Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Beh je "nový golf"

Beh je "nový golf"
Pražský polmaratón, ktorý sa pobeží začiatkom apríla, je už niekoľko týždňov beznádejne vypredaný. Nepomáha dokonca ani protekcia. Marketingový šéf jedného zo sponzorov sa mi posťažoval, že sa ani jemu nepodarilo získať štartové čísla pre niektorých obchodných partnerov.
Zdá sa mi to ako úžasná vec. Pamätám sa, keď Talian Carlo Capalbo organizoval v roku 1995 v Prahe prvý veľký mestský maratón, postávalo na štarte asi tisíc bežcov. Z toho možno viac ako polovica cudzincov.

Dnes je o maratóny a polmaratóny mimoriadny záujem a nebehá sa len v Prahe. Možno to aj v českej metropole dopadne ako v New Yorku, kde sa medzi záujemcami musí losovať.

Keď sme zakladali Bežecký klub Reflexu, brali sme to skôr ako takú okrajovú zábavu pre pár desiatok, maximálne stoviek nadšencov. Dnes máme cez tisíc členov, ktorým rozosielame tréningové plány, a oni nás zase informujú o tom, koľko toho nabehali.

S tými z Prahy sa schádzame aj "fyzicky" na nedeľných behoch v Stromovke. Boli nedele, kedy sa nás tam zišlo aj päťdesiat! A to je aj na veľkú Stromovku už celkom pôsobivé "stádo".

Smial som sa jednému chlapcovi, ktorý pred časom hovoril, že beh je "nový golf", že behanie prestáva byť výsadou šialencov, ktorí ráno pobehujú niekde po parkoch, ale čím ďalej viac sa stáva módnou záležitosťou, o ktorej sa hovorí vo firmách na poradách.

Je mi celkom jedno, ktorým športom si manažéri naháňajú tričká. Súslovie "nový golf" nie je novinkou, pred pár rokmi sa to isté hovorilo o rekreačnom boxe. A nevšimol som si, že by potom zrazu všade viseli boxovacie vrecia.

Ale na druhej strane si myslím, že takéto behanie nemôže manažérom a biznismenom uškodiť. Behanie je ten najlepší spôsob, ako si prečistiť hlavu. Na rozdiel od golfu sa nezlostíte nad vlastnou neschopnosťou a na rozdiel od boxu nemusíte nikoho tĺcť. Povedal by som, že pravidelné behanie ľudí upokojuje a dáva im určitú rovnováhu.

Kamarát psychológ tvrdí, že keď ráno cestuje do práce, tak v džungli (na ceste) spozná tých vodičov, ktorí si boli zabehať. "Menej testosterónu, viac endorfínov," hovorí lakonicky. Nemusíme mu veriť, ostatne nemá žiadne dôkazy. Ale znie to logicky.

Nahráva tomu aj štúdia, ktorú zverejnili britskí vedci v časopise Medicine and Science in Sports and Exercise. Skúmali vplyv telesnej námahy na správanie laboratórnych myší. Rozdelili ich na dve skupiny. Jednu nútili pravidelne behať na malých "bežeckých pásoch", druhú nechali v pokoji.
 
Obe skupiny potom vystavili rôznym experimentom. Napríklad ich nechali nejaký čas hladovať alebo riešiť rôzne úlohy, typicky hľadanie potravy v labyrinte. Výsledok bol jednoznačný. Behajúce myši boli voči sebe výrazne menej agresívne a predovšetkým múdrejšie. Správnu cestu labyrintom dokázali nájsť za o tretinu až polovicu kratšiu dobu. A nebolo to tým, že by jednoducho labyrintom bežali.

Povedal by som, tento "nový golf" nie je na zahodenie.
2.3.2016 / Ostatné / Autor: Miloš Čermák /  Foto: bigstock