Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Boj o prvé miesto sa zmenil na boj o holý život. Film Posledné preteky vyrozpráva neuveriteľný skutočný príbeh

Boj o prvé miesto sa zmenil na boj o holý život.  Film Posledné preteky vyrozpráva neuveriteľný skutočný príbeh
Ak sa vám páčil napínavý horolezecký triler 127 hodín od Dannyho Boylea, dobrodružná dráma Baltasara Kormákura Everest či snímka Arctic: Ľadové peklo v hlavnej úlohe so skvelým Madsom Mikkelsenom, môžete sa tešiť na ďalší strhujúci filmový zážitok z prostredia krásnych, no nemilosrdných hôr. 28. apríla príde do slovenských kín výnimočný historický film a zároveň mrazivý survival triler s názvom Posledné preteky.
Dej snímky Posledné preteky je zasadený na začiatok 20. storočia a zachytáva dramatický skutočný príbeh troch lyžiarov – Bohumila Hanča, Václava Vrbatu a Emericha Ratha. Tí stáli pri zrode lyžiarskeho športu na území Českého kráľovstva. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Václav Vrbata bol najlepším priateľom Bohumila Hanča, ktorého prišiel povzbudiť aj na pretekoch v behu na lyžiach na 50 km v roku 1913. Športové podujatie, ktoré sa konalo 24. marca 1913 v Krkonošiach, sa navždy zapísalo do histórie a nečakane spojilo osudy troch mužov.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/sRmdxXo0_8g
Práve spomenutá lyžiarska „päťdesiatka“ sa stala aj ústredným dejovým motívom filmu Posledné preteky. Hanč a Rath sa stretli na štarte ako súťažiaci športovci, Vrbata ich sledoval z pozície fanúšika. Preteky sa začali v slnečnom počasí, teplota dosahovala 8 °C a väčšina lyžiarov mala na sebe iba košeľu. Po prvom kole sa však počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Bohumil Hanč (Kryštof Hádek) zostal pretekať sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata (Vladimír Pokorný) stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath (Marek Adamczyk) sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, nezlomnej vôli a priateľstve.
V snímke si ďalej zahrala Judit Bárdos, ktorá stvárnila manželku Bohumila Hanča, ako aj českí herci Oldřich Kaiser, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý a ďalší. Režisérom a autorom scenára filmu Posledné preteky je Tomáš Hodan (Prezident Blaník, Čertovské pero), ktorý vo voľnom čase beháva ultramaratóny a príbeh Hanča, Vrbatu a Ratha ho fascinuje najmä vďaka výnimočným športovým výkonom, silnému priateľstvu a odvahe týchto priekopníkov športu na území našich západných susedov. Producentmi filmu sú Ondřej Beránek a Martina Knoblochová zo spoločnosti Punk Film, ktorí majú k športu tiež veľmi blízko, Ondřej Beránek dokonca odmalička jazdí na bežkách.
Tvorcovia si predsavzali vyrozprávať skutočný príbeh trojice lyžiarov a kamarátov čo najautentickejšie a najpravdivejšie. Aj preto nakrúcali na miestach, kde sa osudné preteky skutočne uskutočnili, v čo najdrsnejších podmienkach. „Nechceli sme utiecť pred počasím do ateliéru. Veríme, že vďaka natáčaniu pri teplote -15 °C na miestach, kde sa to všetko naozaj stalo, sme dosiahli väčšiu ,surovosť‘ a dramatickosť výsledného filmu,“ hovorí režisér Tomáš Hodan. Okrem toho herci pred nakrúcaním absolvovali kurz otužovania a intenzívny tréning lyžovania na historických drevených lyžiach.

Posledné preteky predstavujú v kontexte českej a slovenskej kinematografie naozaj výnimočný film, ktorý v sebe spája autentickú históriu s dramatickým bojom o prežitie. V českých kinách ho už videlo viac ako 100 000 divákov a odborná aj laická verejnosť sa pri jeho hodnotení predbieha v superlatívoch. Slovenskí diváci si budú môcť snímku Posledné preteky vychutnať na veľkom plátne už od 28. 4. 2022.
25.4.2022 / Ostatné / Autor: BR /  Foto: Punk Film / Bontonfilm / Nikolas Tusl