Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ako sa obliecť a vybaviť na beh Od Tatier k Dunaju?

Ako sa obliecť a vybaviť na beh Od Tatier k Dunaju?
Štafetové preteky máme radi pre ich atmosféru a hlavne pre tímového ducha. Je skvelé ako sa dokáže partia ľudí vzájomne povzbudzovať, držať spolu a dostať zo seba to najlepšie, i keď sa jedná len o hobby preteky. Preteky Od Tatier k Dunaju sme bežali už viackrát a zakaždým sme si ich užili a každé nám dali novú skúsenosť. Za tie roky sme zažili rôzne rozmary počasia a musíme povedať, že tu stopercentne platí, že lepšie je mať vybavenie naviac a nepoužiť ho, než aby niečo chýbalo v prípade potreby. Tu je teda pár postrehov, ktoré budú pre niekoho z vás považované za samozrejmé, ale niektorým snáď pomôžu.
 Trať je dlhá a okrem absencie tréningu môže asi najviac bežca potrápiť počasie. Niekoľkokrát sa nám stalo, že na štarte bolo výrazne iné počasie ako počas behu, prípadne v cieli. Pochopiteľne pod Tatrami bude chladnejšie než v priebehu ďalších úsekov.
 
Na každý úsek (rovnako ako na každé iné preteky, alebo tréning) by sa mal človek obliecť tak, aby sa neprehrieval, ale aby bol zároveň dostatočne chránený pred chladom, vetrom, alebo dažďom. Je dobré začať s menším pocitom chladu, ktorý zmizne po pár sto metroch, keď sa človek dostane poriadne do tempa. Pokiaľ si nie ste istý aké bude počasie v priebehu etapy, tak si radšej vezmite vrstvu naviac, ktorú si môžete obliecť. Nové materiály umožňujú bežecké tričká zbaliť do vlastného vrecka, takže výrazne bežca nezaťažia a zmestia sa do väčšieho vrecka v šortkách alebo majú vo vlastnom vrecku všitý pružný opasok ako napríklad bunda CRAFT Hypervent.

 
Každý človek má iné vnímanie teploty, inú potivosť a behá v inej intenzite. Preto je ťažké dať nejaký zaručený návod ako sa správne obliecť – to si musí každý vyladiť sám.
 
Osobne preferujeme kombináciu vysoko priedušnej funkčnej bielizne a bežeckého trička. Tieto dve vrstvy rôzne kombinujeme od bodu mrazu do nejakých 13-15 ˚C. To znamená, že to môže byť variant na prvú rotáciu úseku. Výhodou spodnej vrstvy je, že dokáže spoľahlivo odviesť preč pot a prebytočné teplo od tela a bežec tak zostáva v optimálnej teplote a suchu. Toto presne spĺňa bielizeň CRAFT PRO Dry Nanoweight. Variantom môže byť pre niektorých vetrovka alebo vesta, ktorá môže lepšie ochrániť pred vplyvmi počasia.
 

Spodná časť oblečenia je opäť o osobných preferenciách. Všeobecne môžeme povedať, že pocit chladu na nohách vnímame pri športe menej. Na druhej strane je dobré zaistiť stehenným svalom tepelný komfort, aby mohli pracovať na 100%. Myslíme si, že väčšina z nás bude na dennom úseku voliť šortky alebo krátke elasťáky. Akonáhle teploty so západom slnka klesnú, tak nie je žiadnou hanbou vytiahnuť dlhé nohavice alebo dlhé elasťáky. Našťastie letná nočná teplota sa v tomto období pohybuje relatívne vysoko, takže dlhé nohavice môžu byť skôr na rozcvičku na prvé úseky na horách.

 
Obuv je samostatnou kapitolou. Vzhľadom k tomu, že sa v podstate celé preteky bežia po asfalte, tak to vyzerá, že nie je veľmi o čom premýšľať. Topánka, ktorá má podošvu určenú čisto na cestu, určite stratí svoje prednosti na rozbitej asfaltovej alebo spevnenej lesnej ceste. Naopak na drvivú väčšinu úsekov, ktoré tvorí 100% asfalt, je nezmyselné brať si topánky s hrubším gripom. Ďalším dôležitým bodom je počasie počas pretekov. Na mokrom podklade budú topánky fungovať inak ako na suchom – to platí aj pre asfalt. Zle zvolená obuv môže výrazne zamávať s výsledným časom. Odporúčame si teda topánky odskúšať na rôznych povrchoch včas. Tým zistíme ako sa na daných podkladoch správajú.

 

Teoreticky je možné preteky odbehnúť v jednom páre obuvi, šortkách a tričku, to však len pri stálom a príjemnom počasí. Ako sme sa už ale zmienili – trať je dlhá a počasie sa môže meniť. Pokiaľ je veľká pravdepodobnosť dažďa, tak je vhodné mať na každý úsek, ktorý behám, nový set oblečenia a obuvi. Obliekať sa do mokrého oblečenia a obúvať si vlhkú obuv nie je vôbec príjemné a odbehnúť v tom ďalší hodinový úsek už vôbec nie. Nehľadieť na vysokú pravdepodobnosť výraznejšieho prechladnutia a následnej choroby. Do auta sa určite každému zmestí bežecká bunda do dažďa, ktorá má predsa len lepšie parametre ako vetrovka.
 
Správne oblečenie medzi etapami ma taktiež svoju váhu. Čakania je pri pretekoch dosť, a preto je vhodné držať telo v teple, aby lepšie regenerovalo. Pri častom postávaní a povzbudzovaní všetkých štartujúcich si telo príliš neoddýchne a napríklad nohy rýchlo tuhnú... Niektorí účastníci so sebou vozia zimné bundy, teplé nohavice a rôzne medzivrstvy.
Dôležitou súčasťou povinnej výbavy týchto pretekov je reflexné vybavenie a čelovka. Na nočných úsekoch je povinné a v horších svetelných podmienkach je potrebné použiť reflexnú vestu. Ponuka produktov na trhu je široká a sú bežne dostupné bežecké reflexné vesty. Neodporúčame používať jednoduché vesty, ktoré sú súčasťou povinnej výbavy automobilov. Väčšinou majú veľmi široký strih, nedajú sa dobre stiahnuť a pri behu skôr prekážajú. Zvoľte ľahkú bežeckú meshovú reflexnú bundu CRAFT, ktorá minimálne obmedzuje pohyb, ale zároveň plní účel „byť videný“ a tým aj podmienky organizátora.
 

Rovnako aj výber čelovky je dôležitý. Nie každá čelovka je určená na intenzívny beh a to svojou konštrukciou alebo použitou čelenkou. Nie je nutné naháňať sa za maximálnym výkonom čelovky. My v tíme kladieme dôraz na ergonómiu a váhu. Zaujímavým benefitom môže byť napríklad zadné červené svetielko či blikačka, ktorá zvýši vašu viditeľnosť. Odporúčame švédske bežecké čelovky Silva, ktoré vynikajú nízkou váhou a skvelou ergonómiou.

Nezostáva už nič len si popriať, aby tento ročník vyšiel tak ako má a všetko prebehlo hlavne v zdraví! V týchto pretekoch nejde primárne o výsledný čas, ale o atmosféru. Každého preteky prevetrajú tak, ako sa pripravil.  
11.8.2023 / Ostatné / Autor: PRomo /  Foto: Craft