Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Federácia orientačného behu nepovolí Rusom a Bielorusom účasť na podujatiach ani s neutrálnym štatútom

Federácia orientačného behu nepovolí Rusom a Bielorusom účasť na podujatiach ani s neutrálnym štatútom
Medzinárodná federácia orientačného behu (IOF) sa rozhodla stáť si za svojím pôvodným rozhodnutím a neumožniť športovcom z Ruska a Bieloruska účasť na jej podujatiach, aj keď to nedávno odporučil Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Informuje o tom web insidethegames.biz
BRATISLAVA 12. apríla - MOV tvrdí, že jednotliví športovci z Ruska a Bieloruska by mali dostať možnosť vrátiť sa do súťaží pod neutrálnym štatútom, pokiaľ nemajú väzby na armádu. Štatút športovcov z Ruska a Bieloruska v súvislosti s budúcoročnými olympijskými hrami v Paríži však naďalej „visí vo vzduchu“, keďže MOV odložil rozhodnutie o tom, či sa budú môcť zúčastniť na podujatí pod piatimi kruhmi.
Prezident IOF Leho Haldna a generálny tajomník Sondre Gullord v otvorenom liste prezidentovi MOV Thomasovi Bachovi uviedli, že ich federácia je solidárna s Ukrajinou, ktorá už viac ako rok čelí krvavej vojne rozpútanej Ruskom aj s pomocou Bieloruska.

IOF navyše tvrdí, že v januári rozposlal svojim členským federáciám a športovcom na pripomienkovanie možné podmienky pre účasť Rusov a Bielorusov, no tie boli zamietnuté. „Vo svetle nedávneho odporúčania výkonného výboru MOV týkajúceho sa účasti športovcov z Ruska a Bieloruska si IOF želá posilniť toto rozhodnutie, ktoré bolo prijaté po konzultácii s našimi členmi a športovcami. Máme pocit, že je to plne v súlade s odporúčaním týkajúcim sa nezávislosti medzinárodných športových federácií pri rozhodovaní o ich športe,“ dodáva strešný orgán orientačného behu.
12.4.2023 / Orientačné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock