Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

V Košiciach sa uskutočnia veteránske majstrovstvá sveta v orientačnom behu. Štartovať má viac ako 3500 športovcov

V Košiciach sa uskutočnia veteránske majstrovstvá sveta v orientačnom behu. Štartovať má viac ako 3500 športovcov
Jednou z najvýznamnejších a súčasne najmasovejších športových udalostí roka 2023 na Slovensku budú i Veteránske majstrovstvá sveta v orientačnom behu (WMOC). Hostiteľom budú v dňoch 11.- 18. augusta Košice a priľahlé regióny, pričom do súťažného zápolenia sa zapojí podľa očakávaní viac ako 3 500 športovcov z celého sveta. 
Šampionát sa pôvodne mal uskutočniť v auguste 2020. Pre pandémiu bol presunutý na rok 2023. Do konca marca 2020, keď bolo rozhodnuté o presune, všetko naznačovalo tomu, že sa môže jednať v doterajšej histórii počtom účastníkov o rekordný šampionát. Hoci do konca možnosti prihlásenia sa zostávali ešte takmer 3 mesiace, prihlásených už bolo viac ako 3 200 účastníkov. Zostáva veriť, že nepokojné obdobie v celosvetovom dianí od roku 2020 poznamená negatívne účasť v auguste čo najmenej.

Konanie WMOC na Slovensku je výsledkom dlhodobého záujmu a snaženia na strane organizátorov, systematickej prípravy a napokon úspešnej kandidatúry na usporiadanie tohto šampionátu. 
„Mesto Košice už mnohokrát dokázalo, že vie organizačne zvládnuť aj tie najväčšie športové podujatia svetového rangu. Majstrovstvá sveta v hokeji, majstrovstvá Európy v hádzanej či v malom futbale sú špičkou ľadovca, no práve tieto podujatia reprezentujú naše mesto len v tom najlepšom svetle. Som veľmi rád, že popri oslavách 100. výročia Medzinárodného maratónu mieru, dostane priestor aj ďalšia atletická disciplína s dlhoročnou tradíciou – orientačný beh. Už teraz sa teším na tisíce športovcov a divákov, ktorí zaplnia metropolu východu a vytvoria neopakovateľnú atmosféru, a to najmä v historickom centre mesta. Aj napriek krízam, ktorým čelíme, je pre nás mimoriadne dôležité podporovať šport v akejkoľvek forme, o čom svedčia viaceré rozbehnuté či už dokončené športové projekty,“ uviedol k téme organizovania podujatia na území mesta Košice primátor mesta Jaroslav Polaček.

Vyhliadky slovenských veteránov
 
Aj na WMOC 2023 v Košiciach majú slovenskí pretekári predpoklady bojovať o medaily. Hnať ich bude dozaista motivácia v príprave pred domácim šampionátom a tiež to, že preteky sa odohrajú v atypických terénoch, kladúcich veľké nároky na techniku orientácie (Silická planina), na čo sú naši pretekári zvyknutí vzhľadom na to, že v tomto prostredí často trénujú a súťažia. Z našich pretekárov budú medzi favoritov patriť Peter Barcík, bývalý košický pretekár, Lukáš Barták z Pezinka, Ondrej Piják z Bratislavy, či Silvia Chupeková zo Žiliny.

Medzi sprievodné podujatia WMOC 2023 bude patriť tradičný Pohár Slovenského krasu, ktorý zahŕňa aj Pohár rektora Technickej univerzity v Košiciach. Ide o 5-etapové podujatie s účasťou 500 - 600 pretekárov vo veku 10 - 34 rokov, ktoré bude prebiehať súčasne s WMOC tak, aby si aj širšia verejnosť a orientační bežci mimo vekových kategórií WMOC mohli vyskúšať trate WMOC v atmosfére a kulisách svetového šampionátu.

Na šampionáte sa predpokladá účasť 3 500 - 4 000 športovcov z približne 45 krajín sveta. Zatiaľ sa k prvému termínu uzávierky prihlášok, ktorý uplynul 10. januára, prihlásilo takmer 2 500 pretekárov zo 40 krajín. Najväčšie zastúpenie je doposiaľ z Česka s viac ako 400 športovcami, po nich nasleduje Fínsko s 294 a Švédsko s 248 prihlásenými pretekármi. V kategórii M90 je prihlásených zatiaľ 10 pretekárov. 

Program WMOC 2023

Program šampionátu je rozvrhnutý do deviatich dní a viacerých lokalít Košického a Prešovského kraja.

11. august (piatok) akreditácia, tréning / Košice Kasárne Kulturpark, areál UVLF
12. august (sobota) kvalifikácia šprint, otvárací ceremoniál / Košice - areál TU
13. august (nedeľa) finále šprint / Košice - centrum
14. august (pondelok) voľný deň, tréning / Lemešany
15. august (utorok) kvalifikácia stredná + dlhá trať / Budimír
16. august (streda) finále stredná trať / Kokošovce
17. august (štvrtok) voľný deň, tréning / Silická planina
18. august (piatok) finále dlhá trať a záverečný ceremoniál / Silická planina
19. august (sobota) odchod účastníkov 
8.2.2023 / Orientačné behy / Autor: bk /  Foto: Bigstock