Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Briti majú informáciu, že olympijské hry ani tento rok nebudú. Bach ani organizátori to zatiaľ nepripúšťajú

Briti majú informáciu, že olympijské hry ani tento rok nebudú. Bach ani organizátori to zatiaľ nepripúšťajú
Silnejúce hlasy, že olympijské hry v Tokiu sa v dôsledku pandémie koronavírusu neuskutočnia ani na druhý pokus, zatiaľ neznepokojujú organizátorov ani členov Medzinárodného olympijského výboru.
TOKIO 22. januára - Nemenovaný zdroj z prostredia japonskej vlády údajne informoval denník The Times of London, že hry budú zrušené a Tokio sa dočká organizovania najväčšieho sviatku športovcov najskôr v roku 2032.

"Nikto to zatiaľ nechce verejne priznať, ale v súčasnej situácii bude to veľmi náročné. V tejto otázke vládne konsenzus. Osobne si myslím, že hry tento rok nebudú," uviedol vysokopostavený člen vládnej koalície. Prezident MOV Thomas Bach reagoval presne v opačnom tóne. "V tejto chvíli nemáme dôvod nedomnievať sa, že hry nebudú otvorené 23. júla na Olympijskom štadióne v Tokiu. Nemáme ani plán 'B', takže náš zámer je jednoznačný," vyhlásil Thomas Bach.

Organizačný výbor OH 2020 nereagoval priamo na špekuláciu britských novinárov, ale opäť zdupľoval, že prípravy pokračujú podľa plánu a hry majú plnú podporu predsedu japonskej vlády Jošihideho Sugu. "Všetky zainteresované strany vrátane japonskej vlády, metropolitnej vlády Tokia, organizačného výboru, MOV aj IPC sa plne koncentrujú na jediný cieľ - organizovanie olympijských hier počas tohto leta," uvádza sa vo vyhlásení organizátorov.
Japonci až dosiaľ vynaložili na réžiu OH a PH viac ako 25 miliárd dolárov, väčšina z týchto financií pochádzala z verejných zdrojov. Lenže v posledných týždňoch sa v krajine výrazne zhoršila situácia s koronavírusom a viaceré japonské prefektúry boli uvedené do núdzového stavu. Znepokojujúce je aj zistenie, až 80% Japoncom v ankete vyslovilo názor, že si neželajú konanie hier, resp. očakávajú ich zrušenie.

Podľa dlhoročného člena MOV Richarda Pounda je takmer isté, že olympijské hry sa uskutočnia s minimom alebo žiadnymi fanúšikmi a to z nich urobí vysoko sledovanú televíznu udalosť. MOV generuje až 73% svojich príjmov z predaja vysielacích práv. "Ak by sme sa zamerali len na televízne práva ako zdroj príjmov, stále je to lepšie ako zrušenie alebo ďalší odklad hier," myslí si Richard Pound.

Thomas Bach doplnil, že organizovanie olympijských a paralympijských hier v súčasnej zložitej pandemickej situácii vo svete si žiada veľké obete, ale Japonci to dobre vedia. "Bezpečnosť na prvom mieste a treba o tom otvorene hovoriť, Na druhej strane neporovnávajme marec 2020 s marcom 2021, ktorý ešte len príde, Pred rokom sme o COVID-19 takmer nič nevedeli, dnes pravidelne testujeme a máme vypracovanú stratégiu očkovania ľudí. Určite sme oveľa ďalej ako na začiatku pandémie," vyhlásil Bach.

22.1.2021 / Ostatné / Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: STA/AP