loboval u členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), aby OH v roku 2020 organizovalo práve Tokio. V roku 2013 vybral MOV hlavné mesto Japonska ako dejisko podujatia, ďalšími kandidátmi boli argentínske Buenos Aires, španielsky Madrid a turecký Istanbul.

Takahaši v minulosti pracoval pre veľkú japonskú reklamnú agentúru Dentsu, ktorá sa tiež zaslúžila o pridelenie organizácie hier Tokiu. Starala sa o všetky marketingové záležitosti okolo OH a vďaka sponzorským zmluvám s miestnymi spoločnosťami získala takmer tri miliardy eur. Takahaší poprel, že by vzal úplatky alebo sa dopustil trestného činu.

26.7.2022 / Ostatné / Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP